دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸| قیمت خرید دلار در بانک‌ها؛ دلار وارد کانال ۱۲ هزار تومان شد

Submitted on Mon, 06/03/2019 - 19:32

دوشنبه ۱۳ خرداد | قیمت خرید دلار در بانک‌ها؛ دلار وارد کانال ۱۲ هزار تومان شد

قیمت خرید دلار امروز در شعب ارزی بانک‌ها ۱۲ هزار و ۷۷۰ تومان تعیین شد.

بعد از شتاب ریزش قیمت‌ها در بازار ارز و افزایش مراجعه مردم به مراکز خرید و فروش ارز برای فروش ارزهای خانگی، بانک مرکزی از بانک‌ها خواست نسبت به خرید ارزهای مردمی فعال شوند.

برهمین‌اساس شعب ارزی بانک‌ها هر روز بعد از دریافت نرخ از بانک مرکزی، نسبت به خرید ارز از مردم اقدام می‌کنند. دستور بانک مرکزی به بانک‌ها بعد از آن صادر شد که صرافی‌ها از خرید ارزهای مردمی خودداری و میدان را به دلال‌ها واگذار کرده بودند.

امروز بانک‌های عامل قیمت دلار را ۱۲ هزار و ۷۷۰ تومان و ۹ ریال، قیمت یورو را ۱۴ هزار و ۲۸۳ تومان و۲ ریال و قیمت پوند انگلیس را ۱۶ هزار و ۱۵۸ تومان برای خرید از مردم اعلام کرده‌اند.

قیمت دلار نسبت به روزهای کاری قبل کاهش چشم‌گیری داشته و دلار از کانال ۱۴ هزار تومانی به کانال قیمتی ۱۳ هزار تومان وارد شده بود و امروز بعد از چند روز افت و خیر وارد کانال ۱۲ هزار تومانی شده است. قیمت خرید یورو و پوند نیز نسبت به روز قبل کاهش یافته است.

** توجه داشته باشید که قیمت‌های درج شده در این خبر برای دلار، یورو و پوند، قیمت خرید بانک از مردم است نه فروش!

قیمت مسکن از توان دهک‌های بالا نیز خارج شده است
یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این‌که قیمت‌های فعلی مسکن، تناسبی با توان دهک‌های میانی و حتی بالای جامعه ندارد گفت: اگر قرار است تعادل در بازار مسکن ایجاد شود باید نرخ رشد قیمت‌ها پایین‌تر از تورم عمومی قرار گیرد.


اثر منفی تلاطم بازار خودرو بر سکون قیمت مسکن

سلمان خادم‌المله در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: زمانی که میانگین قیمت مسکن شهر تهران به بیش از ۱۱ میلیون تومان در اسفندماه سال گذشته رسید در واقع از چارچوب تعادل عرضه و تقاضا خارج شد. متری ۱۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان فعلی نیز قطعاً از توان دهک‌های میانی و حتی بعضی از دهک‌های بالای جامعه خارج شده است. لذا از این به بعد افزایش قیمت مسکن، صرفاً منجر به کاهش حجم معاملات می‌شود.

وی افزود: تقاضا برای بازار مسکن از سه نوع مصرفی، سرمایه‌ای و سفته‌بازانه تشکیل می‌شود. با توجه به سطح درآمد دهک‌های هفت و هشت به عنوان متقاضیان مؤثر بازار مسکن، تقاضای سفته‌بازی هم تحت تأثیر قرار می‌گیرد. از این‌جا به بعد تغییرات قیمت مسکن شاید متناسب با متغیرها و چشم‌انداز کلان اقتصادی باشد اما از چارچوب تعادل عرضه و تقاضا خارج شده، لذا افزایش قیمت مسکن بیش از نرخ تورم، معنی‌دار نیست.

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این‌که در شرایط فعلی، متقاضیان خرید و اجاره آپارتمان مجبور به انتخاب اولویت‌های بعدی هستند، گفت: سطح درآمدها نسبت به سال قبل تغییر چندانی نداشته اما قیمت مسکن جهش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است. در این شرایط افراد مجبورند خانه‌های کوچک‌تر، قدیمی‌تر یا مناطق پایین‌تر را برای زندگی انتخاب کنند.

خادم‌المله در پاسخ به این سوال که مشتریان فعلی بازار مسکن چه کسانی هستند گفت: اغلب متقاضیان واقعی که هم‌اکنون در بازار حضور دارند کسانی هستند که می‌خواهند ملک خود را تبدیل به احسن کنند. البته نمی‌گویم خریدار اولیه وجود ندارد ولی با توجه به شکاف ایجاد شده بین قدرت خرید و قیمت‌های پیشنهادی، در این بخش نیز خرید و فروش بیشتر از سوی سفته‌بازان انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: بعد از خردادماه اگر در چارچوب عرضه و تقاضا پیش برویم نباید ارزش واقعی قیمت مسکن افزایش پیدا کند. به بیان دیگر رشد قیمت مسکن باید پایین‌تر از تورم عمومی باشد. ولی با توجه به شرایط فعلی اقتصاد که از حالت نرمال خارج شده و احتمال رفتارهای پیش‌بینی نشده در بازار، ممکن است قیمت مسکن بالاتر از نرخ تورم قرار گیرد که به اعتقاد من بعید است.

به گزارش ایسنا، بانک مرکزی متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران را در اردیبهشت ماه ۱۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان اعلام کرد که نسبت به ماه قبل ۱۲.۵ درصد و نسبت به اردیبهشت پارسال ۱۱۲ درصد افزایش نشان می‌دهد. تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران نیز در اردیبهشت امسال به ۱۲.۱ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۶.۵ درصد کاهش یافت.

منبع
hamshahrionline
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز