امانوئل ماکرون خواستار تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی علیه حماس شد

Submitted on چ., 10/25/2023 - 12:52

روز چهارشنبه ۳ آبان، امانوئل ماکرون در ادامۀ سفر خاورمیانه‌ای خود امّان را به قصد قاهره ترک کرد. قرار است که وی در ساعات آینده با عبدالفتاح سیسی رئیس‌جمهوری مصر دیدار کند.

ماکرون که برای راه‌اندازی فرایند صلح و در نهایت، بازگرداندن امید برای تشکیل یک دولت مستقل فلسطینی تلاش می‌کند، در دیدار با ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، تأکید کرد که جنگ غزه باید هرچه زودتر متوقف شود. عبدالله دوم نیز گفت که ادامۀ این جنگ می‌تواند به «انفجار در منطقه» بینجامد. به گفتۀ وی جامعۀ جهانی باید به اسرائیل فشار بیاورد تا جنگ و محاصرۀ غزه را پایان دهد.

روز گذشته – سه‌شنبه - امانوئل ماکرون در ملاقات با محمود عباس که در رام‌الله صورت گرفت، چند بار تأکید کرد که «ارزش جان یک فلسطینی و یک اسرائیلی برابر است.» محمود عباس نیز گفت: «ما از پرزیدنت ماکرون می‌خواهیم کاری کند که تهاجم اسرائیل متوقف شود.»

دولت فرانسه می‌کوشد تا در عین پشتیبانی قاطع از اسرائیل، حقوق فلسطینیان را گوشزد کند. به گفتۀ ماکرون «اگرچه صحبت از راه‌اندازی روند صلح (میان اسرائیل و فلسطینیان) در شرایط کنونی کار دشواری است، اما با اینهمه ضروری‌تر از همیشه به نظر می‌آید.» ماکرون بدون آن که از حماس اسم ببرد، افزود که در غیر این صورت «گروه‌های تروریستی» باز هم رشد خواهند کرد.

فرانسه پیوسته از شکل‌گیری کشور مستقل فلسطین و راه حل معروف به «دو کشور در کنار هم» دفاع کرده است.

روز سه‌شنبه، امانوئل ماکرون در گفتگو با نخست‌وزیر اسرائیل پیشنهادی را مطرح کرد که برای اسرائیلی‌ها و همچنین برای دولت‌های غربی کمی غیرمنتظره بود. به عقیدۀ او، باید یک ائتلاف بین‌المللی به همان شیوه که در مواجهه علیه داعش شکل گرفت، اینک در مقابل حماس تشکیل شود. اطرافیان رئیس جمهوری فرانسه توضیح داده‌اند که حتی می‌توان همان ائتلافی را که در سال ۲٠۱۴ علیه داعش به وجود آمد، اینک علیه حماس گسترش داد.

نیروهای ائتلاف بین‌المللی که به رهبری آمریکا علیه داعش جنگیدند، علاوه بر کشورهای غربی، شامل کشورهای عرب نیز می‌شد. اما پیشنهاد اخیر امانوئل ماکرون هنوز بیش از حد گنگ و ابتدایی است و به همین دلیل از سوی کارشناسان چندان جدی گرفته نشده است.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز