کرونا در ایران: رئیس سازمان نظام پزشکی از عقب ماندگی در تهیۀ واکسن انتقاد کرد؛ خرید و فروش تست منفی کرونا در مرز ایران و عراق

Submitted on Mon, 02/22/2021 - 01:19

 

رئیس سازمان نظام پزشکی خواستار واکسیناسیون سریع تر مردم شد

محمدرضا ظفرقندی رئیس سازمان نظام پزشکی، روز یکشنبه ۲۱ فوریه/۳ اسفند، با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توییتر، از «عقب ماندگی در تهیۀ واکسن» و تعداد کم دوزهای خریداری شدۀ واکسن کرونا برای جمعیت هشتاد میلیون تفری ایران، انتقاد کرد.

وی همچنین در واکنش به نامۀ حسین کرمانپور مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی خطاب به مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت، که خواستار قرار دادن هنرمندان و تهیه کنندگان برنامه های سینمایی و تلویزیونی در اولویت تزریق واکسن کرونا شده بود، تاکید کرد که «اولویت واکسن باید کادر درمان و اقشار آسیب‌پذیر باشد». این در حالیست که شمار زیادی از هنرمندان و بازیگران سینما از جمله فاطمه معتمدآریا، در اظهارنظرهای جداگانه مخالفت خود را با این موضوع نشان دادند و گفتند نمی‌خواهند در اولویت واکسیناسیون باشند.

#اولویت تعلق واکسن به کادر شریف درمان و اقشار آسیب‌پذیر؛ غیرقابل تردید است. تا امروز ۲۰ هزار #واکسن_روسی برای جمعیت ۸۰ میلیونی ایران تهیه و توزیع شده‌است. خوب بود نقادان منصف پی‌گیر علل و عوامل اصلی این عقب‌ماندگی در تهیه #واکسن_کووید بودند.

عباس آقازاده رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی نیز از مسئولان خواست که «برای واردات واکسن معتبر، هر تلاشی که می توانند انجام دهند زیرا این مهمترین جنبۀ اداره‌ کشور در حال حاضر است». وی با اشاره به افزایش جهش‌های ویروس کرونا، گفت: «این جهش‌ها تاثیر واکسن را کاهش نمی‌دهد، بلکه ضرورت ایجاد واکسیناسیون را بیشتر می‌کند».

او در مورد ویروس جهش یافته‌ی انگلیسی، عراقی و خطر دیگر جهش‌ها افزود: «ویروس جهش یافته‌ انگلیسی، طبق صحبت‌های علیرضا زالی و دیگر مسئولان، در ایران شناسایی شده و احتمال دارد نوع عراقی آن از شلمچه و مناطق اطراف که خیلی هم قابل کنترل نیست، وارد ایران شود، یکی از راه‌های اصلی بستن مرز کشور است. به همین دلیل پیش از آنکه واکسن داخلی در بهار ۱۴۰۰ به ثمر برسد، باید برای ارائه واکسن در سطح میلیونی تلاش بیشتری شود».

وی با اشاره به اینکه تا زمانی که واکسن‌های ساخت داخل مورد استفاده قرار بگیرند، نیاز است تا چند درصد جامعه واکسیناسیون شوند، بیان کرد: «عددی که برای مهار اپیدمی لازم است، ۷۰ درصد واکسینه شدن جامعه خواهد بود، اما تا آن موقع ما اگر بتوانیم ۱۵ تا ۲۰ میلیون نفر را واکسینه کنیم، در مهار کرونا خیلی موفق خواهیم بود که تا بعد از آن واکسن‌های خودمان برسد و واکسیناسیون را ادامه دهیم.

وی افزود: «طبق بررسی که وزارت بهداشت انجام داده، حدود ۳ و نیم میلیون نیاز مبرم به تزریق اقشار پرخطر داریم تا وقتی که به ۲۰ میلیون نفر برسد و ما یک نفس راحت بکشیم، البته این موضوع کاملا به توان کشور مربوط است که با چه سرعتی افراد را با اولویت‌های مشخص واکسینه کند.»

اتمام فاز یک مطالعات بالینی واکسن بنیاد برکت؛ انعقاد تفاهمنامه سه کشور با ایران برای خرید واکسن

دکتر حامد حسینی مدیر گروه مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا و مسئول تیم نظارت بر آزمایشات انسانی واکسن کووایران برکت، از اتمام فاز یک مطالعات بالینی این واکسن خبر داد و با اشاره به تلفیق فاز دو و سه به دلیل طولانی بودن مطالعات بالینی، گفت: «در فاز دوم یا تولید نیمه صنعتی، عملیات تجهیز سایت آغاز شده و برآورد ما تولید یک تا دو میلیون دوز در ماه است. در فاز سه پیش بینی ما این است که از اواخر بهار سایت راه اندازی شود و ظرفیت بیش از ۱۰ میلیون دوز در ماه را داشته باشد».

وی افزود: «در تاریخ ۱۴ اسفند آخرین نمونه خون از داوطلبان گرفته و گزارش نهایی فاز یک ارائه می‌شود و در فاز دو کار را بر روی ۴۰۰ داوطلب دیگر ادامه می دهیم و اگر قانع کننده باشد وارد فاز سه می شویم که ۲۰ هزار نفر را شامل می شود».  وی ادامه داد: «آخر اردیبهشت نتایج نهایی مطالعات را اعلام می کنیم و بعد در آن زمان مجوزهایی درخواست می کنیم که استفاده عموم محقق شود».

مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن بنیاد برکت، با بیان اینکه سه کشور برای خرید واکسن با ایران وارد مذاکره ابتدایی شده اند گفت: «مذاکرات اولیه با این سه کشور صورت گرفته و تفاهم نامه اولیه منعقد شده است. دو کشور دیگر هم درخواست داده اند اما هنوز وارد مذاکره نشده ایم و طی روزهای آینده وارد مذاکره خواهیم شد».

شناسایی ویروس جهش یافته در کاشان؛ افزایش موارد بستری در اصفهان و مرگ ۱۲ مادر باردار

بهروز کلیدری معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، روز یکشنبه، با تاکید بر افزایش ابتلا و بستری طی روزهای گذشته، اظهار داشت: «تقریباً در حال تجربه شرایط تیرماه هستیم و به تدریج با افزایش تعداد بیماران سرپایی تشخیص داده شده، تعداد بیماران بستری نیز بیشتر شده به طوریکه در دی و بهمن ماه تعداد بیماران سرپایی تشخیص داده شده زیر ۱٠٠ بود که در حال حاضر به ٣۰۰ الی ۴٠٠ نفر رسیده و نکته مهم این است که هر زمان تعداد بیماران سرپایی افزایش پیدا کند، دو الی سه هفته بعد بر تعداد بستری ها افزوده خواهد شد؛در حال حاضر تعداد بستری ها از حدود ٣۰۰ بستری دی و بهمن به حدود ۴٠٠ الی ۵۰۰ نفر رسیده است».

وی با اشاره به شناسایی کرونای جهش یافته در کشور و مرگ ۱۲ مارد باردار تا کنون در استان اصفهان، تصریح کرد: «متاسفانه استان خوزستان درگیر موتاسیون جدید بیماری شده و در شهرهای کاشان، قزوین و تهران نیز این موتاسیون شناسایی شده و نشان می دهد که استان اصفهان نیز قطعاً نمی تواند مستثنی باشد و پیش بینی ما این است که از نیمه های اسفندماه شرایط سخت تری را تجربه کنیم».

او از دیگر دغدغه های موجود در خصوص موتاسیون جدید را، درگیری گروه‌های سنی پایین تر و سپس علایم شدید و حتی احتمال مرگ عنوان کرد و به مرگ دختربچه خوزستانی که بدون هیچ گونه بیماری زمینه ای ظرف کمتر از دو الی سه روز علایم بیماری به مرحله شدید و مرگ رسید، اشاره کرد.

گسترش کرونای انگلیسی در سراسر خوزستان با افزایش مرگ و میر جوانان؛ درخواست قرنطینۀ استان

مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت در نامه‌ای خطاب به سعید نمکی، خواستار قرنطینه دو هفته‌ای خوزستان شد. فرهاد ابول‌نژادیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نیز با بیان اینکه اکنون سوش غالب جامعه، سوش انگلیسی است، گفت: «با وجود اینکه ۴۰ روز از این پیک می‌گذرد، تعداد مبتلایان ۶ تا ۱۴ ساله در این پیک، بیش از دو برابر شده و موارد ابتلای ۱۵ تا ۲۹ ساله‌ها نیز ۱۷ درصد نسبت به پیک اول بیشتر شده است.»

وی افزود: «در حال حاضر ۱۱ شهر خوزستان شامل اهواز، کارون، دزفول، شادگان، آبادان، هویزه، دشت آزادگان، شوشتر، ماهشهر، خرمشهر و رامهرمز در وضعیت قرمز قرار دارند و تعداد شهرهای نارنجی استان نیز به ۸ شهر افزایش پیدا کرده که شامل امیدیه، شوش، باغملک، ایذه، هفتکل، اندیمشک، حمیدیه و هندیجان است».

وی با اشاره به سرعت انتشار بیماری، گفت: «نمونه‌های مشکوک، به انستیو پاسور ارسال شد و در نتیجه، ۹ نمونه از ۱۰ نمونه ارسال‌شده، کرونای انگلیسی بودند و دو نمونه از این ۱۰ نمونه، از آبادان بودند که هر دوی آن‌ها کرونای انگلیسی بود».

وی تصریح کرد: «در حال حاضر ۹۸۴ بیمار در بیمارستان‌های خوزستان بستری هستند که ۷۳۰ نفر از این بیماران در بخش‌های عادی و ۲۵۴ نفر در بخش‌های ویژه بستری هستند و در ۲۴ ساعت گذشته، میزان مراجعه به بیمارستان‌های خوزستان ١۵۷۹ مورد بوده است ».

کرونای انگلیسی به هرمزگان رسید

فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، از مثبت شدن نتیجه تست کرونای جهش یافته انگلیسی دو هرمزگانی خبر داد. وی بیان کرد: «از این دو نفر هنگام ورود از کشور امارات به جزیره قشم آزمایش گرفته شد که نتیجه تست هر دو  نفر مثبت شد».

او با اشاره به اینکه این افراد اکنون در قرنطینه هستند، افزود: «به دلیل ارتباط‌های تجاری و نزدیکی به کشورهای حاشیه خلیج فارس، هرمزگان یکی از استان‌های پرخطر کشور از نظر گسترش ویروس جهش یافته انگلیسی است».

وی از مردم هرمزگان خواست برای جلوگیری از گسترش ویروس جهش یافته انگلیسی در محیط‌های سربسته، از دو ماسک استفاده کنند.

خرید و فروش تست منفی کرونا در مرز ایران و عراق

فرهاد ابول‌نژادیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، شامگاه شنبه در یک نشست خبری پیرامون شیوع مجدد کرونا در استان خوزستان، از خرید و فروش تست منفی کرونا در مرز ایران و عراق خبر داد. وی بیان کرد: «حدود یک میلیون و نیم کاغذ جواب منفی تست وجود داشته و به همین خاطر فعلا مرزها بسته شدند».

وی تأکید کرد: «در عراق هیچ نظام ثبتی وجود ندارد و کمتر از ۵۰ درصد مرگ‌ها در بیمارستان است بنابراین آمار اعلامی موارد فوت در کشور عراق غیرمستند است». او میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور عراق را چهار برابر آمار رسمی که دولت این کشور اعلام می‌کند، برآورد کرد و گفت: تاکنون طبق اعلام کشور عراق، این کشور ۱۵ هزار مورد مرگ ناشی از کرونا داشته است که اگر ۵۰ درصد این موارد در بیمارستان‌ها رخ دهد باید این عدد را در چهار ضرب کنیم که به ۶۰ هزار نفر می‌رسد».

وی تصریح کرد: «شیوع کرونای انگلیسی در این استان باعث شده که وضعیت ۱۱ شهر در خوزستان دوباره قرمز شود و تعداد مبتلایان ۶ تا ۱۴ ساله دو برابر شده است و تاکنون دو کودک که یکی از آنها دختر ۹‌ ساله بوده، بر اثر ابتلا به کرونای انگلیسی قربانی شده‌اند».

او با اشاره به اینکه از از ۱۰ بهمن‌ماه به بعد، کرونای انگلیسی در این استان به سرعت گسترش یافته، گفته است که یک مسافر از هلند و سفر یک خانواده ساکن بریتانیا از عراق به شهر شادگان، از جمله عوامل شیوع کرونای انگلیسی در این استان بوده‌اند.

آمار رسمی کرونا در ایران:

سیماسادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، گفت: «از دیروز تا امروز ۳ اسفند و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۷۹۳۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۵۷۴ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۵۷۴ هزار و ۱۲ نفر رسیده است».

وی ادامه داد: «متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۷۴ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۵۹ هزار و ۴۸۳ نفر رسیده است».

وی افزود: ۳۶۸۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید بیماری و در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

لاری گفت: در حال حاضر ۱۱ شهرستان قرمز، ۵۲ شهرستان نارنجی، ۲۱۷ شهرستان زرد و ۱۶۸ شهرستان آبی هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.

 

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز