چنبره سیری‌ناپذیر حکومت بر فوتبال در ایران

Submitted on جمعه, 06/05/2020 - 13:20
 ایران استار: بخش‌های حکومتی حاضر به دل کندن از فوتبال ایران نیستند و همین موضوع باعث شده فوتبال ایران در آستانه تعلیق قرار بگیرد. البته گفته می‌شود که در نهایت با اصلاحات صوری اساسنامه فدراسیون فوتبال و خروج سیاسیون از ویترین و ظاهر این خطر مرتفع خواهد شد اما در نهایت حکومتی که برای حذف بازیکنی مثل ناصرحجازی از تیم ملی قانون هم وضع کرده است، راه‌های جدیدی را برای دخالت در این ورزش پرطرفدار در ایران پیدا خواهد کرد.
 

Sarafi Arz Taheri Exchange Toronto Canada

داستان حضور حکومت در فوتبال
مساله اساسی این است که فیفا اصرار دارد تا فدراسیون های فوتبال کشورها بر پایه اساسنامه ای اداره شوند که مورد تایید آن قرار گرفته باشد و درغیر این صورت با خطر تعلیق مواجه می‌شوند. فدراسیون فوتبال ایران نیز سالهاست که بدون اساسنامه مورد تایید فیفا در حال اداره شدن است و البته با مماشات زیادی روبرو بوده است. در نهایت اما صبر فیفا از میانه سال ۱۳۹۸ کاملا به سر آمد و فدراسیون فوتبال ایران به ریاست مهدی تاج را زیر فشار قرار داد تا هر چه سریع‌تر این اساسنامه را اصلاح کند.  
خبرنگار ایران استار دریافته است که تا اواخر اسفند‌ماه ۱۳۹۸ فدراسیون فوتبال چندین بار اساسنامه را به فیفا فرستاده که البته هر بار با ایرادهایی زیادی روبرو شده به طوری که در نهایت کارگروه ویژه‌ای در فدراسیون تشکیل می‌شود تا متن اساسنامه مورد نظر فیفا را آماده کند. خروجی این کارگروه در ابتدای سال ۱۳۹۹ در اختیار فدراسیون جهانی فوتبال قرار می‌گیرد و ماجرای خطر تعلیق فوتبال ایران از همین جا آغاز می‌شود. گویا فیفا که متوجه شده مسئولان ایرانی حاضر به تنطیم اساسنامه براساس پیشنویس مورد نظر آنها نیستند، شدیدترین تهدید ممکن را به کار می بندد و در نامه‌ای خطرهای این تصمیم را به طرف ایرانی گوشزد می‌کند.
از طرفی محمد دادکان رئیس اسبق فدراسیون فوتبال ایران هم افشا کرده است: "دست‌نویسِ تنظیم‌گر این اساسنامه فدراسیون فوتبال، وزارت ورزش استمی‌خواهید اسم هم ببرم تا بدانید با هیچ‌کسی شوخی ندارم. آقای دکتر احمدی(معاون وزیر) و آقای رغبتی که کارشناس وزارت ورزش و عضو هیأت مدیره پرسپولیس هستند، اساسنامه فدراسیون فوتبال را نوشته‌اند. شما از کدام کارشناس پرسیده‌اید و این اساسنامه را تنظیم کردید؟"
جالب است بدانید که فوتبال ایران یکبار در سال ۱۳۸۵ و با برکناری محمد دادکان از ریاست فدراسیون فوتبال توسط سازمان تربیت بدنی وقت به ریاست محمد علی آبادی، تجربه تعلیق موقت را چشیده است.
 
مشکل کجاست؟
بر اساس برخی گزارش‌ها فیفا به اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران ۸۰ ایراد گرفته و تهدید به تعلیق فوتبال این کشور کرده است و مشکل اساسی اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران همانطور که دادکان اشاره کرده در واقع سیاسی است و از مفاد بند یک ماده ۱۴ و بند یک ماده ۱۹ اساسنامه مورد نظر فیفا ناشی می‌شود که در آن به‌صراحت اعلام‌شده فدراسیون فوتبال نباید به هیچ ارگان دولتی وابستگی داشته باشد. در عین حال چند مورد دیگر از اساسنامه نیز مورد نقد فیفا قرار دارد که از جمله آنها می‌توان به نحوه انتخاب ارکان قضایی و همچنین حضور وزیر ورزش در مجمع فدراسیون فوتبال اشاره کرد که مورد تایید فیفا نیست.
مجبور کردن وزارت ورزش و سایر ارگان‌های حکومتی در فوتبال ایران به عدم دخالت در فوتبال ایران، با توجه به نفوذی که آنها بر این رشته ورزشی در ایران دارند و اهمیتی که این رشته برای مردم و افکار عمومی دارد، کمی دور از ذهن و افسانه ای به نظر می‌رسد. همین نهادهای حکومتی در همه این سال‌ها تلاش کرده تا با تغییر صوری اساسنامه، جایگاه بخش حکومتی را در فدراسیون فوتبال حفظ کنند به آن نشان که بیشتر تصمیم‌های مهم فوتبال ایران هم با هم نظر آنها گرفته می‌شود.
موارد متعددی از دخالت‌های حکومتی در انتصاب‌های اصلی فدراسیون فوتبال ایران وجود دارد از جمله انتخاب ابراهیم شکوری برای سمت دبیرکلی که او مطابق اساسنامه دارای سابقه مدیریتی کافی برای این سمت نبود اما با زور وزارت ورزش و تایید هیات رییسه فوتبال ایران به این سمت رسید اما در نهایت با فشار کنفدراسیون فوتبال آسیا در فروردین ۱۳۹۹ محمد نبی جایگزین وی شد که البته پرونده وی نیز چندان روشن نیست و گفته می‌شود اگر قرار بود که اساسنامه مو به مو اجرا شود دبیرکل فعلی فدراسیون فوتبال نیز صلاحیت لازم را برای این پست ندارد.
در عین حال نباید فراموش کرد که چهره‌های نظامی و سیاسی حضور گسترده‌ای در فوتبال ایران و باشگاه‌های آن دارند و در معادلات مربوط به آن تاثیرگذار هستند. ردصلاحیت علی دایی توسط نهادهای امنیتی برای سرمربی‌گری تیم ملی فوتبال ایران پس از مارک ویلموتس یکی از موارد بارزی بود که دخالت عالی‌ترین نهادهای حکومتی ایران در فوتبال را تایید می‌کند.  
داستان واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی هم که سالیان سال است به عنوان یک ضرورت مطرح شده اما در نهایت حکومت حاضر به چشمپوشی از منافع در درست داشتن این دوباشگاه نیست و حضور در هیات مدیره این دو باشگاه و سایر باشگاه‌های دولتی و پست مدیرعاملی آنها از غنایمی هستند که به طور معمول میان سیاسیون و نزدیکان آنها تقسیم می‌شوند.
 
آخرین اخبار چیست؟
 آخرین اخبار حاکی از آن است که با توجه به جدی بودن تهدید فیفا، مسعود سلطانی‌فر ورزش ایران به این جمع بندی رسیده که در ظاهر هم شده که حضور خودش و معاونش را در مجمع فدراسیون فوتبال حذف کند و همچنین آئین نامه ثبت نام برای ریاست و هیئت رئیسه فدراسیون اصلاح شود که در اساسنامه ارائه شده سابقه مدیریتی ۱۰ ساله را برای ریاست فدراسیون در نظر گرفته شده بود اما در اصلاح جدید  این ۱۰ سال هم حذف شده است فوتبالیت‌هایی که بیش از ۱۰۰ بازی ملی دارند می‌توانند در انتخابات فدراسیون شرکت کنند.
البته برای حکومتی که در سابقه خودش موارد متعددی از دخالت در ورزش را دارد و حتی برای کنار گذاشتن چهره‌ای مثل ناصر حجازی از تیم ملی فوتبال ایران قانون وضع کرده است، دل کندن از تصمیم‌گیری در فوتبال امکان‌پذیر نیست و می‌توان پیش‌بینی کرد که حتی پس از اصلاح و تایید نهایی اساسنامه توسط فیفا هم بخش‌های حکومتی راه‌های "در رو" ی جدیدی را برای دخالت در فوتبال ایران پیدا خواهند کرد.
 

منبع
iranstar

بیشترین بازدید اخبار امروز