بایدن خواستار ایستادگی جهان در برابر «تجاوز عریان» روسیه به اوکراین شد

Submitted on س., 09/19/2023 - 11:52

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا امروز سه‌شنبه در سخنرانی خود در هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد از کشورهای جهان خواست جلوی «تجاوز عریان» روسیه به اوکراین بایستند تا از هرگونه تجاوز آتی «از این نوع» جلوگیری شود.

رئیس جمهوری آمریکا در سخنان خود گفت: «روسیه بر این باور است که جهان خسته خواهد شد و به او اجازه خواهد داد بدون عواقب به تجاوز خود به اوکراین ادامه دهد.» جو بایدن در ادامه سخنان خود با طرح سوالی افزود: «اگر اجازه دهیم اوکراین تجزیه شود، آیا استقلال کشورها همچنان تضمین شده خواهد بود؟»

سخنان بایدن در حمایت از کی‌یف درحالی ارائه شد که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین هم برای اولین بار بعد از شروع جنگ اوکراین به صورت حضوری در نشست مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کرده و قرار است سخنرانی خود را ارائه کند.

ایالات متحده در حال آماده سازی بسته جدید کمک نظامی برای اوکراین همزمان با سفر زلنسکی است و از کنگره خواسته شده تا میلیاردها دلار کمک امنیتی بیشتری را برای ماه‌های پیش رو تصویب کند.

جو بایدن در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره تغییرات اقلیمی با اشاره به امواج گرما، آتش سوزی، سیل و خشکسالی که در ماه‌های اخیر مناطق مختلف کره زمین را تحت تاثیر قرار داده، هشدار داد و گفت که بحران آب و هوا «یک تهدید وجودی (...) برای تمام بشریت است».

رئیس جمهوری آمریکا همچنین اعلام کرد که «به دنبال مدیریت رقابت» با چین «به شیوه مسئولانه است تا به درگیری تبدیل نشود».

او اطمینان داد که «آماده همکاری با چین» به ویژه برای مبارزه با بحران آب و هوا است و تایید کرد که تماس‌ها در سطح عالی بین دو قدرت بزرگ جهانی درباره این موضوع افزایش یافته است.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز