جوزپ بورل: حماس را اسرائیل به وجود آورد

Submitted on ش., 01/20/2024 - 13:09

جوزپ بورل  که جمعه‌شب – ۲٩ دی – در دانشگاه وایادولید در اسپانیا سخن می‌گفت، برای حل مشکل اسرائیل و فلسطین از ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل دفاع کرد و گفت که این راه‌حل «باید از خارج تحمیل شود، حتی اگر اسرائیل با آن مخالف باشد.» بورل که خود اسپانیایی است، تأکید کرد که اسرائیل در مخالفت با این طرح و برای ممانعت از شکل‌گیری کشور فلسطین «تا جایی رفت که خودش حماس را به وجود آورد.»

جوزپ بورل افزود: «حماس از سوی اسرائیل تأمین مالی شد تا تشکیلات خودگردان تضعیف شود...» وی بر لزوم اقدام قدرت‌های غربی برای پایان دادن به جنگ و بحران خاورمیانه تأکید کرد و گفت: «اگر ما با قاطعیت مداخله نکنیم، روند کینه و خشونت نسل به نسل و خاکسپاری به خاکسپاری ادامه خواهد یافت.»

جوزپ بورل که دکترای افتخاری دانشگاه وایادولید را دریافت کرد، چند روز قبل در یادداشتی در روزنامۀ لوموند نیز نوشته بود که باید راه‌حل دو کشور در کنار هم را بعد از پایان جنگ غزه به اجرا گذاشت. به عقیدۀ او برای این کار نباید منتظر موافقت اسرائیل و فلسطینیان ماند، بلکه جامعۀ جهانی باید این راه‌حل را حتی با وجود مخالفت‌ها، به عمل در آورد.

روزنامۀ لوموند می‌نویسد که سخنان اخیر بورل در دانشگاه وایادولید احتمالاً در اسرائیل جنجال به پا خواهد کرد.

لوموند سپس یادآوری می‌کند که سازمان حماس در دسامبر ۱٩٨۷، در پی انتفاضۀ اول به وجود آمد. در آن زمان گروهی از فلسطینیان اسلام‌گرا که خود را طرفدار اخوان‌المسلمین می‌دانستند با نیروهای اسرائیلی درگیر شدند. در میان این افراد شخصیت شیخ احمد یاسین به عنوان رهبر بالقوه دیده می‌شد. لوموند می‌افزاید که حماس برای رقابت با سازمان جهاد اسلامی فلسطین و همچنین در مقابل سازمان آزادیبخش فلسطین شکل گرفت که سازمانی غیرمذهبی (لائیک) محسوب می‌شد. شیخ احمد یاسین که به تدریج به عنوان رهبر معنوی حماس شناخته شد، در سال ۲٠٠۴ با شلیک یک موشک اسرائیلی به قتل رسید.

بیست سال بعد، رقابت حماس با سازمان فتح که هستۀ اصلی تشکیلات خودگردان بود، به جنگ داخلی کشید و در نتیجه حماس نوار غزه را در اختیار خود گرفت.

خبرگزاری فرانسه نیز یادآوری می‌کند که طی سالهای اخیر، قطر میلیون‌ها دلار به نوار غزه و حماس کمک رسانده است. بسیاری از منتقدان بنیامین نتانیاهو وی را متهم می‌کنند که با مجاز شمردن این کمک‌ها، عملاً در تأمین مالی حماس سهیم شده، اما نتانیاهو پیوسته این انتقادها را مردود دانسته است.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز