سفیر نروژ در تهران برای دومین بار به وزارت امور خارجۀ ایران احضار شد

Submitted on س., 11/08/2022 - 08:08

 

وزارت امور خارجۀ ایران اعلام کرد که "سیگوالد تامین‌هاوگه" سفیر نروژ در تهران، در اعتراض به اظهارات رئیس پارلمان این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران توسط مدیرکل غرب اروپا به وزارت خارجه احضار شده است. 

این دومین بار است که سفیر نروژ در تهران طی یک ماه و نیم اخیر به وزارت امور خارجه ایران احضار می شود.

وی پیش از این نیز به دلیل اظهارات رئیس پارلمان این کشور که دولت ایران آن را «مداخله جویانه» دانسته بود، به وزارت خارجه ایران فراخوانده شده بود.

وزارت خارجۀ ایران در پی احضار سفیر نروژ اعلام کرد: «در جریان این دیدار، اظهارات اخیر مسعود قره‌خانی رئیس پارلمان نروژ در مصاحبه با شبکۀ ایران اینترنشنال در حمایت از اغتشاشات و مداخله او در امور داخلی ایران شدیداً محکوم و مردود شمرده شد.» 

وزارت خارجۀ ایران اظهارات مسعود قره خانی رئیس پارلمان نروژ دربارۀ اعتراضات جاری در این کشور را «پیشداورانه» و «دور از واقعیت» دانسته و به سفیر نروژ اعلام کرد که «این اظهارات غیرسازنده به منزله دخالت در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران تلقی می‌شود».

سیگوالد تامین‌هاوگه سفیر نروژ در تهران نیز در این دیدار اظهار داشت که مراتب را به اسلو منتقل خواهد کرد.

او پیش از این نیز در تاریخ دوم مهر ماه سال جاری توسط مدیرکل غرب اروپا به وزارت امور خارجه ایران احضار شده بود و مراتب اعتراض شدید دولت تهران نسبت به مواضع رئیس پارلمان نروژ در خصوص تحولات داخلی ایران، به وی ابلاغ شده بود.

اخیراً مسعود قره‌خانی رئیس پارلمان نروژ در گفتگو با پوریا زراعتی در شبکه ایران اینترنشنال، در واکنش به اعتراضات جاری در ایران، گفته بود: «یک رهبر نباید مردم خود را سرکوب کند».

احضار سفیر نروژ در تهران در حالی صورت گرفته است که طی یک ماه و نیم گذشته، سفرای بریتانیا و فرانسه و آلمان نیز به وزارت امور خارجۀ ایران احضار شده اند.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز