خبر بد برای صاحبان وام مسکن! ادامه افزایش نرخ بهره در پایان سال، توقف افزایش نرخ بهره، سقوط شدید بازار سهام کانادا

Submitted on پ., 09/21/2023 - 19:46

روز چهارشنبه، فدرال رزرو نرخ های بهره کلیدی خود را بدون تغییر نگه داشت و افزایش نرخ ها را برای دومین بار متوقف کرد و این تلاش برای مبارزه با تورم را کاهش داد. اما مقامات فدرال رزرو همچنین گفته اند که انتظار دارند در سال جاری دوباره نرخ بهره را افزایش دهند.

حرکت برای نگه داشتن نرخ بهره معیار در حدود ۵/۴ درصد نشان می دهد که فدرال رزرو معتقد است که وقت دارد منتظر بماند و ببیند آیا بعد از ۱۱ بار افزایش نرخ بهره که از مارچ ۲۰۲۲ شروع شده است، به کاهش سرعت افزایش نرخ بهره ادامه دهند یا خیر.

بنا بر گزارش تورنتوپرشنز، تورم مصرف کننده از اوج سالانه ۹/۱ درصد در ماه جون ۲۰۲۲ به ۳/۷ درصد در ماه گذشته کاهش یافته است. با این حال، بسیار بالاتر از هدف ۲ درصدی فدرال رزرو باقی مانده است و مقامات فدرال رزرو روز چهارشنبه به صراحت اعلام کردند که هنوز بر بدترین تورم در ۴۰ سال اخیر پیروز نشده اند.

علاوه بر انتظار افزایش مجدد نرخ بهره در پایان سال، پیش‌بینی‌های آنها همچنین نشان می‌دهد که قصد دارند نرخ بهره را تا سال ۲۰۲۴ بالا نگه دارند. آنها انتظار دارند تنها دو کاهش نرخ در سال ۲۰۲۴ به جای چهار موردی که در ماه جون پیش بینی کرده بودند، کاهش یابد.

ترجیح مقامات فدرال رزرو برای بالا نگه داشتن نرخ بهره نشان می دهد که آنها همچنان نگران هستند که تورم ممکن است به سرعت به هدف ۲ درصد کاهش پیدا نکند.

سیاست فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره هزینه وام گرفتن برای مصرف کنندگان و مشاغل را به میزان قابل توجهی افزایش داده است. در تنظیم دقیق سیاست نرخ بهره، فدرال رزرو تلاش می کند اقتصاد ایالات متحده را به سمت یک "فرود نرم" دشوار هدایت کند که تورم را بدون ایجاد یک رکود عمیق کاهش دهد.

اگرچه تورم به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، اما بازار کار و اقتصاد همچنان داغ هستند و انتظارات بازار مبنی بر اینکه یک سری افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو منجر به اخراج گسترده از مشاغل و رکود می شود را نادیده می گیرد.

رویکرد محتاطانه‌ تر فعلی فدرال رزرو برای افزایش نرخ‌های بهره نشان‌دهنده آگاهی مقامات از خطرات فزاینده برای اقتصاد ناشی از افزایش بیش از حد نرخ‌های بهره است. پیش از این، آنها بیشتر بر خطرات ناشی از عدم انجام اقدامات کافی برای مهار تورم تمرکز داشتند.

شاخص سهام اصلی کانادا روز پنجشنبه به پایین‌ترین حد خود در بیش از سه هفته گذشته رسید، زیرا سهام کالاها پس از نفت و بیشتر فلزات در بحبوحه موضع جنگ طلبانه فدرال رزرو کاهش یافتند.

در ساعت ۱۰:۲۵ صبح به وقت شرقی (۱۴:۲۵ به وقت گرینویچ)، شاخص ترکیبی S&P/TSX بورس اوراق بهادار تورنتو ۱۴۴/۳ واحد یا ۰/۷۱ درصد کاهش یافت و به 20070.39 رسید.

پول کانادا روز پنجشنبه در مقایسه با دلار آمریکا ضعیف شد، در حالی که بازده اوراق قرضه دولتی افزایش یافت.

بخش مواد خام که شامل معدنچیان و شرکت‌های تولید کود فلزات گرانبها است، ۱/۵ درصد سقوط کرد و به پایین‌ترین سطح خود در چهار هفته گذشته رسید.

قیمت مس به پایین‌ترین حد خود در نزدیک به چهار ماه گذشته رسید، در حالی که طلا برای سومین روز متوالی به دلیل انتظارات فدرال رزرو برای سیاست سخت‌تر کاهش یافت.

بخش نفت و انرژی ۰/۳ درصد سقوط کرد در حالی که سهام فناوری حساس به نرخ ۱/۳ درصد سقوط کرد.

بانک مرکزی ایالات متحده نرخ بهره را در روز چهارشنبه بدون تغییر نگه داشت، اما افزایش بیشتر نرخ بهره را پیش بینی کرد که انتظار می رود تا قبل از پایان سال با ۰/۲۵ درصد افزایش به 5.50-5.75 درصد برسد.

متیو رایان، رئیس استراتژی بازار در Ebury، گفت: "فدرال رزرو برای شروع چرخه کاهش نرخ بهره عجله نخواهد کرد و ممکن است تا نیمه دوم سال آینده شاهد اولین کاهش نرخ نباشیم."

پس از اینکه تورم داخلی در ماه اوت بالاتر از حد انتظار بود، بانک مرکزی کانادا نیز در حال آماده شدن برای تشدید سیاست های پولی است.

تورنتوپرشنزداتکام
https://www.torontopersians.com/

منبع
torontoPersians
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز