وزیر خارجه فرانسه: طالبان، سیاست «جداسازی جنسیتی» را در قلب هویت سیاسی خود قرار داده‌اند

Submitted on جمعه, 09/22/2023 - 11:57

در ادامه هفتادوهشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل، به نظر می‌رسد که بخشی از سخنان بیشتر رهبران جهان به وضعیت زنان و دختران در زیر اداره طالبان، اختصاص داده شده است.

در تازه‌ترین مورد، امروز جمعه ٢٢ سپتامبر، کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، به وضعیت زنان و سیاست «جداسازی جنسیتی» طالبان اشاره کرد و گفت که در افغانستان کنونی، «زنان برای زن بودن‌، سرکوب می‌شوند.»

وزیر امور خارجه فرانسه در این مورد گفت:

...در افغانستان، جایی که زنان توسط یک رژیمی که به‌گونه غم‌انگیزی، سیاست جداسازی جنسیتی و خشونت برضد زنان را در قلب هویت سیاسی خود قرار داده‌ است، برای زن بودن سرکوب می‌شوند.

در کنار این، سازمان ملل نیز اعلامیه‌ای داده و گفته که همزمان با گرد آمدن رهبران جهان در مجمع عمومی سازمان ملل، ضرورت توجه به وضعیت زنان افغانستان و حمایت از آنان نیز افزایش یافته است.

باتوجه به این ضرورت، سازمان ملل گفته که امروز، میزبان نشستی ویژه در مورد افغانستان است که در آن، روی «آپارتاید جنسیتی» در افغانستان گفتگو خواهد شد.

طالبان پس از بازگشت به قدرت، محدودیت‌های زیادی را بر زنان و دختران افغانستان وضع کردند. خیلی از نهادهای حقوق بشری و جهانی، این محدودیت‌های طالبان را به «حذف کامل» زنان از جامعه تعبیر می‌کنند.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز