ابلاغ طرح مصونیت شوراهای عالی در ایران؛ حوزه عمل دیوان عدالت اداری محدود شد

Submitted on چ., 05/24/2023 - 13:58

 بنا به ماده ۱۲ قانون «اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری»، از روز ابلاغ این قانون یعنی ۲ خرداد ۱۴۰۲، دیوان عدالت اداری نمی‌تواند با مصوبات این دو شورا در زمینه سیاستگذاری مخالفت کند یا بر آن تاثیر بگذارد. مردم نیز نمی‌توانند مصوبات این دو شورا را از طریق دیوان عدالت اداری زیر سوال ببرند.

در قانون «اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری» آمده است:‌

به ماده (۱۲) قانون، یک تبصره به شرح زیر به‌عنوان تبصره (۲) الحاق و شماره تبصره ماده مذکور به یک اصلاح می‌شود:

تبصره ۲- رسیدگی به مصوبات شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و شورای‌عالی فضای مجازی در حوزه تحت صلاحیت این نهادها، از شمول حکم این ماده خارج است. لیکن رسیدگی به مصوبات و تصمیمات زیرمجموعه‌های شوراهای مذکور از قبیل هیئت (کمیسیون)ها، کارگروه (کمیته)ها، شوراها و ستادها در صلاحیت دیوان عدالت اداری قرار می‌گیرد.

مخالفان «مصونیت شوراهای عالی» می‌گویند این قانون دست حکومت را برای اجرای تصمیم‌های فراقوه‌ای باز می‌گذارد و امکان استفاده از روندهای دیپلماتیک برای لغو یک قانون اشتباه را از شهروندان و نهادهای نظارتی سلب می‌کند. در حالت کلی، طبق قانون اساسی، دیوان عدالت اداری به این دلیل تشکیل شده که مردم بتوانند مصوبه‌های حاکمیتی خلاف قانون را گزارش و از آن شکایت کنند.

در حالت جدید اما دیوان عدالت اداری کارکرد قبلی خودش را از دست می‌دهد.

آن‌چه به خصوص در مورد شورای عالی فضای مجازی اهمیت دارد، تاثیری است که تصمیمات این شورا در دسترسی شهروندان ایران به اینترنت در آینده نه چندان دور خواهد گذاشت.

انتشار برنامه توسعه هفتم توسط دولت رییسی که در آن وزارت ارتباطات مکلف شده مقدار پهنای باند کمتری به اپلیکیشن‌های خارجی بدهد، در چند روز گذشته باعث نگرانی کاربران شده است.

یکی دیگر از این برنامه‌ها،‌ به احراز هویت کاربران برای استفاده از اینترنت مربوط می‌شود. این طرح که در میان کارشناسان فناوری در ایران با نام اینترنت طبقاتی شناخته شده، برنامه‌ای دولتی است که بر اساس آن، شهروندان باید برای اتصال به اینترنت نام و مشخصات‌شان را در یک بانک هویتی ثبت کنند. در قدم بعدی، هرکس باید برای اتصال به اینترنت از یک وی‌پی‌ان قانونی استفاده کند. این نرم‌افزار دسترسی هر کس به اینترنت را بنا به شغل و موقعیت اجتماعی‌اش تعیین می‌کند.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز