هدا خموش: به رسمیت نشناختن طالبان از سوی نهاد‌های جهانی نقشی مهم را در احیای حقوق زنان افغانستانی ایفا می‌کند

Submitted on جمعه, 05/26/2023 - 15:12

عفو بین‌الملل با اشاره به موارد جدی نقض حقوق زنان در افغانستان از جمله «آزار و شکنجه» رویکرد سران طالبان علیه زنان افغانستانی را در گزارش ۶۲ صفحه‌ای اخیرش که با همکاری کمیسیون بین‌المللی حقوقدانان منتشر کرده است، به شدت محکوم کرد.

هرچند از زمان بازگشت گروه طالبان به قدرت در ماه اوت سال ۲۰۲۱ تاکنون، نهاد‌های جهانی از جمله عفو بین‌الملل بارها سیاست‌های طالبان علیه زنان افغانستانی را محکوم کرده و خواستار لغو محدودیت‌های جاری شده‌اند، اما این نهادها هنوز هیچ گام مهمی را برای وادار کردن طالبان به تغییر سیاست‌های زن‌ستیزانه‌شان برنداشته‌اند.

چرا نهاد‌های بین‌المللی تاکنون هیچ تصمیم قاطعی را برای پایان بخشیدن به جنایات طالبان اتخاذ نکرده‌اند؟ این نهاد‌ها و همچنین جامعه جهانی، چگونه می‌توانند سران طالبان را ناگزیر کنند که تصمیم به «ممنوعیت تحصیل و کار» علیه زنان را لغو کنند؟ با وجود سرکوب گسترده توسط گروه طالبان و همچنین وضعیت اقتصادی دشوار افغانستان، زنان و دختران این کشور چه نقشی را می‌توانند در تعیین سرنوشت‌شان ایفا ‌کنند؟

هدا خموش، فعال حقوق زنان، خبرنگار و شاعر اهل افغانستان که پس از تسلط دوباره طالبان بر کشورش، به نروژ پناه برده است، به این پرسش‌ها و دیگر سوال‌های بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه، پاسخ داد.

گزارش تازه عفو بین‌الملل 

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش جدید خود در مورد وضعیت زنان افغانستانی، بازه زمانی اوت ۲۰۲۱ تا ژانویه ۲۰۲۳ را پوشش می‌دهد. این سازمان تجزیه‌وتحلیل اخیررا بر اساس مجموعه‌ای از شواهد جمع‌آوری‌شده معتبر مانند گزارش سال ۲۰۲۲ عفو بین‌الملل، گزارش سازمان‌های جامعه مدنی و مقامات سازمان ملل متحد انجام داده است.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز