اعضای مجلس نمایندگان آمریکا خواستار اقدام فوری برای ارائۀ اینترنت ماهواره ای به ایران شدند

Submitted on جمعه, 09/23/2022 - 13:00

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ مستقر در نیویورک، گروهی متشکل از اعضای هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا، در واکنش به قطع شدن دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت همزمان با ادامۀ اعتراضات عمومی در این کشور، در نامه ای به جنت یِلِن وزیر خزانه داری آمریکا، از او خواستند که اجازه دهد سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک (Starlink) ایلان ماسک، به مردم ایران ارائه شود.

اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در نامۀ خود به جنت یلن وزیر خزانه داری این کشور، با اشاره به درخواست اخیر ایلان ماسک مبنی بر صدور مجوز برای ارائۀ سرویس اینترنت ماهواره ای استارلینک خود به ایران و معافیت از تحریم های مرتبط با ایران در این زمینه، تأکید کردند: «از شما می خواهیم فوراً با صدور مجوز برای این درخواست موافقت کنید».

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، این نامه به ابتکار کلودیا تِنی نمایندۀ جمهوری‌خواه نیویورک و نیز تام مالیناوسکی نمایندۀ دموکرات نیوجرسی، تهیه شده و به امضای شماری دیگر از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا نیز رسیده است.

اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در این نامه، از وزارت خزانه‌داری این کشور خواسته اند تا سیاست های خود را برای تقویت دسترسی مردم کشورهای تحت تحریم به ابزارهای ارتباطاتی روشن کند.

کلودیا تِنی نمایندۀ جمهوری‌خواه نیویورک، در بیانیه ای تأکید کرد: «کنگره از وزارت خزانه‌داری آمریکا می خواهد تا تمام تلاش خود را برای کمک به مردم ایران در ارتباط با برقراری مجدد دسترسی آنها به اینترنت انجام دهد».

وی افزود: «ما باید هرگونه تشریفات اداری در این زمینه را کاهش دهیم و با رفع موانع اداری، این کار را فوراً انجام دهیم».

همزمان، تام مالیناوسکی نمایندۀ دموکرات نیوجرسی نیز تأکید کرد: «مردم ایران به خیابان‌ها آمده اند و خواستار دادخواهی برای مهسا امینی هستند؛ ما نیز باید سهم خود را انجام دهیم و اطمینان حاصل کنیم که ارتباط مردم ایران با جهان خارج حفظ شود».

در همین حال، مایکل مک کال نمایندۀ ارشد جمهوری‌خواه در کمیتۀ روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز با اشاره به عدم دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت، طی بیانیه ای تأکید کرد: «ایالات متحده باید تمام توان خود را برای کمک به ایرانی هایی که شجاعانه علیه بی عدالتی اعتراض می کنند، به کار گیرد».

پیش از این، ایلان ماسک مدیرعامل تسلا، در تاریخ ۲٠ سپتامبر، در حساب کاربری خود در توییتر، دربارۀ امکان ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به مردم ایران، نوشت: «این شرکت درخواست معافیت از تحریم‌های مرتبط با ایران در این زمینه را خواهد داد».

Starlink will ask for an exemption to Iranian sanctions in this regard

سخنگوی وزارت خزانه‌داری آمریکا، در واکنش به اظهار نظر اخیر ایلان ماسک، اعلام کرد که صادرات برخی تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای در راستای کمک به آزادی اینترنت در ایران امکان پذیر است و دفتر کنترل دارایی‌های خارجی این وزارت‌خانه از تقاضا برای صدور مجوزهای ویژه برای حمایت از آزادی اینترنت در ایران، استقبال می‌کند».

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز