افغانستان: ماموریت آلمان در فرودگاه کابل یک روز پیش از موعد مقرر پایان یافت

Submitted on پ., 08/26/2021 - 13:14

دولت آلمان روز چهارشنبه این هفته رسما اعلام کرده بود که به عملیات انتقال همکاران محلی خود روز جمعه ۲٧ اوت پایان خواهد داد. به گزارش اشپیگل آنلاین این تصمیم از بیم عملیات تروریستی در فرودگاه کابل تغییر کرده است. به این ترتیب آلمان نخستین کشوری است که به عملیات نجات همکاران خود پایان می دهد و صدها تن را در محل جا می‌گذارد. فرانسه قرار است فردا به این عملیات پایان دهد و ایالات متحده آمریکا به حضور خود در فرودگاه کابل در روز ۳۱ اوت پایان می‌دهد.

شبح داعش در سرزمین زیرسلطه طالبان

هشدار امروز آمریکا، استرالیا و چند کشور دیگر نسبت به امکان وقوع عملیات تروریستی در فرودگاه کابل صورت واقع گرفت. در حال حاضر هنوز نزدیک به ده هزار تن در داخل حصارهای سه گانه فرودگاه کابل ترک خاک این کشور را انتظار می‌کشند.

اشپیگل آنلاین نوشته است که شرایط امنیتی فرودگاه کابل لحظه به لحظه دشوارتر می‌شود، تا حدی که انتقال افراد از کابل به فرودگاه و ادامه پرواز از این فرودگاه غیرممکن ارزیابی می‌شود. همین موضوع سبب شتاب دادن به پایان ماموریت ارتش آلمان شده است.

تهدیدهای تروریستی در روز چهارشنبه اوج گرفت. داعش تهدید کرده است که همه دروازه‌های بخش‌های نظامی فرودگاه کابل را مورد حمله قرار دهد. بخش‌هائی از نیروهای داعش که پس از شکست در عراق و سوریه به افغانستان وارد شده‌اند با طالبان درگیری دارند. طالبان بسیاری از عملیات تروریستی ماه‌های گذشته را به این گروه نسبت داده‌اند.

هشدار سفارت آلمان در کابل

سفارت آلمان در کابل به داوطلبان ترک افغانستان هشدار داده است که به خاطر تهدیدهای تروریستی از رفتن به فرودگاه خودداری کنند. به گفته سفارت آلمان، علاوه بر خطر ترور، اغلب در خروجی‌های فرودگاه تیراندازی‌هائی می‌شود که تاکنون نزدیک به ۲۰ قربانی داشته است.

جتربازان و کوماندوهای یکان ویژه آلمان نخستین گروهی بودند که امروز افغانستان را ترک کردند. کوماندوهای یکان ویژه در روزهای گذشته در زمینه انتقال افرادی که به شدت در معرض خطر بودند به فرودگاه و سوار کردن آن‌ها به هواپیماها بسیار موفق بودند. از جمله سه شنبه شب آن‌ها توانستند از طریق ارتباط تنگاتنگ با سربازان آمریکائی بیش از ده آلمانی را با هلیکوپتر از یک مرکز تجمع در کابل به فرودگاه منتقل کنند و نجات بدهند.

سهم اندک همکاران بومی آلمان در میان نجات یافتگان

امنیت فرودگاه کابل را در حال حاضر ۶ هزار سرباز آمریکائی به عهده دارند که قرار است ۳۱ اوت به کشور خود بازگردند. نیروی هوائی آلمان تا چهارشنبه شب این هفته با انجام ۳۴ پرواز خود توانست در مجموع ۵۱۹۳ تن را از کابل خارج کند. بیش از ۳۶۰۰ تن از این افراد افغانستانی‌هائی بودند که دارای تابعیت آلمان هستند. تعداد همکاران افغانستانی ارتش و وزارت کمک‌های عمرانی آلمان در این میان بسیار کم گزارش شده است.

دولت آلمان همچنان به خاطر تعلل طولانی در انتقال همکاران بومی خود با شدیدترین انتقادها روبرو است.

در نشست ویژه مجلس فدرال آلمان که دو روز پیش برگزار شد، خانم آنالنا بائربوک نامزد حزب سبزها برای مقام صدراعظمی اعلام کرد که حزب وی در ماه ژوئن امسال، با اشاره به وضعیت امنیتی نامناسب افغانستان، خواستار اقدام دولت برای خارج کردن همکاران بومی شده، اما دولت به این موضوع اهمیتی نداده است.

وزیرخارجه زیر فشار افکار عمومی

سیاستمداران منتقد دولت در موارد متعدد خواستار کناره گیری هایکو ماس وزیرخارجه آلمان شده اند. او متهم شده است که حتی تا ۲۴ ساعت پیش از سقوط کابل به دست طالبان درخواست سفارت آلمان در کابل را برای خروج نیروهای بومی جدی نگرفته و جان هزاران همکار بومی و خانواده هایشان را به خطر انداخته است.

در مقابل این درخواست‌ها هایکو ماس اعلام کرده که تن به کناره گیری نخواهد داد، زیرا هیچکس نمی‌توانسته روند شتابناک بازگشت طالبان به کابل را پیش بینی کند.

دوران ماموریت هایکو ماس در هر حال با برگزاری انتخابات در یک ماه دیگر به پایان می‌رسد.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز