حمله نظامی جمهوری آذربایجان به قره‌باغ؛ فرانسه خواستار تشکیل نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل شد

Submitted on س., 09/19/2023 - 09:52

جمهوری آذربایجان پس از اعلام کشته شدن شش شهروند خود در دو حادثه مجزای انفجار مین که آن را به «گروهای مسلح ارمنی غیرقانونی» نسبت داد، حمله نظامی علیه منطقه قره‌باغ آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جمهوری آذربایجان درحالی حمله نظامی خود را شروع کرد که وزارت خارجه این کشور تنها راه دستیابی به صلح با ارمنستان را خروج «کامل» نیروهای ارمنستانی از منطقه قره‌باغ دانست. دیپلماسی آذربایجان در بیانیه خود که امروز سه‌شنبه منتشر شد، اعلام کرد: «تنها راه دستیابی به صلح و ثبات در منطقه، خروج بی‌قید و شرط و کامل نیروهای مسلح ارمنستان از منطقه قره‌باغ آذربایجان و انحلال رژیم به اصطلاح جدایی طلب است».

در واکنش به شروع حمله نظامی باکو، نخست‌وزیر ارمنستان در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که آذربایجان عملیات نظامی زمینی را در منطقه قره‌باغ کوهستانی آغاز کرده و می‌خواهد ارمنستان را به جنگ بکشاند. او تاکید کرد که ارتش کشورش در درگیری‌ها شرکت نکرده است.

وزارت دفاع ارمنستان نیز امروز سه‌شنبه در بیانیه‌ای در تلگرام اعلام کرد که هیچ نیروی مسلحی در قره‌باغ کوهستانی مستقر نکرده است. اظهارات ایروان به این معنی است که تنها متحدان جدایی‌طلب این منطقه برای مقابله با «عملیات ضد تروریستی» آذربایجان، در قره‌باغ حضور دارند.

همچنین بخوانیدتنش دوباره میان ارمنستان و آذربایجان: تلاش باکو برای کنترل گذرگاه لاچین

به گزارش خبرگزاری فرانسه و به نقل از رسانه‌های روسی، به دنبال حمله نظامی باکو به منطقه قره‌باغ کوهستانی، نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، شورای امنیت خود را فراخواند و با آن‌ها تشکیل جلسه داد و «اقدامات نظامی گسترده» آذربایجان را بررسی کردند.

ارمنستان در بیانیه‌ای «تجاوز» آذربایجان با هدف «پاکسازی قومی» را محکوم کرد. وزارت خارجه ارمنستان همچنین اعلام کرد که نیروهای حافظ صلح روسیه که در قره باغ کوهستانی حضور دارند باید «تجاوز» آذربایجان را متوقف کنند.

روسیه که در دور قبلی درگیری‌های گسترده باکو و ایروان ضامن آتش‌بس میان دو کشور بود، ارمنستان و آذربایجان را به «پایان دادن به خونریزی» در قره‌باغ دعوت کرد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز سه‌شنبه در مقابل خبرنگاران اعلام کرد که مسکو از آذربایجان و ارمنستان می‌خواهد که «فورا به خونریزی پایان دهند (...) و به یک راه‌حل مسالمت‌آمیز بازگردند. او افزود: «تمامی مراحل راه‌حل مسالمت‌آمیز در توافقنامه‌های امضا شده در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۲ مشخص شده است».

شارل میشل، رئیس شورای اروپا نیز روز سه‌شنبه گفت، آذربایجان باید فوراً عملیات نظامی خود را در منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی متوقف کند.

Devastating news coming from former Nagorno-Karabakh oblast today. Military actions of Azerbaijan must be immediately halted to allow for a genuine dialogue between Baku and Karabakh Armenians.

رئیس شورای اروپا در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) اعلام کرد: «اقدامات نظامی آذربایجان باید فوراً متوقف شود تا امکان گفتگوی واقعی بین باکو و ارامنه قره باغ فراهم شود».

فرانسه نیز با محکوم کردن عملیات نظامی آذربایجان، خواستار «تشکیل نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل» شد. وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «هیچ بهانه‌ای نمی‌تواند چنین اقدام یکجانبه‌ای را توجیه کند که جان هزاران غیرنظامی را که قبلاً تحت تأثیر ماه‌ها محاصره غیرقانونی قرار گرفته‌اند، تهدید می‌کند».

همچنین بخوانیدفرانسه: آذربایجان نباید در گذرگاه لاچین مداخله کند

بیانیه دیپلماسی فرانسه همچنین از باکو می‌خواهد فورا به حمله خود پایان دهد و به حقوق بین‌المللی احترام بگذارد.

خبرگزاری فرانسه همچنین خبر داده که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا قصد دارد با طرف‌های درگیری به منظور پایان دادن به آن تلفنی گفتگو کند.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز