در پی شناسایی موارد جدید ابتلا به آنفلوانزای پرندگان در برزیل وضعیت اضطراری اعلام شد

Submitted on س., 05/23/2023 - 11:31

وزارت کشاورزی برزیل، شامگاه دوشنبه ۲۲ مِه (۲ خرداد)، با اعلام «وضعیت اضطراری سلامت حیوانات» در سراسر این کشور، طی بیانیه‌ای تأکید کرد که این اقدام پس از شناسایی موارد جدید ابتلا به آنفلوانزای پرندگان در میان پرندگان وحشی، صورت گرفته است.

وزارت کشاورزی برزیل در ادامۀ این بیانیه، تصریح کرد که «وضعیت اضطراری سلامت حیوانات» به مدت ۱۸٠ روز برقرار خواهد بود و هدف از این اقدام، جلوگیری از انتشار ویروس و رسیدن آن به صنعت مرغداری و پرورش طیور برای مقاصد معیشتی و تجاری، و همچنین محافظت از سلامت حیوانات و انسان‌ها است».

در ادامۀ بیانیۀ وزارت کشاورزی برزیل آمده است که برقراری وضعیت اضطراری، امکان بسیج تمامی منابع برای جلوگیری از گسترش ویروس در این کشور را فراهم می‌کند.

روزنامۀ فرانسوی فیگارو، با بیان اینکه برزیل بزرگترین صادرکنندۀ گوشت مرغ در جهان است، گزارش داده است که مقامات این کشور از شیوع ویروس آنفلوانزای پرندگان و آسیب رسیدن به صنعت مرغداری برزیل بیم دارند.

با شناسایی سه مورد جدید ابتلا به آنفلوانزای پرندگان، تعداد کل موارد ثبت شدۀ ابتلا به این بیماری در برزیل از اواسط ماه مِه جاری تا کنون، به ۸ مورد رسیده است.

تمامی موارد شناسایی شدۀ ابتلا به آنفلوانزای پرندگان در برزیل، در میان پرندگان وحشی دیده شده است که هفت مورد در ایالت اسپیریتوسانتو و یک مورد نیز در ریودوژانیرو، در جنوب شرقی برزیل گزارش شده است.

بنا به نوشتۀ فیگارو، بر اساس ارزیابی وزارت کشاورزی برزیل در سال ٢۰٢٢، این کشور با در اختیار داشتن ٣۵ درصد سهم بازار جهان، بزرگترین صادرکنندۀ گوشت مرغ در جهان محسوب می‌شود.

آنفلوانزای پرندگان، گونه‌ای بیماری ویروسی است که باعث مرگ و میر بالا در پرندگان وحشی و ماکیان از جمله اردک و مرغ می‌شود و عامل آن ویروس H5N1 است.

در پی شیوع آنفلوانزای پرندگان در سال ۲۰۲۱ در برخی کشورها، هزاران پرنده تلف یا معدوم شدند، صدها مرغداری و مزرعه قرنطینه شدند و حتی در برخی موارد صادرات گوشت مرغ در آمریکای جنوبی به حالت تعلیق در آمده است.

بنا به نوشتۀ روزنامۀ فیگارو، انتقال این بیماری به انسان نادر است و معمولاً از طریق تماس مستقیم با پرندگان آلوده، به انسان سرایت می‌کند.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز