استفاده از افراد مسن‌تر، راه‌حل معجزه آسایی برای مقابله با کمبود نیروی کار نیست

Submitted on چ., 11/23/2022 - 12:41

استفاده از افراد مسن‌تر، راه‌حل معجزه آسایی برای مقابله با کمبود نیروی کار نیست

یک مطالعه صورت گرفته هشدار می‌دهد که بر خلاف تصور موجود، کبک برای مقابله با کمبود نیروی کار به میزان کافی دارای نیرو‌های با تجربه نیست. و علاوه بر آن متقاعد کردن این افراد برای باقی ماندن و فعالیت در بازار کار نیز چندان ساده نخواهد بود.

شوک آماری و مشکل کمبود نیروی کار اغلب در آخرین مبارزات انتخاباتی کبک مورد بحث قرار گرفته بود. چندین حزب سیاسی به طور مشخص مطرح کرده بودند که کبک می‌تواند با ترغیب کارکنان مسن به تاخیر در بازنشستگی یا بازگشت به کار با ترکیبی مناسب از مزایای مالیاتی و سایر مشوق‌های مالی، وضعیت خود را بهبود بخشد. اما موسسه کبک (IdQ) در مطالعه‌ای گزارش می‌دهد که همه چیز سریع‌تر از حد انتظار در حال پیشروی است.

در نگاه اول، کبک می‌تواند به سرعت به دستاوردهای قابل توجهی دست یابد. از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۱، تعداد کبکی‌‌های ۶۰ تا ۶۹ ساله با ورود اولین نسل بیبی‌بومرها به این بازه سنی به بیش از ۲۵۰ هزار نفر افزایش یافت. در مقایسه با میانگین ۴۲.۴ درصد کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) و نسبت ۴۶.۳ درصدی انتاریو و بیش از ۵۱ درصدی کشورهایی مانند نروژ و سوئد، نرخ کبکی‌های این گروه سنی که در آن زمان همچنان در در بازار کار فعال بودند به سختی به ۳۹٪ درصد می‌رسید.

«در واقع، در کبک پیری جمعیت رشد وسیعی داشته است. بسیاری از این بیبی بومرها بازار کار را ترک کرده‌اند. با این حال، در شرایط فعلی افراد کمتر و کمتری به سن بازنشستگی نزدیک می‌شوند. به طوری که حوضچه‌ای که دیروز امیدوار بودیم بتوانیم از آن آب بیرون بکشیم به مرور زمان به میزان قابل توجهی خشک شده است. »

بنابراین، تعداد کل کبکی‌های ۶۰ تا ۶۹ ساله باید در ده سال گذشته تقریباً ۱۰۵ هزار نفر کاهش یافته باشد. این بدان معناست که حتی اگر کبک بتواند تمام عقب ماندگی‌های فعلی خود را از انتاریو جبران کند، تعداد بالقوه نیروی کار اضافه‌ای که می‌تواند روی آن‌ها حساب کند به سرعت نصف شده و از ۸۶ هزار نفر در سال گذشته به ۳۷ هزار نفر در سال ۲۰۳۲ خواهد رسید.

یکی دیگر از نویسندگان این مطالعه و اقتصاددان ارشد موسسه IdQ، سیمون ساورد، در مصاحبه‌ای تلفنی با Devoir توضیح می‌دهد:

«این بدان معنا نیست که هیچ پیشرفتی در این زمینه وجود ندارد، بلکه فقط می‌خواهد اعلام کند که باید «واقع بینانه‌تر» به موضوع نگاه کرد.»

در حال حاضر می‌توانیم خوشحال باشیم که نرخ فعالیت کبکی‌ها در بیست سال گذشته به ویژه به لطف افزایش سطح تحصیلات، بهبود کیفیت مشاغل و افزایش نرخ فعالیت زنان، در حال افزایش بوده است. در تمام گروه‌های سنی، عوامل دیگری مانند برنامه‌های بازنشستگی ناعادلانه و افزایش بدهی خانوارها نیز دخیل بوده است.

خبر خوب این است که کبک همچنان می‌تواند در این زمینه روی «افزایش طبیعی» معینی از نرخ افراد حساب کند. طبق مطالعه اخیر موسسه آمار کبک برای پیشبرد بهتر این اهداف، تلاش و صبوری زیادی نیاز است. زیرا تصمیم گیری‌ در مورد زمان بازنشستگی از مدت‌ها قبل شروع می‌شود. و بیش از سه چهارم (۷۸٪) کبکی‌های ۴۵ سال به بالا در حال حاضر قصد دارند که بازار کار را در سن ۶۵ سالگی یا کمتر ترک کنند.

در این زمینه نباید به دنبال یک «راه حل جادویی» باشیم که مثلاً بتواند مشوق‌های مالی را شامل شود. اقدامات موجود، مانند اعتبار مالیاتی برای گسترش مشاغل، بسیار محدود و پرهزینه بوده و علاوه بر آن اثربخشی مطلوبی از خود نشان نداده است.

موسسه IdQ خاطرنشان می‌کند:

«طبق تعاریف، بسیاری از افرادی که برای ترک بازار کار و شروع دوران بازنشستگی آماده شده‌اند، با پذیرش این موضوع که این انتخاب منجر به کاهش درآمد آن‌ها می‌شود، این تصمیم را عملی می‌کنند.»

در عوض، باید تعدادی «ابزارِ سازگار با واقعیت‌های پیچیده و چند وجهی» در زمینه بازنشستگی ایجاد شود. این استراتژی باید از طریق آموزش حرفه‌ای، نه تنها برای جوانان بلکه برای کارمندان مسن‌تر نیز طی شود. اقداماتی همچون انعطاف پذیری، سازماندهی تایم کاری و حمایت از افراد در برنامه‌ریزی‌های شغلی نیز باید از سوی کارفرمایان انجام پذیرد.

باید به زنان نیز توجه ویژه‌ای شود زیرا نرخ مشارکت آن‌ها در سن ۶۰ تا ۶۹ سالگی تنها ۳۲ درصد است. و این در حالی است که این میزان برای مردان ۴۶ درصد می‌باشد. اگر تنها زنان ۶۰ تا ۶۴ ساله زمان بازنشستگی‌شان را به تاخیر می‌انداختند، کبک می‌توانست روی ۴۹  هزار هر نفر بیشتر در بازار کار حساب کند.

«از آنجایی که در این سن، زنان بیشتر نقش مراقب را بر عهده می‌گیرند، کبک نیز باید در حوزه مراقبت از سالمندان سرمایه‌گذاری بیشتری کند. همانطور که خدمات مراقبت از کودکان برای زنان جوان این امکان را فراهم می‌سازد تا همچنان در بازار کار فعال بمانند و حرفه خود را دنبال کنند. طرح‌های مراقبت از سالمند نیز می‌تواند زنان مسن را قادر سازد تا حرفه خود را دنبال کرده یا شغل خود را با مسئولیت‌های خانوادگی خود تطبیق دهند.»

منبع: ledevoir

منبع
hodhod

بیشترین بازدید اخبار امروز