آمریکا با اشاره به تعهدشکنی‌های طالبان، می‌گوید که هیچ برنامه‌ای برای به‌رسمیت شناختن آنان ندارد

Submitted on س., 09/19/2023 - 06:52

دو سال از برگشت طالبان به قدرت می‌گذرد و هرچند تاکنون هیچ کشوری، رژیم طالبان را به رسمیت نشناخته است، اما شماری از کشورها به ویژه همسایه‌های افغانستان، روابط تجاری و دیپلماتیک خود با طالبان را آغاز کرده‌اند.

در این میان اما، خیلی‌ها سیاست خارجی آمریکا در قبال افغانستان و رژیم طالبان، ناروشن و مبهم می‌گویند. 

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در تازه‌ترین نشست خبری خود که به روز دوشنبه ١٨‬ سپتامبر برگزار شد، در مورد سیاست خارجی آمریکا در قبال طالبان، وضاحت داد و به‌گونه‌ای گفت که واشنگتن از تعهدشکنی طالبان، ناخشنود است و به همین دلیل، برنامه‌ای برای به‌رسمیت شناختن رژیم این گروه ندارد.

کربی در این مورد گفت:

آنان (طالبان) نه تنها آن (تعهدات خود) را انجام نداده‌اند، بلکه خلاف آن نیز رفته‌اند. بنابراین، برای فعلا هیچ برنامه‌ای برای به‌رسمیت شناختن طالبان وجود ندارد.

اشاره جان کربی به تعهدات داده شده طالبان به جامعه‌جهانی است که به باور او، طالبان از عملی کردن این تعهدات، خودداری کرده‌اند.

جان کربی در این نشست خبری خود تاکید کرده که اگر طالبان خواهان به‌رسمیت شناخته شدن هستند، آنان باید «به‌گونه مشروع» به تعهداتی که در قبال چگونگی حکومت‌داری و برخورد با زنان و دختران، به جامعه‌ جهانی سپردند، عمل کنند.

ایجاد حکومت فراگیر، احترام به حقوق بشر به ویژه حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی و حقوق زنان و دختران، از برجسته‌ترین پیش‌شرط‌های جامعه جهانی برای به‌رسمیت شناختن رژیم طالبان گفته شده است.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز