ولادیمیر پوتین در سفری غیرمنتظره از کریمه و شهر جنگ‌زدۀ ماریوپل در اوکراین بازدید کرد

Submitted on ی., 03/19/2023 - 08:23

کاخ کرملین روز یکشنبه ۱۹ مارس (۲۸ اسفند)، طی بیانیه ای اعلام کرد که ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه در سفری غیرمنتظره، از شهر ماریوپل در استان دونتسک در منطقۀ دونباس واقع در شرق اوکراین که تحت کنترل نیروهای روسیه است، بازدید کرده است.

این نخستین سفر ولادیمیر پوتین به مناطق اشغالی اوکراین از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه و تصرف شهر ماریوپل پس از یک محاصرۀ طولانی است.

بر اساس بیانیۀ کاخ کرملین، ولادیمیر پوتین در جریان سفر از پیش اعلام نشدۀ خود به شهر ماریوپل ضمن بازدید از تعدادی از تاسیسات این شهر، با ساکنان محلی ماریوپل نیز گفتگو کرد و گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای بازسازی این شهر جنگ‌زده به وی ارائه شد.

در بیانیۀ کاخ کرملین آمده است : «ولادیمیر پوتین با یک هلیکوپتر به شهر ماریوپل که مرکز صنعتی بزرگ اوکراین در دریای آزوف محسوب می‌شود، وارد شد سپس با خودرویی از چندین محلۀ شهر دیدن کرد و در گفتگو با یکی از مقامات ارشد روسی که مسئول زیرساخت‌ها بود، روند پیشرفت کار بازسازی و ترمیم خرابی‌های این شهر را بررسی کرد. او همچنین با مردم محله نوسکی در این شهر دیدار و گفتگو کرد».

بر اساس گزارش ها، در این سفر مارات خسنولین معاون نخست وزیر روسیه نیز ولادیمیر پوتین را همراهی کرده است.

Russian President Vladimir Putin has paid a working visit to Mariupol to inspect a number of locations in the city and talk to local residents, the Kremlin press service said:https://t.co/ppvNAPbKxN pic.twitter.com/6ABaS6Sogv

به گزارش خبرگزاری تاس روسیه، ولادیمیر پوتین درباره ساخت مناطق مسکونی جدید، امکانات اجتماعی و آموزشی، زیرساخت‌های خدمات عمومی و موسسات پزشکی نیز با مسئولین شهر ماریوپل گفتگو کرده است.

در بیانیۀ کاخ کرملین همچنین آمده است: «ولادیمیر پوتین علاوه بر ماریوپل، روز یکشنبه از شهر "روستوف اون دون" نیز بازدید کرد و در آنجا با فرماندهان ارشد نظامی روسیه در جنگ اوکراین، دیدار و گفتگو کرد».

سفر ولادیمیر پوتین به شهر جنگ‌زدۀ ماریوپل، دومین سفر غیرمنتظرۀ او به مناطق تحت تصرف روسیه در اوکراین در آخر هفتۀ جاری است.

ولادیمیر پوتین پیش از بازدید از ماریوپل، روز شنبه به مناسبت نهمین سالگرد الحاق شبه‌جزیرۀ کریمه به خاک روسیه، در سفری از پیش اعلام نشده وارد کریمه شد.

به گزارش رسانه های روسیه، پوتین در جریان سفر به کریمه، با همراهی میخائیل رازوگایف فرماندار محلی منصوب شده از سوی روسیه، وارد شهر بندری سباستوپل در دریای سیاه شد. ولادیمیر پوتین همچنین در افتتاحیۀ یک مدرسۀ هنری کودکان نیز شرکت کرد.

سفر ولادیمیر پوتین به مناطق اشغالی اوکراین، کمتر از ۴۸ ساعت پس از صدور حکم بازداشت او از سوی دیوان کیفری بین‌المللی به اتهام ارتکاب جنایات جنگی در خاک اوکراین و ربودن و انتقال کودکان اوکراینی، صورت گرفت.

رئیس‌جمهور روسیه در حالی از این مناطق بازدید کرد که از زمان آغاز تهاجم نظامی به اوکراین، از حضور در مناطق جنگی اجتناب کرده بود.

روسیه در آغاز تهاجم نظامی به خاک اوکراین، سال گذشته شهر ماریوپل را محاصره کرد و کارخانۀ فولاد آزوفستال را که آخرین پناهگاه نیروهای اوکراینی در این شهر بود، ویران کرد.

 ماریوپل پیش از آنکه در پی حملات روسیه ویران شود، شهری با ۴۰۰ هزار نفر جمعیت بود که بزرگترین کارخانۀ فولاد اروپا در آن قرار گرفته بود

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز