نرخ بیکاری کانادا در ماه جون افزایش یافت! این داده ها بدترین آمار در ۱۰ سال اخیر است

Submitted on جمعه, 07/05/2024 - 19:27

آمار کانادا روز جمعه اعلام کرد که اقتصاد کانادا ۱۴۰۰ شغل را در ماه جون از دست داده و نرخ بیکاری به بالاترین سطح خود در بیش از دو سال گذشته رسیده است.

اداره آمار در نظرسنجی ماهانه نیروی کار خود اعلام کرد که نرخ بیکاری در این ماه ۶/۴ درصد بوده است که از ۶/۲ درصد در ماه می با افزایش حجم نیروی کار افزایش یافته است.

نرخ بیکاری در ماه جون بالاترین میزان از ماه ژانویه ۲۰۲۲ بود که به ۶/۵ درصد رسید.

اداره آمار خاطرنشان کرد که از ماه آپریل ۲۰۲۳، نرخ بیکاری روند صعودی داشته است. با افزایش نرخ بیکاری، سهم افراد بیکار طولانی مدت نیز افزایش می یابد. در ماه جون، افرادی که برای ۲۷ هفته متوالی یا بیشتر بیکار بوده اند، ۱۷/۶ درصد از جمعیت بیکار را تشکیل می دهند که نسبت به سال گذشته چهار درصد افزایش داشته است.

در میان گروه جوانان، نرخ بیکاری به ۱۳/۵ درصد رسیده است، بالاترین سطح از ماه سپتامبر ۲۰۱۴ و تنها پس از نرخ بیکاری در طول اپیدمی سال های ۲۰۲۱-۲۰۲۰. دانشجویان در یافتن شغل تابستانی نیز با مشکل مواجه هستند که نرخ بیکاری برای این گروه ۱۵/۹ درصد است.

در میان استان ها، نرخ بیکاری انتاریو در ماه جون به ۷ درصد افزایش یافت. نرخ بیکاری آلبرتا اندکی کاهش یافت و به ۷/۱ درصد رسید. استان ها و مناطقی که بالاترین نرخ بیکاری را دارند عبارتند از نیوفاندلند و لابرادور، نوناووت، جزیره پرنس ادوارد و نیوبرانزویک.

رشد دستمزدها در ماه جون به شتاب ادامه داد و میانگین درآمد ساعتی ۵/۴ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت که از نرخ رشد ۵/۱ درصدی ماه می شتاب گرفت.

اشتغال کلی در ماه جون نسبت به ماه قبل بدون تغییر باقی ماند. بخش های با کاهش اشتغال شامل این مشاغل می باشند: حمل و نقل، انبارداری، فرهنگ و سرگرمی، مدیریت دولتی، ساخت و ساز و خدمات فنی و حرفه ای.

بخش هایی که شاهد افزایش شغلی بودند عبارتند از مسکن، خدمات غذایی و کشاورزی.

گزارش مشاغل داده های کلیدی پیش از تصمیم بعدی بانک کانادا برای نرخ بهره در ۲۴ جولای است. بانک مرکزی ماه گذشته نرخ بهره اصلی خود را با نرخ ۴/۷۵ درصد کاهش داد.

اقتصاددانان می گویند که نرخ بیکاری همچنان در حال افزایش است و به بانک کانادا دلیلی برای ادامه کاهش نرخ بهره در ماه جولای می دهد.

رویس مندز، مدیر عامل و رئیس استراتژی کلان گروه Desjardins، در گزارشی گفت: «افزایش شدید بیکاری سؤالات زیادی را به همراه خواهد داشت که آیا کانادا وارد رکود شده است یا خیر». « نرخ بیکاری در ماه جولای سال ۲۰۲۲ از ۴/۸ درصد، به میزان ۱/۶ درصد افزایش یافته است. پاسخ به سوال "رکود اقتصادی" زمان می برد. واضح است که استخدام در ماه جون متوقف شد و تعداد بیکاران به ۱/۴ میلیون نفر رسید که ۳/۱ درصد نسبت به ماه می افزایش یافته است.

مندز گفت: «معلوم است» که بانک کانادا باید نرخ بهره را در اعلام بعدی نرخ خود کاهش دهد و این کار را در ماه های سپتامبر و اکتبر ادامه دهد. او گفت: «کاهش نرخ بهره تنها راه کاهش شوک تمدید وام مسکن آینده و زنده نگه داشتن امیدها برای فرود نرم است.»

اولیویا کراس، اقتصاددان آمریکای شمالی در کپیتال اکونومیکس، در گزارشی گفت که بانک کانادا با توجه به کندی در آخرین نظرسنجی نیروی کار و سایر داده های اشتغال، احتمال بیشتری دارد که نرخ بهره را در ماه جولای کاهش دهد. او معتقد است «بانک مرکزی در هر جلسه تا پایان سال نرخ سود را کاهش می دهد».

گرانتام از CIBC گفت که گزارش مشاغل ماه جون ممکن است تأثیر افزایش اخیر تورم را کاهش دهد. در حالی که تورم اصلی در ماه گذشته شتاب گرفت، تداوم کاهش بازار کار باید به بانک کانادا اطمینان دهد که تورم در طول زمان به سمت هدف ۲ درصدی خود حرکت خواهد کرد.

او گفت که همچنان انتظار دارد بانک مرکزی در اواخر این ماه ۲۵ واحد دیگر نرخ بهره را کاهش دهد، اما داده های CPI آینده همچنان مهم است. آمار تورم جون در تاریخ ۱۶ جولای منتشر خواهد شد.

تورنتوپرشنزداتکام
https://www.torontopersians.com/

منبع
torontoPersians
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز