لطیف پدرام دهمین کنفرانس امنیتی هرات در تاجیکستان را تحریم کرد

Submitted on س., 11/29/2022 - 06:46

لطیف پدرام، رئیس «حزب کنگره ملی افغانستان» و عضو پیشین مجلس نمایندگان از استان بدخشان، با انتشار پیامی در توییتر از عدم حضور خود در دهمین دور «کنفرانس امنیتی هرات» در تاجیکستان خبر داد.

در کنفرانس امنیتی هرات در تاجیکستان اشتراک نکردم، چون مهمانان داخلی آن همه عوامل رژیم فاسد جمهوریت بودند. همین‌ها عامل به قدرت رسیدن طالبان شدند و حالا هم هیچ بدیل واقعی برای میهن ما ندارند! آنچه حکومت فراگیر میگویند تسلیم‌شدن به طالبان و در نهایت پذیرفتن قدرت مطلقه پشتون‌ها است.

لطیف پدرام در یک پست فیسبوکی نیز در مورد عدم حضور خود در «کنفرانس امنیتی هرات» نوشت: «تمام افغانستانی هایی که در این کنفرانس حضور دارند، عوامل، وزرا، روسا، سفرا، وکلا، آجودان ها و ماموران رژیم های خاین و دست‌نشانده‌ی کرزی و غنی اند، بدون استثنا.»

بر اساس پیام فیسبوکی رئیس لطیف پدرام، «حتا یک چهره اپوزیسیونی مخالف، یک شخصیت سیاسی، علمی و فرهنگی مستقل افغانستانی در این جلسه حضور ندارد.» لطیف پدرام در این پیام تاکید کرد که شرکت کنندگان افغانستانی نشست تاجیکستان «ابزار و اسباب شوونیزم افغانی/پشتونی، عوامل استعمار و فرانواستعمار و عوامل بدبختی همه‌ی مردم ما به ویژه تاجیک‌ها و اقوام غیرپشتون اند.»

لطیف پدرام در ادامه نوشت: «بنا بر این شرکت خود را در این کنفرانس بر خلاف اصول آزادگی، میهن‌دوستی، ارزش های جهانی و وجدانیات خودم تلقی کردم و در نتیجه‌ی مواجهه ی توان فرسا با خود آن را تحریم کردم و شرکت نکردم.»

اظهارات لطیف پدرام در حالیست که دهمین دور «کنفرانس امنیتی هرات» بامداد روز سه‌شنبه ۲۹ نوامبر/هشتم آذر ماه، به میزبانی تاجیکستان و با همکاری مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان و مرکز مطالعات تاجیکستان، در شهر دوشنبه، پایتخت این کشور آغاز شد.

قرار است بیش از ۱۰۰ تن از کارشناسان مسائل امنیتی و سیاسی، فعالان سیاسی، پژوهشگران، اساتید دانشگاه‌ و نویسندگان اتاق‌ فکر در این نشست دو روزه بین‌المللی در مورد وضعیت کنونی افغانستان و همچنین راه‌های برون‌رفت از بحران انسانی و اقتصادی این کشور تبادل نظر کنند.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز