قیمت خانه در کانادا برای ۶ ماه متوالی کاهش می یابد، افرادی که زودتر خرید کرده اند به طور متوسط ​​۱۸۰ هزار ضرر کرده اند!

Submitted on چ., 09/21/2022 - 20:55

پس از اینکه بانک مرکزی چندین بار نرخ بهره را افزایش داد، بازار مسکن کانادا رو به کاهش رفته است. فروش مسکن از فوریه به مدت شش ماه متوالی کاهش یافته است، در حالی که قیمت مسکن نیز در همین مدت کاهش یافته است و ۱۸۰۰۰۰ دلار کانادا از اوج خود کاهش یافته است. به عبارت دیگر، افرادی که در اوج خرید کرده اند، به طور متوسط ​​۱۸۰ هزار دلار از ارزش دارایی خود را از دست داده اند.

گزارش CREA اشاره کرد که فروش خانه در ماه آگوست نسبت به جولای ۱ درصد کاهش داشت که ششمین کاهش متوالی ماهانه به تعداد ۳۹۹۱۴ تراکنش بود.

با این حال، این گزارش خاطرنشان کرد که این کمترین کاهش از زمان کاهش پس از اوج گیری در ابتدای سال است. بر اساس محاسبه ی سالانه، فروش مسکن ملی ۲۴/۷ درصد کاهش یافت، همچنین کمی بهتر از کاهش ۳۰ درصدی جولای بود. تحلیلگران بر این باورند که خریداران خانه ممکن است در حال تطبیق با محیط نرخ بهره بالاتر کنونی باشند.

بنا بر گزارش تورنتوپرشنز، در عین حال، شواهدی نیز وجود دارد که کاهش قیمت‌ها رو به کاهش است: میانگین قیمت مسکن 637673 دلار بود که نسبت به جولای بهبودی جزئی داشت. اما شاخص قیمت خانه سیستم MLS (HPI) همچنان ۱/۶ درصد نسبت به ماه قبل کاهش داشت، ولی همچنان ۷/۱ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشت.

قیمت مسکن ملی با ۲۲ درصد کاهش به نزدیک به 180,000 دلار از اوج خود در فوریه 816,720 دلار رسیده است. اگر حجم فروش را در اوج ابتدای سال مقایسه کنید، ۲۶/۵ درصد نیز کاهش را در حجم فروش مشاهده می کنید.

از دیدگاه مناطق عمده بازار املاک و مستغلات در کشور، کاهش قیمت در مناطق مختلف نیز متفاوت است، در این میان، بیشترین کاهش قیمت در چندین منطقه از انتاریو است که قبلاً سریع‌ترین رشد را داشته‌اند، مشاهده می شود. منطقه کیچنر-واترلو کاهش ۲۱ درصدی قیمت مسکن، و قیمت هامیلتون-خانه در برلینگتون ۱۶ درصد و قیمت ها در منطقه تورنتو بزرگ ۱۳ درصد کاهش یافت.

در مقایسه، کاهش ۷ درصدی قیمت مسکن در مترو ونکوور بسیار کم به حساب می آید.

با کمال تعجب، ادمونتون و کلگری که همیشه ارزان ترین خانه ها را داشته اند، طی چند ماه گذشته شاهد کاهش بیش از ۹ درصدی قیمت مسکن بوده‌اند.

جیل اودیل، رئیس CREA گفت: فروش ملی در ماه آگوست برای اولین بار از فوریه ثابت مانده است، که می تواند نشانه ای از تثبیت شرایط عرضه و تقاضا پس از یک اصلاح شدید در بازار مسکن باشد. با این حال، برخی از خریداران ممکن است تصمیم بگیرند تا زمانی که نشانه‌های واضح‌تری مبنی بر تثبیت هزینه‌ها و قیمت‌های استقراض مشاهده کنند، در حاشیه بمانند.

CREA گفت که چالش اصلی برای تعادل بازار کمبود عرضه است؛ تعداد فهرست های جدید از ماه جولای ۵/۴ درصد کاهش یافته و به ۶۷۷۷۵ مورد رسیده است و فروش را به نسبت ۵۴/۵ در فهرست های جدید رسانده است، هرچند که هنوز در محدوده متعادل و نزدیک به میانگین بلندمدت ۵۵/۱ درصد است.

به گفته CREA، کل موجودی خانه‌های فروشی به آرامی به حداکثر ۳/۵ ماه در بازار می رسد؛ در حالی که هنوز پایین‌تر از روند بلندمدت ۵ ماهه است که پیشرفت قابل توجهی محسوب می شود ولی پایین ترین سطح تاریخی ماندن خانه در لیست ۱/۷ ماه می باشد.

با این حال، این کمبود مداوم عرضه، همراه با تأثیر افزایش نرخ‌های بهره، CREA را بر آن داشت تا پیش‌بینی خود را برای سال به‌روزرسانی کند و پیش‌بینی کرد که فروش برای کل سال ۲۰۲۲ به 532545 ملک برسد که ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است. اما انتظار می‌رود قیمت مسکن ۴/۷ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یابد و به 720255 دلار خاتمه یابد.

CREA پیش‌بینی می‌کند که فروش مسکن ملی در سال ۲۰۲۳ دوباره ۲/۳ درصد کاهش می‌یابد و قیمت‌ها در حدود 722000 دلار باقی می‌ماند که تقریباً مشابه سال ۲۰۲۲ است.

شان کاتکارت، اقتصاددان ارشد CREA، گفت که با توجه به تاثیر چرخه افزایش نرخ بهره بانک مرکزی کانادا بر بازار مسکن، زمان آن فرا رسیده است که تنظیم کننده بانکی فدرال نگاهی تازه به استانداردهای پیش روی متقاضیان وام مسکن کنونی داشته باشد.

وی گفت: بانک مرکزی در یک دوره پنج ماهه نرخ کلیدی خود را ۳۰۰ واحد افزایش داد و واضح است که بسیاری از کانادایی‌ها تحت حمایت آن هستند، اما آزمون استرس و OSFI باید بیشتر به این فکر کنند که چگونه تعادل و حفظ منافع را حفظ کنند. جامعه. خواستار تعدیل سیاست های تست استرس است. پس از افزایش نرخ سود، استاندارد تست استرس از ۷ درصد فراتر رفته است که قدرت خرید خریداران را به شدت کاهش داده است.
تورنتوپرشنزداتکام
https://www.torontopersians.com/

منبع
torontoPersians
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز