چند نکته ضروری برای حفظ زیبایی پوست

Submitted by jila on س., 12/24/2019 - 16:28
انجمن‌ها

حتما برای شما هم پیش آمده بعد از خواب شبانه، با دیدن چهره خودتان در آینه چند ایراد اساسی از پوست صورتتان گگرفته‌اید و برایتان سوال بوده که دیگران که پوست خوب و شفافی دارند چه روش‌های مراقبتی به کار می‌برند و چطور از پوست صورتشان مراقبت می‌کنند که همیشه و همه جا و حتی با داشتن حداقل آرایش، چهره پاکیزه و درخشانی دارند؟

به نقل از مجله اینترنتی سارک، برای داشتن پوست خوب، نیاز به کمی وقت برای این دوست عزیز داریم. دوست گران‌قیمتی که باید در همه دوران زندگی به‌خوبی و با دقت از آن نگهداری کنیم. به این ترتیب و با انجام مراقبت‌های روزانه، شما برنامه دوره‌ای و ثابتی برای پوستتان تعریف می‌کنید که به شادابی و سلامتی پوست چهره شما کمک می‌کند. ناگفته نماند که برنامه مراقبتی پوست فقط مختص به صورت نیست و برای بدن، دست‌ها و پاها هم بهتر است برنامه‌های منظم مراقبتی داشته باشیم. دقت داشته باشید که با این روش مراقبت از پوست نیاز به صرف هزینه‌های زیاد نیست و فقط با برنامه‌ریزی و انجام منظم این روش‌ها پوست صورتتان حال خوبی خواهد داشت. این نکته را در نظر داشته باشید که تنها با داشتن ژن خوب، صاحب پوست خوب نمی‌شوید و باید با نگهداری و مراقبت پوستتان را حفظ کنید.

ممنوعه‌های همگانی
به صورت کلی و قبل از اینکه به دسته‌بندی جنس انواع پوست صورت بپردازیم، باید به چند نکته کلی برای مراقبت از انواع پوست اشاره کنیم. فرقی نمی‌کند پوست صورت شما چرب، خشک و یا مختلط باشد، در هر صورت این مواردی که در اینجا لیست شده جزو ممنوعیت‌های مراقبتی از انواع پوست است، به این نکات توجه کافی به تغذیه و خواب کافی را هم اضافه کنید.

سیگار نکشید؛ سیگار باعث تیرگی و کدری پوست چهره می‌شود و یکی از عوامل خشکی بیش از حد آن است. از طرفی استعمال طولانی سیگار باعث چروک و نازک شدن پوست صورت شما می‌شود.
با آرایش نخوابید؛ پوست باید نفس بکشد و وجود چند لایه از کرم‌ها و کرم‌پودرها روی صورت از تنفس آن جلوگیری می‌کند.
غذاهای سرخ‌کرده را به حداقل برسانید؛ اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم، باید بگوییم برای داشتن پوست خوب باید دور غذاهای سرخ‌کرده، خصوصا از نوع فست‌فودی و رستورانی خط بکشیم. ولی با سرعت زندگی‌های امروز و با توجه به وقتی که خیلی از افراد بیرون از خانه سپری می‌کنند، توصیه دوستانه ما به حداقل رساندن استفاده از موادی است که در روغن‌های چندبار استفاده‌شده طبخ شده‌اند.

جنس پوست شما چیست؟
پاسخ به این سوال روش‌ها و موارد مراقبت‌های روزانه و روتین پوست صورت شما را تغییر می‌دهد. در هر سن و سالی که باشید، پوست شما یکی از این انواع است: معمولی، خشک، چرب، مختلط (یا ترکیبی) و حساس؛ و هر کدام از انواع پنجگانه پوست شیوه‌های مراقبتی و محصولات شوینده مخصوص به خود را دارد.

پوست معمولی: رنگ پوست یکدست و دارای طراوت طبیعی است و صاحبان این نوع پوست با کمترین میزان افزایش یا کاهش چربی و رطوبت مواجهند. به علاوه در این نوع پوست منافذ به‌سختی دیده می‌شوند.
پوست خشک: افراد دارای پوست خشک با کمبود رطوبت در سطح پوست، قرمزی، خارش و گاهی حالت ترک‌خوردگی مواجه می‌شوند. به دلیل کاهش رطوبت ایجادشده در پوست، باید بیشتر از دیگران مراقبت چین و چروک باشند.
پوست چرب: کسانی که پوست چرب دارند مستعد انواع مختلف جوش (سرسیاه و سرسفید) هستند. منافذ باز و برق افتادن مدام از دیگر معایب این نوع پوست است.
پوست مختلط: صاحبان پوست مختلط در ناحیه پیشانی، بینی و گاهی چانه از چربی زیاد شکایت دارند، در حالی که در بقیه قسمت‌های صورت، پوست خشک و یا نرمال دارند. مشکلاتی مثل داشتن جوش، براق بودن مدام و منافذ باز از معایب داشتن پوست ترکیبی یا مختلط است.

برای روتین مراقبتی پوست چه روشی درست است؟
مراقبت و نگهداری از پوست صورت کاری همیشگی است و بهتر است در دو نوبت روز و شب به آن رسیدگی شود. برای روتین روزانه این کارها باید به ترتیب انجام داده شوند:

۱-اول پاک کنید؛ اولین قدم برای مراقبت روزانه از پوست پاک کردن درست و اصولی آن از انواع آلودگی‌هاست. با توجه به نوع پوستتان از انواع فوم، ژل و یا دستمال‌های مرطوب می‌توانید استفاده کنید. البته در هنگام استفاده از دستمال مرطوب دقت کنید و آن را محکم روی صورتتان نکشید. اگر پوست صورت شما خشک، چرب یا مختلط نیست، برای روتین روزانه می‌توانید فقط از آب ولرم برای شست‌وشو کمک بگیرید.

۲-بعد تونر بزنید؛ خاصیت تونرها (یا تونیک‌های پوستی) بازگرداندن ph پوست به حالت متعادل و مناسبی است که ممکن است با استفاده از شوینده‌ها به هم بخورد. به این ترتیب استفاده از تونر متناسب با جنس پوست شما رطوبت ازدست‌رفته را به آن برمی‌گرداند. استفاده از تونر برای پوست‌های چرب، خشک و مختلط از مواردی است که به شما کمک می‌کند پوست متعادل‌تری داشته باشید.

۳-حالا مرطوب‌کننده؛ بعد از این دو مرحله نوبت به استفاده از مرطوب‌کننده است. بهتر است از مرطوب‌کننده‌هایی استفاده شود که در فرمول آنها کلاژن به کار رفته و عطری نیستند. اگر وارد دهه ۳۰ شده‌اید، می‌توانید در این مرحله از انواع کرم‌های روز هم استفاده کنید.

۴-کرم دور چشم

۵-ضدآفتاب بزنید؛ یکی از مهم‌ترین بخش‌های روتین روزانه استفاده از کرم‌های ضدآفتاب برای پوست‌های مختلف است. در استفاده از کرم ضدآفتاب حسابی دست و دل باز باشید و اصلا خساست به خرج ندهید. کرم ضدآفتاب را همیشه همراهتان داشته باشید و در فاصله‌های زمانی در طول روز، هر ۲ الی۳ ساعت یک‌بار تمدید کنید.

برای مراقبت از پوست در شب چه نکاتی مهمند؟
اجرا کردن روند روتین شبانه برای کسانی که در فاصله صبح تا بعدازظهر بیرون از منزل هستند و یا جزو دسته شاغلان و کارمندان، از واجبات روش‌های نگهداری از پوست است. مراحلی که در روتین شبانه وجود دارد، شبیه به روش‌های مراقبتی روزانه و به همان ترتیب است.

اگر آرایش دارید، از انواع پاک‌کننده‌ها که حلال مواد آرایشی هستند استفاده و صورتتان را کامل پاک کنید. اجازه بدهید پوست صورت کاملا نفس بکشد. وجود کرم‌ها و مواد آرایشی در زمان طولانی و هنگامی که شب روی پوست بماند، می‌تواند باعث کدری پوست چهره شما بشود.
از اسکراب‌های سبک استفاده کنید. یکی از تفاوت‌های روتین روزانه و شبانه، استفاده از اسکراب یا لایه‌بردارهایی است که به صورت خیلی آرام سطح پوست شما را لایه‌برداری می‌کند. اسکراب می‌تواند در داشتن پوستی درخشان و براق به شما کمک اساسی کند. البته فراموش نکنید که نوع اسکراب را با توجه به پوستتان انتخاب کنید.
تونر را فراموش نکنید. در مراقبت شبانه هم نیاز به استفاده از تونر دارید.
مرحله آخر و کرم‌ها؛ شب زمان مهمی است که پوست استراحت می‌کند و بازسازی لایه‌های مختلف آن صورت می‌گیرد. استفاده از انواع کرم دور چشم و کرم‌های سازنده پوست در هنگام شب برای داشتن پوست یکدست و درخشان ضروری است. استفاده از کرم دور چشم از ابتدای دهه ۲۰ توصیه می‌شود.
استفاده هفتگی از ماسک و لایه‌برداری‌های عمیق ماهیانه نیز از مواردی هستند که به شما در داشتن پوستی شاداب و سالم کمک می‌کنند.

با رعایت این نکات ساده به‌راحتی می‌توانید شادابی و زیبایی پوست صورتتان را حفظ کنید.

Most viewed topics today