وخامت اوضاع مردم جنگزده سودان با گذشت ۴۵ روز از درگیری

Submitted on چ., 05/31/2023 - 02:18

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، اتحادیه آفریقا اعلام کرد که بحران سودان راه‌حل نظامی ندارد.

در بیانیه صادره از سوی این اتحادیه آمده است: بحران کنونی در سودان از راه نظامی حل نخواهد شد و ادامه این روند به نابودی زیرساخت‌های سودان منجر خواهد شد.

اتحادیه آفریقا بیان کرد: دستیابی به راه‌حل با تداوم درگیری وحشیانه میسر نیست. هیچ توجیهی برای ادامه نبرد میان نیروهای ارتش و واکنش سریع وجود ندارد. این درگیری به قتل بی‌رویه و نابودی زیرساخت‌های سودان منجر شده است.

در بیانیه اتحادیه آفریقا بر ضرورت تکمیل روند انتقال سیاسی تا برگزاری انتخابات و ظهور یک دولت مدنی دموکراتیک تأکید شده است.

اتحادیه آفریقا همچنین با هر نوع دخالت خارجی در سودان مخالفت کرد.

آتش‌بس جدید اوضاع انسانی و بهداشتی فاجعه‌بار سودان را تغییر خواهد داد؟

اسپوتنیک در گزارشی درباره اوضاع سودان آورده است: با وجود تمدید آتش‌بس در سودان میان نیروهای واکنش سریع و ارتش سودان، این روند هرگز تغییری در اوضاع انسانی خارطوم و دیگر مناطق سودان ایجاد نخواهد کرد.

سودان با کمبود شدید دارو و مواد غذایی و نبود امنیت روبه‌رو است و سازمان‌های امدادرسان در داخل و خارج به مردم محاصره‌شده در منازلشان دسترسی ندارند.

با گذشت بیش از 45 روز از درگیری، سودان در شرایط امنیتی و انسانی تأسفباری به‌علت درگیری به‌سر می‌برد.

منابع محلی اعلام کردند که آب و برق و مواد غذایی و دارویی ضروری یافت نمی‌شود و کمبود شدید تجهیزات پزشکی وجود دارد و امکان رسیدگی به بیماران و زخمی‌شدگان هم وجود ندارد.

این منابع ضمن هشدار درباره وضعیت انسانی و بهداشتی فاجعه‌بار در صورت تداوم وضعیت کنونی، اعلام کردند: ما شاهد بهبود اوضاع طی روزهای گذشته نبودیم و بیمارستان‌ها در مناطق پرجمعیت فعال نیستند.

منابع بیمارستانی اعلام کردند: اوضاع در خارطوم در صورتی که در آتش‌بس دوم (پس از آتش‌بس هفت‌روزه نخست) اوضاع به همین منوال باشد، به مرز فروپاشی خواهد رسید.

این منابع آتش‌بس هفت‌روزه نخست را جوهری به‌روی کاغذ و هرگونه تأخیر در امدادرسانی انسانی را فاجعه تمام‌عیار توصیف کردند.

منابع بیمارستانی اعلام کردند که بیمارستانها امن نیستند و کادر درمانی امنیت ندارند و علاوه بر آن تجهیزات و اقلام پزشکی هم شاهد کمبود است.

منابع سودانی همچنین به نقض شدید حقوق بشر در خارطوم و دارفور از تجاوز گرفته تا جذب اجباری کودکان اشاره کردند.

این منابع از نبود دارو و تأثیر آن به‌ویژه بر سالخوردگان که به مرگ آنها منجر می‌شود هم خبر دادند.

سودان از 15 آوریل گذشته شاهد درگیری میان نیروهای واکنش سریع و ارتش سودان است، کانون این درگیری هم در خارطوم است و صدها کشته و زخمی به‌جای گذاشته است. آماری رسمی از قربانیان نظامی این درگیری وجود ندارد.

ارتش سودان و نیروهای واکنش سریع با تمدید آتش‌بس که از بیستم ماه مه 2023 برقرار شده است به‌مدت پنج روز، موافقت کردند هرچند آتش‌بس هفت‌روزه هم که از دوشنبه هفته قبل برقرار شده بود در عمل چندان از سوی نیروهای درگیر رعایت نشد.

انتهای پیام/+

منبع
tasnim
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز