جو امنیتی شدید در پی اعتراضات در چین؛ «بیشتر از کووید، سیاست‌های دولت مردم را می‌کشد»

Submitted on س., 11/29/2022 - 11:47

بسیاری از شهروندان چینی که از بی‌نتیجه ماندن اقدامات سختگیرانه دولت و وضع قرنطینه و دیگر محدودیت‌های شدید کرونایی به تنگ آمده و ناامید شده‌اند، در روزهای اخیر، به ویژه دوشنبه و سه‌شنبه دولت را با چالش اعتراضات گسترده‌ای روبرو ساختند که در دهه‌های گذشته بی‌پیشینه بوده است.

در واقع این موضوع به خشم عمومی و ناامیدی ریشه‌دار از نظام سیاسی چین دامن زده است.

آتش‌سوزی هفته گذشته در ارومچی، مرکز استان سین کیانگ در شمال غربی چین که به دلیل قرنطینه کرونا و تأخیر در امداد باعث مرگ چند نفر شد، آغازگر موج خشمی بود که معترضان را در شهرهای مختلف این کشور به خیابان کشاند.

معترضان می‌گویند که تدابیر افراطی دولت برای مهار کرونا مانع عملیات امداد و نجات در جریان حوادث است، اما دولت این ادعا رد کرده و «عواملی با انگیزه پنهان» را به عاملیت در مرگ‌های ناشی از آتش‌سوزی در شرایط قرنطینه متهم می‌کند.

خشم مردم از قرنطینه اکنون به درخواست برای تغییرات سیاسی در کشور بدل شده و گسترش یافته است. بسیاری از معترضان که نمی‌توانند در خیابان شعار بدهند، پلاکاردهای سفید به نشانه وجود سانسور در دست می‌گیرند.

از سوی دیگر تظاهراتی که برای دوشنبه شب برنامه‌ریزی شده بود اما با فشار نیروهای امنیتی و اطلاعاتی محقق نشد. خبرنگاران خبرگزاری فرانسه در پکن و شانگهای به حضور شدید پلیس متشکل از صدها خودرو و افسر در خیابان‌ها اشاره کردند.

افرادی که در راهپیمایی‌های آخر هفته شرکت کرده بودند، روز دوشنبه به خبرگزاری فرانسه گفتند که تماس‌های تلفنی از افسران مجری قانون دریافت کرده‌اند که خواستار اطلاعاتی درباره تحرکات خود شده‌اند.

در شانگهای، در نزدیکی محلی که اعتراضات آخر هفته با شعارهای جسورانه و درخواست استعفای رئیس جمهور، شی جین‌پینگ همراه بود، کارکنان یک کافه به خبرگزاری فرانسه گفتند که به آنها دستور داده شده که به دلایل بهداشتی مربوط به کرونا ساعت ۱۰ شب مغازه خود را ببندند.

دوشنبه شب گروه‌های کوچکی از مأموران پلیس در خروجی‌های مترو در نزدیک محل اعتراض مستقر شدند.

روزنامه‌نگاران خبرگزاری فرانسه گفتند که در طول روز دوشنبه شاهد بازداشت ۴ نفر به دست مأموران بوده‌اند که یک نفر از آنها بعدا آزاد شده است. خبرنگار دیگری می‌گوید که در فاصله ۱۰۰ متری نقطه کانونی تظاهرات یکشنبه شانگهای در خیابان ولوموکی ۱۲ خودرو پلیس را مشاهده کرده است.

یک شهروند ۱۷ ساله که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری فرانسه گفت:

سیاست‌ «کووید صفر» خیلی سخت‌گیرانه است و بیشتر از کووید مردم را می‌کشد.

دولت چین برای ریشه‌کن کردن کرونا در کشور و رساندن آمار مبتلایان به صفر، تاکنون سیاست‌های سختگیرانه‌ای را در طرح موسوم به «کووید صفر» به اجرا درآورده است. اما هر از گاهی آمار مبتلایان به این بیماری ویروسی در نقطه‌ای از کشور اوج می‌گیرد.

شامگاه دوشنبه تجمعاتی در جاهای دیگر برگزار شد. در هانگژو واقع در ۱۷۰ کیلومتری جنوب غربی شانگهای، تظاهرات شدید امنیتی و تظاهرات پراکنده در مرکز شهر برگزار شد و یکی از حاضران به خبرگزاری فرانسه گفت که در ایتن تظاهرات ۱۰ نفر بازداشت شدند.

چنین تظاهرات گسترده‌ای در چین بسیار نادر است و مقامات به شدت تمام مخالفان دولت مرکزی را سرکوب می‌کنند.

آمریکا به اعتراضات در چین واکنش نشان داده است. کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کرد جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا ناآرامی‌های چین را زیر نظر دارد.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز