فولکر تورک: آپارتاید جنسیتی طالبان علیه زنان مانع توسعه افغانستان می‌شود

Submitted on پ., 05/25/2023 - 07:59

فولکر تورک با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت سی‌امین سالروز تاسیس دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد افزود که سران طالبان با اتخاذ مقررات زن‌ستیزانه در افغانستان، در پی حذف نیمی از جمعیت جامعه این کشور هستند.  

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از وضعیت حقوق بشر در افغانستان و نقض حقوق زنان و دختران افغانستانی گفت: «من هرگز نخواهم فهمید چگونه کسی می‌تواند به روحیه دختران و زنان را این‌طور ظالمانه صدمه بزند.»

در حالی که زنان و دختران افغانستانی از زمان تسلط دوباره گروه طالبان در افغانستان در ۱۵ اوت سال ۲۰۲۱، از حقوق اساسی خود محروم هستند، فولکر تورک تصریح کرد سیاست‌های زن‌ستیزانه سران طالبان این کشور را به سوی «فقر و ناامیدی مهلک‌تر و عمیق‌تر» می‌کشاند.  

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در پایان تاکید کرد که سران گروه طالبان به خاطر مردم افغانستان و آینده این کشور  باید «سیاست‌های سرکوبگرانه خود علیه زنان و دختران فورا لغو» کنند.

سخنان فولکر تورک در حالیست که از زمان بازگشت گروه طالبان به قدرت تاکنون و حذف تدریجی زنان و دختران از جامعه این کشور، نهاد‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد تاکنون یک سیستم نظارتی بر وضعیت حقوق بشر در افغانستان ایجاد نشده است.

افغانستان در حال حاضر تنها کشوری در جهان است که زنان و دختران در آن از حق تحصیل و کار و حضور در جامعه محروم هستند. افزون بر این، نقض حقوق بشر، از جمله اجرای احکام حد و قصاص در ملاعام در این کشور به صورت گسترده جریان دارد.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز