آیا کاهش مجدد قیمت مسکن در کانادا در سال ۲۰۲۳ غیرممکن است؟ پیش بینی کارشناسان را ببینید

Submitted on چ., 01/18/2023 - 19:55

معاون اقتصادی شرکت وام مسکن و مسکن کانادا (CMHC) گفت: قیمت خانه در کانادا به دلیل کمبود مداوم خانه های جدید ممکن است حتی در شرایطی که افزایش نرخ بهره باعث کاهش تقاضا در بازار می شود، بیشتر از این کاهش نیابد.

Aled ab Iorwerth از CMHC در مصاحبه با Heather Butts ا شبکه ی CTV National News Toronto's گفت که خریدارانی که برای اولین بار خانه می خرند همچنان برای ورود به بازار مشکل خواهند داشت زیرا عرضه مسکن همچنان در بسیاری از مناطق کانادا یک مشکل است.

آیورورث گفت: «ما شاهد کاهش قابل توجه قیمت مسکن بوده‌ایم، اما هنوز کمبود خانه‌های جدید در کانادا وجود دارد و این افزایش بی‌وقفه تقاضا در آینده ادامه خواهد داشت».

مشخص نیست دقیقاً چه زمانی (قیمت مسکن) دوباره افزایش خواهد یافت، اما کمبود عرضه به این معنی است که بعید است قیمت‌ها خیلی بیشتر از این کاهش پیدا کند.

گزارشی که توسط Royal LePage منتشر شد نشان داد که قیمت متوسط ​​یک خانه کانادایی در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ در مقایسه با پایان سال ۲۰۲۱ با ۲/۸ درصد کاهش به 757100 دلار رسید. این اولین کاهش سالانه از زمان بحران مالی در اواخر سال ۲۰۰۸ بود، اگرچه قیمت‌ها بسیار بالاتر از سطح قبل از همه‌گیری بود.

به همین دلیل که بانک مرکزی کانادا از ماه مارچ ۲۰۲۲ تا کنون هفت بار متوالی نرخ بهره را از ۰/۲۵ درصد به ۴/۲۵ درصد افزایش داده است تا تورم را کاهش دهد.

بنا بر گزارش تورنتوپرشنز، اقتصاددانان همچنین حداقل یک رکود خفیف تا متوسط ​​را در سال۲۰۲۳ پیش بینی می کنند. افزایش نرخ بهره توسط بانک کانادا منجر به افزایش نرخ وام مسکن شده است.

آیورورث گفت: «من فکر نمی‌کنم قصد آنها هدف قرار دادن قیمت مسکن باشد. قصد آنها این است که واقعاً تورم را کنترل کنند. اما تأثیر اصلی آن در بازار مسکن منعکس خواهد شد.»

او گفت که با گذشت زمان، زمانی که مردم وام‌های مسکن خود را مجدداً تامین مالی می‌کنند، نرخ‌های بهره بالاتری می‌پردازند، به این معنی که فرصت‌های کمتری برای خرج کردن یا پس‌انداز خواهند داشت.

آیورورث اضافه کرد که بدهی خانوارها در کانادا به سطوح نگران کننده ای رسیده است و این چالش ها فقط بر صاحبان خانه تأثیر نمی گذارد.

او گفت: "اگر به دنبال مکان اجاره ای جدید هستید، اجاره بها در سطوح بسیار بالایی است، بنابراین کل بازار اجاره فشرده است. بنابراین در حال حاضر چالش های زیادی در سیستم مسکن وجود دارد."
تورنتوپرشنزداتکام
https://www.torontopersians.com/

منبع
torontoPersians
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز