از ویروس جهش یافته کرونا چه می‌دانیم؟

Submitted on ش., 02/20/2021 - 01:17

مقام‌های ایرانی از شیوع گسترش نوع جهش یافته کرونا در ایران هشدار دادند، این ویروس که نخستین بار در جنوب بریتانیا (کنت در انگلستان) مشاهده شد، هم اکنون با آمدن به ایران تخت‌های بخش مراقبت‌های ویژه  بیمارستان‌ها را پر کرده است.

به گزارش رسانه هدهد کانادا، روز دوشنبه ۲۷ بهمن وزیر بهداشت ایران، سعید نمکی هشدار داد که ماه سختی در پیش خواهیم داشت.

سعید نمکی گفت: «بهمن ماه سخنی در پیش داریم و اگر قوانین بهداشتی را رعایت نکرده و ستون رعایت را محکم نگیریم حتما ضربه بدی می‌خوریم، بنده اعلام خطر می‌کنم و به شدت باید رعایت شود».

آقای نمکی افزود که باید جلساتی درباره ویروس جهش یافته کرونا برگزار شود که در استان‌های البرز، تهران، قزوین و زنجان دیده شده است.

وی با اشاره به سرعت انتشار این ویروس جهش یافته گفت راهی که در ویروس قبلی دو هفته طول می‌کشید، در این ویروس جهش یافته ۷۲ ساعته طی می‌شود.

قبل از این، به گفته خبرگزاری برنا و به نقل از سخنگوی سازمان نظام پزشکی ایران، حسین کرمانپور نوشت: «عدم رعایت اصول بهداشتی باعث افزایش شمار مبتلایان شده است، این موضوع باعث شده وزیر بهداشت هشدار موج چهارم شیوع ویروس کرونا را بدهد».

وزیر بهداشت ایران، سعید نمکی روز شنبه گفته بود، ویروس جهش یافته در ایران چرخیده است، وی ضمن اشاره به مرگ زنی که حتی سفری به خارج از ایران هم نداشته در مورد احتمال وجود و شیوع ویروس‌های جهش یافته دو نوع انگلستانی و آفریقای جنوبی ابراز نگرانی کرد.

به گفته پژوهشگران، تمام ویروس‌ها جهش پیدا می‌کنند و ویروس کرونا هم از این قاعده مستثنی نیست. تغییر ویروس در بیشتر مواقع یا بی تاثیر است و یا شدت آن را بیشتر می‌کند، گاهی اوقات هم یا گونه جدید به تدریج از بین می‌رود و یا خطرناک‌تر می‌شود.

کارشناسان فعلا بر روی تعداد کمی از گونه‌های جدید متمرکز شده‌اند.

چند روز پیش رئیس برنامه نظارت ژنتیکی بریتانیا، پروفسور شارون پیش بینی کرد که نوع جهش یافته این ویروس که در جنوب شرقی این کشور پیدا شد ممکن است به نوع غالب در سراسر جهان تبدیل شود.

این ویروس جهش یافته کرونا اولین بار در سپتامبر ۲۰۲۰ در منطقه کنت در جنوب شرقی بریتانیا شناسایی شد و در ماه‌های بعدی با سرعت بیشتری شیوع یافت که موجب اعمال محدودیت‌های جدیدی در این کشور شد.

تصور می‌شود گونه‌های انگلیسی، آفریقای جنوبی و برزیلی این ویروس چون سرعت انتقال بیشتری دارند، میزان ابتلا به آن‌ها نیز بیشتر است.

بخشی از این ویروس‌ها که به سلول‌های انسان متصل می‌شود، پروتئین اسپایک هر سه این ویروس‌ها دچار تغییرات شده است. به همین دلیل اینطور به نظر می‌رسد این گونه‌ها زودتر شیوع پیدا می‌کنند و سلول‌های بدن را آلوده می‌کنند.

این ویروس از سپتامبر سال گذشته در جنوب بریتانیا مشاهده شد و علت اصلی یافت آن هم افزایش تعداد تست‌های مثبت کرونا در آن زمان در لندن، جنوب شرق و شرق انگلستان بود.

سه دلیل موجب اهمیت و توجه کردن به این گونه جدید می‌شود

تمامی این عوامل باعث به وجود آمدن ویروسی شده که انتشار آن نیز آسان است.

با این حال اخباری مبنی بر خطرناک‌تر بودن این ویروس منتشر نشده است.

تقریبا یک سال پیش بود که با مشاهده اولین موارد این بیماری ،در یک بازار فروش حیوانات زنده در شهر ووهان چین، دنیا متوجه وجود چنین ویروسی شد.

از آن زمان تاکنون این ویروس هر ماه تقریبا دو جهش داشته است، اگر ویروس امروز را با اولین ویروس آن در چین مقایسه کنیم دست کم ۲۵ جهش ژنتیکی در آن انجام شده است.

این واکسن‌ها برای انواع قبلی این ویروس ساخته شدند، اما دانشمندان معتقد‌اند که بر روی گونه‌های جدید نیز به صورت بالقوه تاثیرگذار خواهند بود اما ممکن است تاثیر کمتری داشته باشند که در این مورد آزمایشاتی در حال انجام است.

زیرا واکسن به سلول‌های بدن یاد می‌دهد چگونه به بخش‌های مختلف ویروس حمله کند و نه فقط به بخش‌های پروتئین اسپایک.

ممکن است در آینده انواع جدیدتری از ویروس کرونا مشاهده شود.

حتی در بدترین حالت هم می‌توان این واکسن‌ها را تغییر داد تا قوی‌تر از قبل عمل کنند، این کار به گفته کارشناسان ظرف چند هفته یا چند ماه قابل انجام است.

برای نمونه واکسن آنفولانزا را در نظر بگیریم، این واکسن هر ساله تغییر داده می‌شود تا بتواند در برابر انواع جدید این ویروس مقاوم باشد، این اتفاق ممکن است برای واکسن کرونا نیز رخ دهد.

در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر خطرناک‌تر بودن این ویروس‌ها وجود ندارد، اما به دلیل سرعت انتقال بالایی که دارند در صورت عدم رعایت بهداشت، آمار مبتلایان بالا می‌رود و به همان نسبت، آمار افزایش مرگ و میر نیز بیشتر می‌شود.

از جمله اقداماتی که برای کنترل شیوع ویروس جهش یافته کرونا در کشورهای مختلف به اجرا درآمده است، کنترل مسافران ورودی، اجباری کردن آزمایش تشخیص کرونا برای مسافران و اعمال قرنطینه است.

همانطور که کارشناسان اعلام کردند، شستن دست، زدن ماسک و حفظ فاصله با دیگران همچنان مهم‌ترین اقداماتی است که می‌توان برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس انجام داد و مسری بودن این‌گونه‌های جدید به این معنی است که باید بیشتر از قبل مواظب باشیم.

منبع
hodhod

بیشترین بازدید اخبار امروز