رزمایش مشترک ایران، چین و روسیه در دریای عمان آغاز شد

Submitted on چ., 03/15/2023 - 10:59

 

وزارت دفاع چین با انتشار بیانیه ای، اعلام کرد که رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین در دریای عمان از تاریخ ۱۵ تا ۱۹ مارس (۲۴ تا ۲۸ اسفند) برگزار می شود.

در این بیانیه آمده است: طبق پیمان‌ نظامی میان نیروهای مسلح سه کشور ایران، چین، روسیه و سایر کشورها، این رزمایش با عنوان «کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۳» در دریای عمان، از امروز آغاز می شود.

وزارت دفاع چین در این بیانیه تأکید کرده است: «این رزمایش به تعمیق همکاری عملی میان نیروی دریایی کشورهای شرکت کننده کمک می کند و انرژی مثبت را به صلح و ثبات در منطقه تزریق می‌کند».

وزارت دفاع چین در ادامۀ این بیانیه، بدون اشاره به جزئیات گفته است که کشورهای دیگری نیز در رزمایش «کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۳» شرکت می کنند.

رسانه‌های داخلی ایران نیز از این رزمایش پنج‌روزه با عنوان «رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ١۴۰۱» نام برده و گزارش داده اند که نیروی دریایی ارتش و سپاه جمهوری اسلامی در این رزمایش که در شمال اقیانوس هند برگزار می شود، حضور دارد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته است که ایران، پاکستان، عمان و امارات متحدۀ عربی، همگی دارای خط ساحلی در امتداد محدودۀ این رزمایش که در مسیر خلیج فارس و حوالی تنگۀ استراتژیک هرمز قرار دارد، هستند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، چین ناوشکن مجهز به موشک‌های هدایت‌شونده «نا‌نینگ» خود را نیز برای شرکت در این رزمایش که شامل تمرینات نظامی متمرکز بر جستجو و نجات در دریا و سایر مأموریت‌های غیرجنگی است، به منطقه اعزام کرده است.

بر اساس این گزارش، مانور نظامی دریایی مشترک چین، ایران و روسیه، در بحبوحۀ افزایش تنش‌ها میان ایالات متحدۀ آمریکا و چین بر سر موضوعات مختلف از جمله حمایت اقتصادی پکن از مسکو و امتناع چین از انتقاد از روسیه به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین، برگزار می شود. ایالات متحده و متحدانش تهاجم روسیه به اوکراین را محکوم کرده و تحریم‎‌های شدیدی را علیه مسکو وضع کرده اند.

این نخستین بار نیست که نیروی دریایی ارتش ایران با چین و روسیه رزمایش مشترک برگزار می‌کند. آخرین رزمایش دریایی این سه کشور، در اوایل بهمن ماه سال گذشته در شمال اقیانوس هند با عنوان «رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۲» برگزار شد.

اولین رزمایش دریایی مشترک ایران، چین و روسیه،  در سال ۲۰١۹ به مدت چهار روز در دریای عمان و اقیانوس هند برگزار شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته است که این رزمایش بر پیوندهای سیاسی و نظامی رو به رشد چین با دو کشور دیگری که عمدتاً از سوی ایالات متحدۀ آمریکا و متحدانش طرد شده‌اند، تأکید می کند.

دولت پکن همچنین با میانجیگری و میزبانی مذاکرات میان ایران و عربستان سعودی که رقیب اول این کشور در خاورمیانه محسوب می شود، هفتۀ گذشته توافقی را میان تهران و ریاض رقم زد که پس از هفت سال تنش، منجر به برقراری مجدد روابط دیپلماتیک بین این دو کشور خواهد شد.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز