عفو بین‌الملل: دست‌کم ٢٦‬ معترض در ایران در معرض اعدام قرار دارند

Submitted on ش., 12/17/2022 - 07:52

سازمان عفو بین‌الملل، روز جمعه ۲۵ آذر، طی بیانیه‌ای اعلام کرد که در پی محاکمه‌های «ساختگی» و «ناعادلانه» در ارتباط با اعتراضات اخیر در ایران، دست‌کم ٢٦‬ نفر در این کشور در معرض اعدام قرار دارند.

این سازمان با اشاره به محاکمه‌های ساختگی و اعدام دو تن از معترضین برای ایجاد ترس در بین مردم و پایان دادن به اعتراضات، تصریح کرد که از میان این ٢٦‬ نفر، حکم اعدام دست‌کم١١ نفر صادر شده و ١٥ نفر نیز با اتهاماتی مانند فساد فی الارض، قیام مسلحانه و محاربه، در انتظار یا تحت محاکمه قرار دارند.

در ادامه بیانیه آمده است که سهند نورمحمدزاده، ماهان صدرات‌ مدنی، منوچهر مهمان‌نواز، محمد بروغنی، محمد قبادلو، سامان سیدی (یاسین)، حمید قره‌حسنلو، محمدمهدی کرمی، سیدمحمد حسینی، حسین محمدی و یک فرد ناشناس در استان البرز، یازده نفری هستند که حکم اعدام آنها صادر شده است.

بر اساس این بیانیه دست‌کم ۱۵ نفر دیگر هم در معرض خطر اعدام هستند که اسامی آنان به این شرح اعلام شده است: ابوالفضل مهری حسین‌ حاجیلو، محسن رضازاده قراقلو، سعید شیرازی، اکبر غفاری، توماج صالحی، سعید یعقوبی، امیر نصر آزادانی، ابراهیم ریگی، فرزاد (فرزین) طاهازاده، فرهاد طاهازاده، کارون شاهی پروانه، صالح میرهاشمی، رضا اسلام‌دوست، هاجر حمیدی و شهرام معروف مولا.

عفو بین‌الملل همچنین تصریح کرده است که این افراد، از روند دادرسی عادلانه، از جمله حق دفاع کافی، دسترسی به وکیل و حق دادرسی منصفانه محروم بوده‌ و دست کم ۱۰ نفر از آنان از جمله حمید قره‌حسنلو، توماج صالحی و محمد قبادلو، شکنجه و مجبور به اعترافات شده‌اند. این سازمان از رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی خواست مانع صدور احکام بیشتر برای شهروندان شده و استانداردهای بین‌المللی قضایی را در منع حکم اعدام و مقررات مربوط به کودکان، بر دادگاه‌ها اعمال کند.

سازمان عفو بین‌الملل در ضمیمه ای به این بیانیه، فهرست اسامی و جزئیات پرونده افرادی که  بر اساس اطلاعات این سازمان، در معرض خطر اعدام در ایران قرار دارند را به همراه عکس منتشر کرده است.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز