آمریکا سه تن از مسئولان مستقیم سرکوب کردستان را تحریم کرد

Submitted on چ., 11/23/2022 - 12:41

روز چهارشنبه دوم آذر، برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای نوشت: "رژیم ایران فرزندان خود را که به خیابان‌ها آمده‌ و خواستار آینده‌ای بهتر شده‌اند، هدف قرار داده و به ضرب گلوله می‌کشد".

او می‌افزاید: "خشونت‌هایی که علیه معترضان ایرانی انجام می‌گیرد - از جمله اخیراً در مهاباد - باید متوقف شود".

وزارت خزانه‌داری آمریکا یادآوری می‌کند که اعتراضات سراسری ایرانیان پس از کشته شدن مهسا امینی، به ویژه در شهرهای کردنشین شمال غرب ایران مانند سنندج و مهاباد با واکنش بسیار شدید نیروهای امنیتی مواجه شده‌ و فقط طی روزهای اخیر، ده‌ها نفر در این مناطق کشته شده‌اند.

به همین دلیل آمریکا سه تن از مسئولان مناطق کردنشین را که مستقیماً با امور امنیتی و اطلاعاتی سر و کار دارند، تحت تحریم قرار داده است:

- محمدتقی اصانلو، فرمانده قرارگاه شمال‌غرب "حمزه سیدالشهدا"، عملاً فرماندۀ عملیاتی نیروی زمینی سپاه پاسداران در آذربایجان غربی و کردستان محسوب می‌شود. وی که در سرکوب‌های اخیر نقش بسیار فعال داشته اخیراً با اشاره به "گروهک‌های تروریست" گفته بود که  آنها در "اغتشاشات اخیر و در آتش‌سوزی بانک‌ها حضور داشته و تعدادی از کشته‌سازی‌ها در شهرهای کردستان همچون سنندج، مهاباد، بانه و بوکان توسط این تروریست‌ها انجام گرفته"... (مهاباد و بوکان رسماً به استان آذربایجان غربی تعلق دارند). اصانلو در عملیات سپاه در مناطق کردنشین سابقه‌ای طولانی دارد.

- علیرضا مرادی فرمانده انتظامی سنندج که بیش از دو سال قبل "طرح ارتقای امنیت اجتماعی" را در این شهرستان به اجرا گذاشته بود، به نوشتۀ سایت "عدالت برای ایران"، در سرکوبهای آبان ٩٨ نیز دست داشته است.

- حسن عسگری که حدود هشت ماه قبل به عنوان فرماندار سنندج منصوب شد، به نوشتۀ خبرگزاری تسنیم "یکی از نیروهای خوش‌نام انقلابی است که پیش از این فرمانده سپاه شهرستان سنندج بوده و فرماندهی سپاه بیجار را نیز در کارنامه خود دارد".

طی ماه گذشته، آمریکا ۱۲ مقام جمهوری اسلامی را به دلیل شرکت در سرکوب تحت تحریم قرار داده است.

این تحریم‌ها معمولاً در عمل چندان پیامدی ندارد چون فقط شامل انسداد دارایی افراد در آمریکا (یا کشورهای تحت نفوذ آمریکا) و ممنوعیت تجارت با آنها می‌شود.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز