رئیس جمهور آلمان در دیدار با هیئت ایرانی: عاملان سرکوب معترضان ایرانی باید محاکمه شوند

Submitted on جمعه, 12/09/2022 - 19:21

چنانچه از بیانیه کاخ ریاست جمهوری آلمان دریافت می شود، یک روزنامه نگار زن، یک هنرپیشه زن، تعدادی کارشناس اقتصادی، یک گزارشگر آلمانی که سال‌ها در ایران کار می کرده و یک دختر جوان معترض که به تازگی از ایران به آلمان گریخته است، در شمار افرادی بودند که پیش از ظهر جمعه ۹ نوامبر به دعوت رئیس جمهور آلمان در کاخ بلوو در برلین با وی دیدار و گفت و گو کردند.

رسانه‌های آلمانی زبان اسامی افراد حاضر در این دیدار را ذکر نکرده‌اند اما سایت فارسی دویچه‌وله از حضور "پگاه فریدونی بازیگر سینما، گیلدا صاحبی روزنامه‌نگار و علی فتح‌الله ‌نژاد از اندیشکدۀ بنیاد آلمانی برای سیاست خارجی" خبر داده است.

در جریان این دیدار رئیس جمهوری آلمان اطمینان داد که کشورش در کنار معترضانی که برای آزادی و عدالت به خیابان آمده اند خواهد ایستاد. همزمان با دیدار رئیس جمهور با معترضانی که رسانه های آلمانی بدون افشای هویت از آنان به عنوان "نمایندگاه جامعه مدنی ایران" نام برده اند، وزارت خارجه آلمان نیز سفیر جمهوری اسلامی در برلین را برای اعتراض به اعدام محسن شکارچی احضار کرد.

رئیس جمهور آلمان در دیدار با هیئت ایرانی تاکید کرد که کمیته حقیقت یاب باید تحقیقات مستقل خود را در باره سرکوبگران مردم ایران مستند کند و عوامل سرکوب باید در آینده با استفاده از همین مستندات در یک دادگاه بین المللی محاکمه شوند.

فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس جمهور آلمان تا دو سال پیش نماد آشتی با جمهوری اسلامی شناخته می شد. وی مهم ترین مدافع گفت و گو با جمهوری اسلامی برای تحقق برجام بود و هر سال با ارسال تلگرام تبریک به همتای ایرانی خود فرارسیدن سالروز انقلاب اسلامی را به وی تبریک می گفت. این اقدام در دو سال گذشته با اعتراض گسترده سیاستمداران بومی و ایرانیان مقیم آلمان روبرو شد. اکنون همین مقام با لحنی که در تندی سابقه نداشته است، رفتار جمهوری اسلامی را با معترضان ماه های اخیر "توهین به حرمت انسانی" دانست و گفت که مسئولان این رفتار باید در برابر جامعه جهانی پاسخگو شوند.

رئیس جمهور آلمان تصریح کرد: "مهم است که موارد تازه نقض حقوق بشر  در ایران از سوی کارشناسان مستقل مورد تحقیق قرار گیرد تا مسئولان آن روزی مورد حسابرسی قرار گیرند".

در هفته های گذشته تعدادی از فعالان مدنی ایرانی مقیم آلمان از سوی جمهوری اسلامی تهدید شده اند و حتی در دو مورد در پایتخت آلمان مورد حمله فیزیکی مهاجمان فراری قرار گرفته اند.

فرانک والتر اشتاین مایر خطاب به ایرانیان حاضر در کاخ ریاست جمهوری گفت: "اعتراض های دلاورانه ایرانی ها در این روزها این واقعیت را در برابر دیدگان جهان قرار داده است که شوق آزادی در هیچ کجا خفه شدنی نیست.  ما وظیفه داریم آنچه را در ایران می گذرد با دقت دنبال کنیم"

اشتاین مایر اضافه کرد: "ما اجازه نداریم صدای خود را علیه خشونت ضدبشری رژیم ایران کوتاه کنیم". وی اعدام محسن شکاری را به عنوان نخستین اعدام دوران اعتراضات ایرانیان محکوم کرد و افزود: "گزارش های مربوط به رفتار ضد بشری رژیم ایران علیه ملت خودش، من و بسیاری دیگر از انسان ها را در کشور ما به شدت تکان داده است".

پس از گفت و گوی رئیس جمهور با "نمایندگان جامعه مدنی ایران"، پایگاه اینترنتی کاخ ریاست جمهوری آلمان نیز متن بلندی را از وی منتشر کرد که به لحاظ لحن سیاسی کم سابقه است.

این متن چنین آغاز شده است: "حدود سه ماه پیش، روز ۱۶ سپتامبر در نتیجه خشونت گشت ارشاد ژینا مهسا امینی در تهران جان خود را از دست داد. از آن روز هزاران انسان شجاع در شهرهای مختلف ایران برای مبارزه مسالمت آمیز با سرکوب و نقض حقوق بشر به خیابان آمدند. بیش از همه این دختران و پسران جوان ایرانی هستند که برای یک زندگی احترام آمیز و توام با حق مشارکت، برای عدالت اجتماعی و آزادی مطبوعات و علیه خشونت دولتی و تبعیض روزانه میان زنان و مردان و اقلیت ها مبارزه می کنند".

رئیس جمهوری آلمان ضمن محکوم کردن خشونت خارج از اندازه علیه تظاهرکنندگان در بیانیه خود جزئیات زیادی را درباره قتل دولتی معترضان توضیح داده و نوشته است: "...ایرانیان مقیم آلمان این روزها به پیروزی جنبش آزادی خواهانه امیدوار و همزمان نگران امنیت بستگان خود در ایران هستند. برای من بسیار مهم است که به آن ها گوش بدهم تا بهتر درک کنم که آن ها وضعیت ایران را چگونه می بینند و چه انگیزه ها و مطالباتی هفته ها است مردم شجاع را به خیابان کشانده است".

مطابق بیانیه رئیس جمهور آلمان، دیدار و گفت و گوی او با ایرانیان معترض نزدیک به نود دقیقه طول کشیده و برای او بسیار آموزنده بوده است. او به این خاطر از حاضران تشکر کرده است.

وی سپس با تاکید بر روز جهانی حقوق بشر تصریح کرد که ایران منشور حقوق بشر و تمام پیمان های مرتبط با آن را امضا کرده، اما رژیم فعلی ایران تنها ترس و وحشت برای مردم خود به ارمغان آورده است.

 رئیس جمهور آلمان افزوده است: "با این همه ایرانیان و به ویژه جوانان ایرانی بی شماری به رغم این فشارها اعتماد به نفس خود را حفظ کرده و برای آینده ای بدون فشار و توحش حکومتی مبارزه می کنند. من برای همه زنان و مردان شجاع ایرانی که این روزها در خیابان های میهن خود علیه خشونت، بی عدالتی و سرکوب دست به تظاهرات می زنند، احترام زیادی قائل هستم. به ویژه با توجه به این که می دانند با این کار جان خود را به خطر  می اندازند".

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز