بایدن: ولادیمیر پوتین آشکارا مرتکب جنایات جنگی شده است؛ حمایت کشورهای اروپایی و کانادا از حکم دیوان کیفری بین‌المللی

Submitted on ش., 03/18/2023 - 10:21

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه ۱۷ مارس (۲۶ اسفند)، با اشاره به حکم دیوان کیفری بین‌المللی مبنی بر صدور قرار تعقیب و پیگرد قانونی علیه رئیس جمهوری روسیه، تأکید کرد: «ولادیمیر پوتین آشکارا مرتکب جنایات جنگی شده است».

جو بایدن در ادامه افزود: «به نظر من این حکم موجه است و پیام مهم و قدرتمندی را منتقل می کند».

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی وزارت امور خارجۀ آمریکا نیز طی بیانیه‌ای تصریح کرد: «ایالات متحدۀ آمریکا به طور جداگانه به این نتیجه رسیده است که نیروهای روسیه در اوکراین مرتکب جنایات جنگی شده اند و خواستار پاسخگویی عاملان این جنایات جنگی است».

سخنگوی وزارت امور خارجۀ آمریکا، افزود: «شکی نیست که روسیه در حال ارتکاب جنایات جنگی در خاک اوکراین است و دادستان دیوان کیفری بین‌المللی این تصمیم را به طور مستقل و بر اساس حقایق پیش روی خود اتخاذ کرده است».

همزمان، کشورهای اروپایی و کانادا نیز از تصمیم دیوان کیفری بین‌المللی مبنی بر صدور حکم بازداشت ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، به اتهام ارتکاب جنایات جنگی و دست‌داشتن در ربودن و انتقال کودکان از مناطق اشغالی اوکراین، حمایت کردند.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، حکم دیوان کیفری بین‌المللی را تصمیم مهمی برای عدالت بین‌المللی و مردم اوکراین دانست و گفت: «این تصمیم آغازی است برای پاسخگو کردن روسیه و تمام کسانی که مسئول جنایات جنگی در اوکراین هستند».

جوزپ بورل همچنین تصریح کرد که اتحادیه اروپا همواره تأکید کرده‌است که عاملان تجاوز غیرقانونی به اوکراین باید محاکمه شوند.

در همین حال، ملانی جولی وزیر خارجه کانادا نیز از صدور حکم بازداشت ولادیمیر پوتین، استقبال کرد و در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «کانادا با قاطعیت در کنار مردم اوکراین ایستاده است.»

همچنین وزارت امور خارجه فرانسه نیز با حمایت از حکم دیوان کیفری بین‌المللی، تأکید کرد: «هیچ‌کس نباید از عدالت فرار کند.»

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین نیز حکم دیوان کیفری بین‌المللی را «تصمیمی تاریخی» دانست و از آن تقدیر کرد.

این در حالی است که مقامات روسیه از جمله سخنگوی کرملین و ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجۀ روسیه، تصمیم دیوان کیفری بین‌المللی را «بی ارزش و بی اعتبار» دانسته‌اند.

خبرگزاری رویترز نوشته است که حکم دیوان کیفری بین‌المللی، ۱۲۳ عضو این نهاد را موظف می کند که اگر ولادیمیر پوتین پا به قلمرو آنها گذاشت، او را دستگیر کرده و برای محاکمه به لاهه منتقل کنند. دو کشور ایالات متحده آمریکا و روسیه عضو دیوان کیفری بین‌المللی نیستند.

بر اساس حکم دیوان کیفری بین‌المللی، همزمان با ولادیمیر پوتین، حکم جلب ماریا الکسریونا لووا بلوا کمیسر حقوق کودکان در دفتر ریاست جمهوری روسیه نیز به اتهام ارتکاب جرائم مشابه صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بر اساس تحقیقات ماه گذشتۀ پژوهشگران دانشگاه ییل که با حمایت آمریکا صورت گرفته است، روسیه دست کم ۶۰۰۰ کودک اوکراینی را از مناطق اشغالی ربوده و آنها را به حداقل ۴۳ اردوگاه به عنوان بخشی از یک شبکۀ سیستماتیک بزرگ در روسیه، منتقل کرده است.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز