با همکاری پلیس اینترپل صورت گرفت / قتل در کانادا دستگیری در ایران

Submitted on س., 02/12/2019 - 19:25

با همکاری پلیس اینترپل صورت گرفت / قتل در کانادا دستگیری در ایران
براساس تحقیقات پلیس جنایی کانادا، مشخص شد عامل این جنایت یک ایرانی است که دو روز بعد از قتل به ایران بازگشته است. پلیس کانادا موضوع را به اینترپل اعلام کرد.

پسر آرایشگر که به اتهام قتل یک ایرانی در کانادا از سوی پلیس اینترپل تحت تعقیب بود، 5 ماه پس از جنایت در ایران بازداشت شد.

به نقل از روزنامه ایران، چندی پیش گزارشی در رابطه با قتل یک پسر ایرانی در کشور کانادا به بازپرس دادسرای جنایی پایتخت اعلام شد. پسر جوان چهارشنبه 28 شهریور 97 (19 سپتامبر سال 2018) در خیابان ریچموند هیل تورنتو در جریان درگیری با ضربات چاقو به قتل رسیده بود.
ردپای پسر ایرانی

به دنبال این جنایت، پلیس کشور کانادا وارد عمل شده و تحقیقات برای شناسایی و دستگیری عامل این جنایت آغاز شد.در بررسی‌های صورت گرفته توسط پلیس جنایی کانادا، مشخص شد عامل این جنایت یک ایرانی است که دو روز بعد از قتل به ایران بازگشته است. باتوجه به اینکه متهم به کشور خود بازگشته بود، پلیس کانادا موضوع را به اینترپل اعلام کرد.

بدین ترتیب مکاتبات از سوی پلیس اینترپل صورت گرفت و با ارسال عکس و مشخصات متهم فراری به بازپرس جنایی، درخواست دستگیری متهم جوان به‌ نام کوروش صادر شد. درنخستین گام، کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی پایتخت خانه پسر جوان را در یکی از محله‌های جنوبی تهران شناسایی کردند اما همسایه‌ها مدعی شدند که کوروش به همراه مادرش از 9 سال قبل به کانادا رفته و بعد از آن دیگر به ایران برنگشته‌اند. این درحالی بود که بررسی‌ها نشان می‌داد کوروش و مادرش دو روز پس از جنایت به ایران بازگشته‌اند. درنهایت با تحقیقات پلیسی مخفیگاه کوروش در استان البرز شناسایی و پسر 25 ساله توسط کارآگاهان جنایی بازداشت شد.
انکار جنایت

کوروش در تحقیقات پلیسی منکر قتل شد و گفت: من آرایشگر هستم و سال 2010 به همراه مادرم به کانادا رفتیم. در این مدت کار می‌کردم. شب حادثه به همراه مادرم برای خرید غذا از خانه خارج شدیم. ساعت 7 بعد از ظهر مادرم را مقابل رستوران پیاده کردم و خودم به پارکینگ رفتم. رستوران غذا نداشت و مادرم از رستوران خارج شد، اما چند پسر جوان که یکی از آنها مقتول بود راه را بر مادرم سد کردند.

او ادامه داد: من به طرفداری از مادرم، از ماشین پیاده شدم و خودم را به او رساندم. با آنها درگیر شدم و مقتول قهوه داغی را که داخل لیوانش بود روی صورتم ریخت و به مادرم فحش داد. از این کار او به شدت عصبانی شدم و با مشت به او ضربه زدم. پلیس کانادا گفته قتل با چاقو بوده ولی من با مشت او را زدم. متهم ادامه داد: دو روز بعد هم با مادرم به ایران برگشتیم.

من درگیری را قبول دارم اما چاقو نداشتم ولی طرفین دعوا با خودشان چاقو به همراه داشتند. مقتول ایرانی بود، اما یادم نمی‌آید که دوستان دیگرش هم ایرانی بودند یا نه. با اظهارات پسر جوان، بازپرس جنایی دستور انگشت نگاری از کوروش را صادر کرد تا مشخص شود که سابقه دار است یا خیر. همچنین متهم را برای بررسی صحت روانی به پزشکی قانونی منتقل کرد. در ادامه بازپرس جنایی از اینترپل خواست تا مدارک و فیلم و عکس‌هایی که پلیس کانادا در اختیار دارد برای او ارسال کند تا تحقیقات بیشتر در این رابطه صورت گیرد.

جزئیات کامل متلاشی شدن باند بین المللی پولشویی توسط کانادا، نام چند ایرانی در لیست است
آر. سی.ام. پی (پلیس سواره نظام سلطنتی کانادا) امروز سه شنبه 12 فوریه 2019 اعلام کرد 17 نفر را در ارتباط با یک شبکه بین المللی پولشویی که بصورت سازمان


More than 300 officers were involved in the raids Monday morning. The RCMP teamed up with Montreal, Laval and Toronto police. Radio-Canada

آر. سی.ام. پی (پلیس سواره نظام سلطنتی کانادا) امروز سه شنبه 12 فوریه 2019 اعلام کرد 17 نفر را در ارتباط با یک شبکه بین المللی پولشویی که بصورت سازمان یافته در تورنتو و مونترال فعالیت می‌کردند را دستگیر کرده است.

همزمان سخنگوی پلیس نیز اعلام داشت در این رابطه 32 میلیون هشتصد هزار دلار از دارایی‌های این افراد نیز توقیف شده است.

کانادا به نقل از سی بی سی، سخنگوی RCMP مارتین فونتین، در کنفرانس مطبوعاتی ضمن تایید این اخبار اعلام کرد که این گروه یک شبکه بین المللی پولشویی را راه اندازی کرده بودند که ظرفیت پرداخت میلیون‌ها دلار را داشت.

مقامات کانادایی می گویند که پس از پولشویی منابع مالی به کشورهایی نظیر کلمبیا و مکزیک که از آنجا مواد مخدر به خارج صادر می‌شود، بازگردانده می شد.

مقامات آر.سی.ام.پی در کنفرانس خبری خود در مونترال اعلام کردند که تحقیق درباره فعالیت‌های مجرمانه این شبکه از سه سال پیش شروع شده است.
بنا بر گفته سی بی سی، اسامی شماری از بازداشت شدگان را نادر گرامیان‌نیک 56 ساله، تانیا گرامیان‌نیک 28 ساله، سحر شجاعی 45 ساله، محمدرضا شیخ حسنی 55 ساله، شبنم منصوری 38 ساله عنوان کرده است که در انتاریو بوده اند.

این شبکه سازمان یافته درآمد حاصل از فروش مواد مخدر در مونترال را پس از جمع آوری و با هماهنگی شبکه تورنتو، از طریق صرافی به حساب‌هایی در کشورهای ایران، دوبی، چین، لبنان و آمریکا منتقل می کرده است. که در این میان پای قاچاقچیان مواد مخدر در مکزیک و کلمبیا نیز به میان آمده است.

دیگر بخش های حاصل از این پولشویی نیز صرف سرمایه گذاری در حوزه‌های تجاری از جمله خرید املاک و مستغلات میشده است.

گفتنی است که در جریان عملیات پلیسی در شهر مونترال با نام Collector نیز دارایی های این باند توقیف شد.

پلیس اعلام کرده است که این شبکه از سال 2013 بصورت سازمان یافته مشغول به فعالیت بوده است که از سال 2016 تحقیقات بر روی آن آغاز شده است.

همچنین مشخص شده است که فرد دیگری از اعضای این شبکه پولشویی همچنان تحت تعقیب پلیس قراردارد.

منبع
hodhod

بیشترین بازدید اخبار امروز