۳۰۰ هزار کانادایی با بحران بیکاری روبرو هستند!

Submitted on چ., 01/25/2023 - 19:15

افزایش نرخ بهره در این هفته تقریبا قطعی است و ۳۰۰۰۰۰ کانادایی با بحران بیکاری روبرو هستند.

تعداد فزاینده ای از اقتصاددانان نگران هستند که افزایش مجدد نرخ بهره توسط بانک مرکزی در این هفته می تواند اقتصاد کانادا را وارد رکود عمیقی کند که صدها هزار شغل را به دنبال آن تحت تآثیر قرار خواهد داد.

بانک مرکزی کانادا صبح چهارشنبه (۲۵ ژانویه) اعلام کرد که نرخ بهره معیار خود را برای هشتمین بار متوالی افزایش داد!. اجماع بازار برای افزایش ۲۵ واحدی نرخ بهره است که نرخ معیار را به ۴.۵ درصد می‌رساند.

جیم استنفورد، اقتصاددان ارشد مرکز کار برای آینده، گفت که چنین رشدی به یک دلیل ساده اشتباهی جدی خواهد بود: اقتصاد کانادا هنوز تاثیر کامل هفت افزایش نرخ در سال ۲۰۲۲ می باشد و هنوز هم از این افزایش نرخ های بهره رنج می برد.

وی افزود: "من هنوز معتقدم که ممکن است امسال با یک رکود مواجه شویم. اگر بانک کانادا به راه خود ادامه دهد، رکود عمیق تر خواهد شد. اقتصاد در حال کند شدن است. بنابراین، افزایش دوباره نرخ ها بدیهی است که اوضاع را بدتر می کند. "

استنفورد خاطرنشان کرد که اگر یک رکود خفیف وجود داشته باشد، ممکن است از دست دادن مشاغل زیادی رخ ندهد. اما یک رکود عمیق می تواند به معنای از دست دادن ۳۰۰۰۰۰ شغل باشد و نرخ بیکاری را به ۹ درصد برساند.

برای مهار تورم، بانک مرکزی کانادا نرخ بهره معیار خود را هفت بار در سال ۲۰۲۲ افزایش داد که آخرین بار با ۵۰ واحد پایه در اوایل دسامبر به ۴/۲۵ درصد رسید. تئوری این است که با افزایش هزینه وام، مردم کمتر مصرف می کنند که در نهایت قیمت ها را پایین می آورد. اما برای مشاغل، مصرف کمتر به معنای مشتریان کمتر و درآمد کمتر است که در نهایت ممکن است منجر به اخراج شود.

متیو آرسنو و تیلور شلیچ، اقتصاددانان مالی بانک ملی، در یادداشتی پژوهشی نوشتند: «تهاجمی‌ترین افزایش نرخ‌های بانک مرکزی به اقتصاد آسیب می‌زند و همین‌طور باعث کاهش قیمت مسکن و از دست رفتن اعتماد مصرف‌کننده و بیزنس ها می شود.

آنها افزودند: "با توجه به اینکه اقتصاد در حال حاضر با مشکل مواجه است، یک افزایش به ظاهر کوچک نرخ می تواند آسیب زیادی به همراه داشته باشد. کسانی که فکر می کنند اضافه کردن ۲۵ واحد پایه دیگر اقتصاد را از بین نمی برد، فراموش می کنند که در این مرحله از چرخه تجاری، افزایش نرخ بیشتر را موجه می دانند غافل از اینکه تأثیر آن خطی نیست و به عبارت دیگر، افزایش اندک مانند سوزنی است که در کمر شتر فرو کنند و کمر شتر بشکند!

بنا بر گزارش تورنتوپرشنز، نظرسنجی بانک مرکزی کانادا که هفته گذشته منتشر شد نشان داد که مصرف‌کنندگان نسبت به هزینه‌ها محتاط هستند زیرا انتظار دارند تورم همچنان به اوج خود ادامه دهد. اکثر کانادایی ها انتظار دارند که در ۱۲ ماه آینده یک رکود "خفیف تا متوسط" ایجاد شود.

کانادایی‌ها در واکنش به افزایش نرخ‌های بهره و تورم، کمتر برای کالاها و خدمات مختلف هزینه می‌کنند و تعداد فزاینده‌ای انتظار دارند که به کاهش هزینه‌ها ادامه دهند.

در همین حال، یک نظرسنجی اعتماد تجاری بانک مرکزی نیز نشان داد که کسب و کارها در حال عقب نشینی هستند زیرا انتظار کاهش فروش داشتند. بر اساس نظرسنجی چشم انداز کسب و کار، دو سوم شرکت ها انتظار رکود اقتصادی در ۱۲ ماه آینده را دارند.

استنفورد گفت: «بانک مرکزی عزم خود را برای کاهش تورم به هدف ۲ درصدی خود اعلام کرده است، در حالی که تیف مکلم، رئیس کل بانک مرکزی ابراز نگرانی کرده است که نرخ پایین بیکاری فعلی (۵ درصد) می تواند تورم را بالاتر ببرد.

استنفورد گفت که این بدان معناست که بانک مرکزی فعالانه برای کاهش تقاضای نیروی کار فشار می آورد و افزایش نرخ بهره امروز به تصویب رسید.
تورنتوپرشنزداتکام
https://www.torontopersians.com/

منبع
torontoPersians
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز