حال‌وش: مولوی عبدالمجید مرادزهی پس از گذشت ۴۷ روز همچنان در سلول انفرادی مشهد است

Submitted on ش., 03/18/2023 - 13:21

رسانه حقوق بشری «حال‌وش» که اخبار و رویدادهای بلوچستان و اقلیت‌های قومی و مذهبی را پوشش می‌دهد، به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده است که « مولوی عبدالمجید مرادزهی روز گذشته یک تماس تلفنی کوتاه با خانواده داشته که طی این تماس حال وی به حدی نامساعد بوده که به سختی صحبت کرده و حتی توان تشخیص و شناخت فرزندان خود را هم نداشته است و با همین شرایط عنوان کرده که زندان را تحمل می کنم».

پیش از این، خانواده مولوی عبدالمجید مرادزهی جهت ملاقات با وی و‌ پیگیری پرونده‌اش، در تاریخ ۲ اسفند ماه سال جاری، به مشهد سفر کرده بودند که دادگاه ویژه روحانیت و اداره اطلاعات به آنها اجازه ملاقات ندادند.

حال‌وش به نقل از خانواده مولوی عبدالمجید مرادزهی، گزارش داده است که وی تاکنون تنها در دو نوبت و هربار کمتر از یک دقیقه با خانواده‌اش به صورت تلفنی صحبت کرده است.

رسانه حقوق بشری حال‌وش نوشته است: «با تداوم بازداشت و وخامت حال وی گمان می‌رود که او تحت شکنجه قرار دارد به‌طوری که با توجه به رنج بردن از بیماری قلبی و ناراحتی معده، خانواده و نزدیکانش بیش از پیش نگران سلامت او هستند»

به گزارش حال‌وش، هیچ اطلاعی دقیقی از وضعیت مولوی عبدالمجید مرادزهی در دسترس نیست. این رسانۀ حقوق بشری گزارش داده است: «حتی وی قرآن شخصی خود را درخواست کرده بود که خانواده برای او ارسال کردند اما ماموران اطلاعات از تحویل آن خودداری کرده بودند».

 

به گزارش حال وش/ مولوی عبدالمجید مرادزهی پس از گذشت ۴۷ روز از زمان بازداشت در سلول انفرادی بازداشتگاه اطلاعات مشهد همچنان در شرایط تحت شکنجه قرار داشته بطوری که حال وی وخیم گزارش شده است..ادامه https://t.co/yEtLLqoTF1@Haalvsh#مهسا_امینی pic.twitter.com/RYVMQHZPoP

 

مولوی عبدالمجید مرادزهی یکی از روحانیون سرشناس بلوچ و از مشاوران و نزدیکان مولوی عبدالحمید امام جمعۀ اهل سنت زاهدان است که در تاریخ ۱۰ بهمن ماه سال جاری،سه روز پس از هفدهمین جمعۀ اعتراضی زاهدان، در حال بازگشت از یک مراسم ختم، توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت شد.

وی یک روز پس از بازداشت در زاهدان، به مشهد منتقل شد و همچنان در بازداشتگاه اطلاعات این شهر نگهداری می‌شود

خبرگزاری‌های داخلی ایران، بازداشت این روحانی پرنفوذ اهل سنت را تأیید کرده و نوشته‌اند که او متهم به «تشویش اذهان عمومی، ارتباطات متعدد با افراد و رسانه‌‌های بیگانه و تحریف افکار عمومی» شده است.

مولوی عبدالمجید مرادزهی سابقۀ تدریس در مدرسۀ دارالعلوم زاهدان را دارد و مدیریت انتشارات فاروق اعظم زاهدان و همچنین موسسه فرهنگی پژوهشی المرتضی را نیز بر عهده داشت.

وی پیش از بازداشت، در گفتگو با رسانه‌ها، به اطلاع‌رسانی در خصوص اعتراضات جاری در سیستان و بلوچستان می پرداخت.

در پی اعتراضات سراسری جاری در ایران، استان سیستان و بلوچستان هر جمعه صحنۀ تجمعات اعتراضی مردم بوده است. این اعتراضات طی بیش از چهار ماه متوالی، با ایراد خطبه‌های نماز جمعه توسط مولوی عبدالحمید به «جمعه‌های اعتراضی» معروف شده است.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز