محمود صادقی نمایندۀ پیشین مجلس ایران به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به دادسرای اوین احضار شد

Submitted on ی., 11/27/2022 - 08:43

محمود صادقی نماینده پیشین مجلس ایران و دانشیار رشتۀ حقوق دانشگاه تربیت مدرس، با انتشار نامه‌ای خطاب به غلام‌حسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه‌ قضائیه، در حساب کاربری خود در توئیتر، از حضور در دادسرای امنیت مستقر در زندان اوین، خبر داد.

در این نامه که متن کامل آن در کانال تلگرامی محمود صادقی منتشر شده، آمده است: «به رغم اقدام غیرقانونی خبرگزاری قوه قضاییه و صدا و سیما در انتشار خبر احضار اینجانب و افشای غیرقانونی هویت جمعی از فعالان سیاسی و چهره‌های هنری، دو روز پس از انتشار خبر مذکور و پس از دریافت اخطاریه، در جهت احترام و تمکین به قانون در مهلت مقرر، صبح روز شنبه ۵ آذر در دادسرای امنیت تهران حاضر شدم.»

وی در ادامۀ این نامه نوشته است: «برخلاف اصل ۳۵ قانون اساسی و مدلول قید موجود در تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری، دادیار شعبه از قبول وکیل معرفی شده اینجانب خودداری کرد».

محمود صادقی در مورد اتهامات خود نوشته است: «دادیار پس از تفهیم اتهام یعنی "تبلیغ علیه نظام" و "نشر اکاذیب" به استناد چند توییت درباره وقایع جاری، قصد داشت قرار وثیقه صادر کند، که با توجه به قول شرف اینجانب و نظر به ماهیت اتهامات مطروحه با کسب اجازه از دادستان قرار کفالت صادر کرد.»

وی در ادامۀ این نامه می افزاید: «قرار صادره اسمش کفالت است اما در واقع به منزله قرار بازداشت است و مرا مکلف می‌دانند هر وقت ضابط اعلام کند برای بازجویی در اختیار آنها باشم».

محمود صادقی در ادامه خطاب به محسنی اژه ای نوشته است: «این جریان یک نمونه بسیار کوچک از مداخلات مأموران دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی به عنوان ضابط درکار قضایی است، که متأسفانه به علت تکرار آن به امری رایج و غیرقابل پرسش تبدیل شده است».

نامه #محمود_صادقی به محسنی اژه ای پس از حضور در دادسرای امنیت؛آقای قاضی القضات! به داد قضات برسید!https://t.co/es3Dn0lcaJ

وی در پایان نامۀ خود به رئیس قوۀ قضائیه، ضمن تأکید بر ضرورت «اجرای موازین دادرسی منصفانه، رعایت حقوق متهمان و استقلال قضات»، نوشته است: «آقای قاضی القضات! به داد قضات برسید؛ به دادیاران و دادرسان شخصیت بدهید و از آنان حمایت کنید تا بتوانند از استقلال خود صیانت کنند».

پیش از این، محمود صادقی در روز پنجشنبه با انتشار تصویر احضاریه خود گفته بود که در روز ۵ آذر در دادسرا حاضر خواهد شد.  

بر اساس ابلاغیه ای که توسط شعبه ۱ دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۳ تهران صادر و به وی ابلاغ شده بود، او به دلیل اتهامات «تبلیغ علیه نظام» و «نشر اکاذیب» به این دادسرا احضار شده است.

محمود صادقی پیش‌تر هم سابقه احضار به مراجع قضایی داشته است. او از آغاز اعتراضات اخیر در ایران، در موارد متعددی پیرامون وقایع اخیر اظهار نظر کرده بود.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز