مراسم ازدواج پرنس هری و مکان مارکل

Submitted by azar on ش., 05/19/2018 - 14:59
Youtube or facebook videos

Wedding ceremony


مگان مارکل، بازیگر نقش ریچل زین در سریال آمریکایی سوتس یا دادخواست‌ها
Image caption

مگان مارکل، روز ۴ اوت ۱۹۸۱ به دنیا آمد. او در لس آنجلس بزرگ شد ما این اواخر به تورنتو نقل مکان کرده بود. وقتی مگان ۶ ساله بود، پدر و مادرش از هم جدا شدند.

به محله‌ای که مگان در آن بزرگ شده لقب "بورلی هیلز سیاه‌" را داده‌اند. منطقه‌ای که متوسط قیمت یک خانه در آن ۷۷۱ هزار دلار است.

مگان مارکل دوره آموزش ابتدایی‌اش را در مدرسه‌ای خصوصی گذراند و بعد از آن در یک کالج کاتولیک دخترانه درس خواند. او سال ۲۰۰۳ از دانشکده ارتباطات دانشگاه نورت وسترن فارغ‌التحصیل شد. از آن زمان بود که به عرصه بازیگری پا گذاشت.


مگانAF ARCHIVE / ALAMY STOCK PHOTO
به گفته خود مگان، او در فاصله بین آزمون‌های بازیگری‌اش، از خطاطی روی کارت‌های دعوت عروسی پول درمی‌آورده، مهارتی که در کلاس‌های خوشنویسی دوران مدرسه به دست آورد. او برای اولین بار سال ۲۰۰۲ در یکی از قسمت‌های سریال "بیمارستان عمومی" (General Hospital) در تلویزیون آمریکا دیده شد. بعد از آن نقش‌هایی هم در سریال‌های تحقیق در صحنه جرم (CSI)، بدون رد پا (Without a Trace) و قلعه (Castle) بازی کرد.

مارکل بعد از آن در فیلم‌های بزرگ هالیوودی از جمله "بیارش گریک" (Get Him to the Greek)، مرا به یاد داشته باش (Remember Me) و رئیس‌های وحشتناک (Horrible Bosses) نقش‌آفرینی کرد. او از شروع سریال سوتس در سال ۲۰۱۱ تا زمان اعلام نامزدی با شاهزاده هری در این پروژه حضور داشت.

این اولین باری نیست که مگان ازدواج می‌کند. او سپتامبر ۲۰۱۱ با ترور انگلسون، تهیه کننده فیلم ازدواج کرد اما دو سال بعد کارشان به جدایی کشید. انگلسون هم اکنون در حال ساخت یک مجموعه تلویزیونی است که داستان درگیری یک مرد با همسر سابقش بر سر سرپرستی فرزندان‌شان را روایت می‌کند. جالب این که همسر سابق این مرد با یکی از اعضای خاندان سلطنتی بریتانیا ازدواج کرده.


مگان بنیان‌گذار و سردبیر وب‌سایتی به عنوان "د تیگ" (The Tig) بود که به مسائل مربوط به سبک زندگی می‌پرداخت
او در آوریل ۲۰۱۷ بعد از سه سال این وب‌سایت را بست. خیلی‌ها دلیل این تصیم او را آماده شدن برای نامزدی سلطنتی ‌دانستند. غذا، زیبایی، مد و سفر از جمله موضوعاتی بود که این وبسایت پوشش می‌داد. مگان در وب‌سایتش از زنان قدرتمند هم حرف می‌زد. او گفت دلیل راه‌اندازی این وبسایت تلاش برای دادن شکلی تازه به معنا و مفهوم زیبایی از طریق انتشار مقالاتی در مورد توانمندسازی فردی است؛ جایی که به زنان پرانرژی، خلاق و الهام بخش فرصت خودنمایی می‌دهد.

او با یک میلیون و ۹۰۰ هزاز نفر دنبال‌کننده در اینستاگرام و بیش از ۳۵۰ هزار فالوئر در توئیتر، در شبکه‌های اجتماعی هم محبوبیت زیادی دارد. مارکل سفیر جهانی سازمان "ورد ویژن کانادا" ( World Vision Canada) است. هدف این سازمان فراهم کردن تحصیل، غذا و خدمات بهداشتی بهتر برای کودکان دنیاست.


مگان به عنوان سفیر سازمان خیریه برای کمک به کمپین آب سالم به رواندا سفر کرد
او به عنوان سفیر این سازمان خیریه برای کمک به کمپین آب سالم به رواندا سفر کرد. جدای از فعالیت‌های بشردوستانه، مگان به خاطر مبارزاتش برای تساوی جنسیتی شهرت زیادی پیدا کرده.

وقتی ۱۱ ساله بود با نوشتن نامه‌‌ای به هیلاری کلینتون، بانوی اول آن زمان آمریکا و چند شخصت مهم دیگر یک کارخانه تولید صابون را مجبور به تغییر آگهی تبلیغاتی‌اش کرد. به نظر مگان این آگهی تبلیغاتی به طور تلویحی این ایده را منتقل می‌کرد که زنان فقط متعلق به آشپزخانه هستند.

تعهد مگان به مبارزه برای تساوی جنسیتی راه را برای همکاری‌اش با سازمان ملل باز گرد. سخنرانی سال ۲۰۱۵ او در سازمان ملل به مناسبت روز جهانی زن همه حاضرین از جمله بان کی‌مون، رئیس پیشین این سازمان را واداشت تا بایستند و برایش دست بزنند.

مگان از پدری سفید پوست و مادری آفریقایی- آمریکایی متولد شده و همین باعث شد یک روزنامه در مورد او تیتری نژادپرستانه بزند. خانواده سلطنتی اما ساکت ننشست و در اقدامی نادر با انتشار بیانیه‌ای این روزنامه را به نژادپرستی و جنسیت‌زدگی متهم کرد.

مگان در مقاله‌ای برای مجله "ال" در مورد ریشه نژادی‌اش نوشت: "دورگه بودن من شاید هویت من را در هاله‌ای از ابهام قرار داده باشد، اما من آن را با تمام وجود پذیرفته‌ام تا بتوانم بگویم چه کسی هستم و از کجا آمده‌ام. تا بتوانم بگویم چقدر به این که یک زن دو رگه قوی و با اعتماد به نفس هستم افتخار می‌کنم."


اختلاف سنی
مگان ۳ سال از همسر آینده‌اش بزرگ‌تر است، اختلاف سنی که در ازدواج‌های سلطنتی چندان معمول نیست. او ۳۶ سال سن دارد و این در حالیست که هری ۳۳ ساله است. دایانا، مادر هری ۱۳ سال از پرنس چارلز کوچک‌تر بود. کیت میدلتون، همسر ویلیام هم ۳۶ ساله است اما چند ماه از مگان کوچک‌تر است. شاهزاده ویلیام هم ۳۵ سال سن دارد.

مگان مارکل با ۳۶ سال مسن‌ترین عروس خانواده سلطنتی خواهد بود. قبل از او کیت این رکورد را داشت؛ او در ۲۹ سالگی با ویلیام ازدواج کرد.

شاهزاده هری کیست؟

شاهزاده هری

شاهزاده هری، پسر کوچک چارلز و دایانا، شاهزاده و شاهدخت ولز، ششمین وارث پادشاهی بریتانیاست
فرزند دوم چارلز و دیانا ۳۳ سال پیش، روز ۱۵ سپتامبر ۱۹۸۴ در بیمارستان سنت مری در محله پدینگتون لندن به دنیا آمد و ۲۱ دسامبر همان سال در کلیسای سنت جورج شهر ویندزور در غرب لندن توسط دکتر رابرت رانسی، اسقف اعظم کانتربری غسل تعمید داده شد.

نوه ملکه بریتانیا را همه به نام هری می‌شناسند اما اسم کاملش "هنری چارلز آلبرت دیوید ولز" است. بنابراین او رسما شاهزاده هنری ولز نامیده می‌شود. چندی پیش شایعه شده بود دوستان هری و محافظان اسکاتلندیاردی‌‌اش او را بین خودشان "اسپایک ولز" صدا می‌زنند. ( گفته می‌شد هری صفحه فیس‌بوکی با این نام برای خودش باز کرده و از طریق آن با دوستانش در ارتباط بوده است.) نام خانوادگی رسمی شاهزاده هری "مونت‌باتن- ویندزور" است.

اولین سفر خارجی شاهزاده هری به ایتالیا بود؛ او سال ۱۹۸۵ وقتی فقط ۸ ماه سن داشت به همراه پدر و مادرش به این سفر رفت. سال ۱۹۹۷ به همراه پدرش به آفریقای جنوبی سفر کرد و از نزدیک با نلسون ماندلا ملاقات کرد. در همان سفر اجرای زنده "اسپایس گرلز" ( گروه موسیقی انگلیسی) را هم از نزدیک دید.


شاهزاده هری، شاهزاده ویلیم، دیانا و چارلز

نوه ملکه بریتانیا را همه به نام هری می‌شناسند اما اسم کاملش "هنری چارلز آلبرت دیوید ولز" است
شاهزاده هری در لندن در کودکستان "جین مینورز" و مدرسه "ودربی" آموزش دید. بعد به مدرسه "لودگرو" در بارکشر، شهرستانی در جنوب شرقی انگلستان رفت، جایی که برادر بزرگش هم در آن درس می‌خواند. او تحصیلاتش را در کالج "ایتن" ادامه داد و با نمره "بی" در هنر و "دی" در جغرافی فارغ‌التحصیل شد.

هری بعد از کالج در تحصیلاتش یک سال وقفه انداخت. او در این مدت به استرالیا، آرژانتین و آفریقا سفر کرد و وقتش را به کارهای خیریه گذراند. او سال ۲۰۰۶ به همراه سئیسو، شاهزاده لسوتو، کشوری در جنوب آفریقا بنیاد خیریه خودش به نام "Senteble" را تأسیس کرد. هدف این خیریه کمک به کودکان آسیب‌پذیر لسوتو است، کشوری که هری بخشی از این یک سال را در آن گذراند.

سال ۲۰۰۲ وقتی ۱۸ ساله شد، نشان سلطنتی خاص خودش (Coat of Arms) را از ملکه الیزابت دریافت کرد. هری که خود در طراحی این نشان همکاری داشت، برخی نمادهای نشان خانوادگی مادرش را در آن به کار برد.

هری به همراه برادرش، شاهزاده ویلیام، همسر او، کاترین و سه فرزند آن‌ها در کاخ کنزینگتون لندن زندگی می‌کند.


شاهزاده هری
هری سال ۲۰۱۱ به قطب شمال سفر کرد. هدف او بالابردن سطح آگاهی مردم نسبت به سربازان زخمی نیروهای مسلح بریتانیا بود
بعد از یک سال دوری از تحصیل، هری به دانشکده نظامی سلطنتی "سندهرست" رفت تا برای کار در ارتش بریتانیا آماده شود. نام نظامی او کاپیتان هری ولز بود. هری ده سال به طور تمام وقت در ارتش بریتانیا انجام وظیفه کرد و در دو عملیات در افغانستان حضور داشت. بعد از عمویش، شاهزاده اندرو که در جنگ فالکلند در ۱۹۸۲ خلبان هلیکوپتر بود، هری اولین عضو خاندان سلطنتی است که تجربه حضور در برخوردهای نظامی را داشته.

شاهزاده هری طرفدار تیم انگلیسی آرسنال است و در مسابقات این تیم معمولا در ورزشگاه دیده می‌شود. او به طور مرتب چوگان بازی می‌کند و بیشتر اوقات به همراه برادرش در برنامه‌های خیریه حاضر می‌شود.

هری سال ۲۰۱۱ به قطب شمال سفر کرد. هدف او بالابردن سطح آگاهی مردم نسبت به سربازان زخمی نیروهای مسلح بریتانیا بود. او در این سفر با بنیاد خیریه‌ای با نام " راه رفتن با زخمی‌ها" (Walking with the Wounded) همکاری کرد.

شاهزاده هری در مراسم ازدواج شاهزاده ویلیام با کاترین میدلتون، دوشس کمبریج که سال ۲۰۱۱ در کلیسای وستمینیستر برگزار شد، ساقدوش برادرش بود. او اعتراف کرد که قبل از ازدواج برادرش دلهره زیادی داشته: "به اندازه خود ویلیام هیجان زده بودم."

هری که رفتارش خیلی شبیه به شاهزاده‌ها نیست، همیشه با دردسرها و رفتارهای نادرستش هوادارانش را سرگرم می‌کند. او یک عده هوادار دختر به شدت وفادار دارد که به نام "شکارچیان هری" شناخته می‌شوند.


هری ده سال به طور تمام وقت در ارتش بریتانیا انجام وظیفه کرد و در دو عملیات در افغانستان حضور داشت
سال ۲۰۱۵ در آمریکا یک برنامه‌ تلویزیونی سرگرم‌کننده با عنوان " می‌خواهم با هری ازدواج کنم" ساخته و پخش شد. در این برنامه دختران مجرد برای بدست آوردن قلب شخصی که شبیه شاهزاده هری بود، رقابت می‌کردند.

نزدیک‌ترین دوستان هری، آرتور لاندن، یکی از ثروتمندترین مردان جوان بریتانیا، سم برانسون، پسر سر ریچارد بنیانگذار گروه شرکت‌های ویرجین (Virgin) و توماس فان استرابنزی هستند.

بعد از به دنیا آمدن شاهزاده لویی، در صف رسیدن به تخت و تاج پادشاهی بریتانیا ۵ نفر جلوتر از هری قرار دارند. او در آهنگ رسمی که برای شصتمین سالگرد تاج‌گذاری مادر بزرگش در سال ۲۰۱۲ ساخته شد، دایره زنگی زد. او پیش از این مراسم برای اولین بار به تنهایی به سفر رسمی سلطنتی رفت و به کشورهای بلیز، باهاما و جامائیکا مسافرت کرد.

به منظور بزرگداشت دوره خدمت خود در نیروهای مسلح بریتانیا، هری بازی‌های اینویکتوس را بنیان گذاشت. رویداد ورزشی جهانی که سربازان مصدوم و معلول بازنشسته یا در حال خدمت در آن شرکت می‌کنند.


شاهزاده هری به همراه مادش، دیانا
بنابر وصیت پرنسس دایانا، لباس عروس معروف او در روز تولد ۳۰ سالگی هری به هر دو پسرش هدیه داده شد.

پدر بزرگ و مادر بزرگ
ملکه

ملکه الیزابت دوم، شخص اول بریتانیا و ۱۵ قلمروی مشترک‌المنافع دیگر است. دختر بزرگ جورج ششم، پادشاه و الیزابت، ملکه بریتانیا، روز ۲۱ آوریل ۱۹۲۶ در لندن به دنیا آمد. او ۲۵ سال بعد به تخت پادشاهی نشست، سلطنتی که تا کنون بیش از شش دهه طول کشیده و تغییرات اجتماعی و پیشرفت‌هایی بزرگ در زمینه‌های مختلف به خود دیده است. ملکه الیزابت با شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبورگ ازدواج کرد و صاحب ۴ فرزند و ۸ نوه شد. او را ۵ هفته بعد از تولدش در کلیسای قصر باکینگهام غسل تعمید دادند و نامش را الیزابت الکساندرا مری ویندزور گذاشتند.

بعد از مرگ شاه جورج ششم، الیزابت روز ششم فوریه ۱۹۵۲ جای پدرش را بر تخت سلطنت گرفت. مراسم تاجگذاری او روز دوم ژوئن ۱۹۵۳ انجام شد.


ملکه EUROPEAN PHOTOPRESS AGENCY
الیزابت تحصیلاتش را از خانه آغاز کرد. بعد از بر تخت نشستن پدرش در سال ۱۹۳۶، به عنوان وارث احتمالی سلطنت تاریخ قانون اساسی و حقوق هم به درس‌هایش اضافه شد. بعد از جنگ جهانی دوم، حضور شاهدخت الیزابت در رویدادهای عمومی بیشتر شد. اولین سفر رسمی خارجی الیزابت به آفریقای جنوبی بود. او سال ۱۹۴۷ به همراه پدر و مادر و خواهرش به این کشور رفت.

پرنسس الیزابت در روز بیست نوامبر ۱۹۴۷ در کلیسای وستمینیستر با فیلیپ مونت‌باتن ازدواج کرد. یک سال بعد چارلز متولد شد. آن، شاهدخت سلطنتی، اندرو، دوک یورک و شاهزاده ادوارد به ترتیب در سال‌های ۱۹۵۰، ۱۹۶۰ و ۱۹۶۴ به دنیا آمدند. سال ۱۹۷۲ملکه الیزابت و شاهزاده فیلیپ بیست و پنجمین سالگرد ازدواجشان را در لندن جشن گرفتند.

سال ۱۹۷۷، بیست و پنجمین سالگرد تاجگذاری ملکه الیزابت در سراسر بریتانیا و اتحادیه کشورهای مشترک‌المنافع جشن گرفته شد. ملکه به همراهی دوک ادینبورگ، ۵۶ هزار مایل سفر کرد تا ۲۵ سالگی سلطنت خود را با مردمش جشن بگیرد. سال ۲۰۰۲، پنجاهمین سال سلطنت او بود. در تاریخ پادشاهی بریتانیا تنها ۵ نفر توانسته‌اند این قدر طولانی بر تخت سلطنت بنشینند: هنری سوم، ادوارد سوم، جیمز اول، جورج سوم و ملکه ویکتوریا. روز ششم فوریه ۲۰۱۷، ملکه الیزابت به اولین فرمانروای تاریخ بریتانیا تبدیل شد که ۶۵ سال سلطنت کرده.

شاهزاده فیلیپAFP/GETTY IMAGES


شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبورگ، ارل مریونت و بارون گرینویچ، روز ۱۰ ژوئن ۱۹۲۱ در کورفو (جزیره‌ای در یونان) به دنیا آمد و رسما شاهزاده یونان و دانمارک شد

شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبورگ، ارل مریونت و بارون گرینویچ، روز ۱۰ ژوئن ۱۹۲۱ در کورفو (جزیره‌ای در یونان) به دنیا آمد و رسما شاهزاده یونان و دانمارک شد. او تنها پسر اندرو، شاهزاده یونان بود. خانواده پدری فیلیپ به خاندان سلطنتی دانمارک تعلق داشتند؛ شاهزاده اندرو، نوه کریستیان نهم، پادشاه دانمارک بود.

مادر او آلیس، شاهدخت باتنبرگ بود، فرزند اول لوئی، شاهزاده باتنبرگ و خواهر ارل مونت‌باتن برمه. شاهزاده لوئی سال ۱۸۶۸ تابعیت بریتانیا را گرفت و به نیروی دریایی پادشاهی این کشور پیوست. او به درجه دریاسالاری رسید و سال ۱۹۱۴ فرمانده نیروی دریایی پادشاهی بریتانیا (First Sea Lord) شد.

شاهزاده لوئی در جریان جنگ جهانی اول نام خانوادگی‌اش را به مونت‌باتن تغییر داد. شاهزاده فیلیپ هم وقتی رسما تابعیت بریتانیایی گرفت، همین نام را به عنوان نام خانوادگی‌اش انتخاب کرد و سال ۱۹۴۷ از عنوان سلطنتی خود صرف‌نظر کرد.

شاهزاده لوئی با یکی از نوه‌های ملکه ویکتوریا ازدواج کرد. به این ترتیب هم الیزابت و هم فیلیپ از نوادگان ملکه ویکتوریا هستند. این دو از طرف خانواده پدری هم به هم مربوطند. پدربزرگ پدری فیلیپ یعنی جورج اول، پادشاه یونان برادر ملکه آلکساندرا بوده است.


چارلز، شاهزاده ولز
شاهزاده ولز، فرزند ارشد ملکه الیزابت دوم و شاهزاده فیلیپ دوک ادینبورو وارث مسلم تاج و تخت پادشاهی بریتانیاست
پدر داماد
چارلز، شاهزاده ولز
شاهزاده ولز، فرزند ارشد ملکه الیزابت دوم و شاهزاده فیلیپ دوک ادینبورگ وارث مسلم تاج و تخت پادشاهی بریتانیاست. او روز ۱۴ نوامبر ۱۹۴۸ در قصر باکینگهام به دنیا آمد و به اسم چارلز فیلیپ آرتور جورج غسل تعمید داده شد. بعد از به سلطنت رسیدن مادرش در سال ۱۹۵۲ به طور خودکار عنوان سلطنتی دوک کورنوال را گرفت. او در روز ۲۶ ژوئیه ۱۹۵۸ عنوان شاهزاده ولز و ارل چستر را هم گرفت.

پرنس چارلز روز ۲۹ ژوئیه ۱۹۸۱ در کلیسای جامع سنت پل با دایانا اسپنسر ازدواج کرد. آن‌ها صاحب دو فرزند شدند: پرنس ویلیام ۲۱ ژوئن ۱۹۸۲ به دنیا آمد و پرنس هری روز ۱۵ سپتامبر ۱۹۸۴ متولد شد.

روز ۹ دسامبر ۱۹۹۲، جان میجر، نخست وزیر بریتانیا خبر تصمیم شاهزاده و شاهدخت ولز برای جدایی را رسما در مجلس عوام بریتانیا اعلام کرد. آن‌ها روز ۲۸ اوت ۱۹۹۶ از هم طلاق گرفتند. دایانا اما همچنان یکی از اعضای خانواده سلطنتی باقی ماند. او در کاخ کنزینگتون ماند و به برنامه‌های عام‌المنفعه و کارهای خیریه‌اش ادامه داد.


شاهزاده هر ی به همراه مادرش
بعد از مرگ دایانا در تصادف رانندگی در پاریس در روز ۳۱ اوت ۱۹۹۷، چارلز به همراه دو خواهرش برای بازگرداندن جسد او به لندن به فرانسه رفت

بعد از مرگ دایانا در تصادف رانندگی در پاریس در روز ۳۱ اوت ۱۹۹۷، چارلز به همراه دو خواهر دایانا برای بازگرداندن جسد او به لندن به فرانسه رفت. تا روز خاکسپاری جسد دایانا در کلیسای سلطنتی کاخ سنت جیمز نگه داشته شد. در روز خاکسپاری، شاهزاده ولز به همراه ویلیام ۱۵ ساله و هری ۱۲ ساله مسیر خیابان "مال" تا کلیسای وستمینیستر را پشت تابوت دیانا طی کردند. شاهزاده فیلیپ و ارل اسپنسر، برادر دیانا هم آن‌ها را همراهی کردند.

چارلز از رسانه‌ها درخواست کرد به حریم خصوصی پسرانش احترام بگذارند و اجازه دهند دوران تحصیلی مثل بچه‌های معمولی داشته باشند. ویلیام و هری طی سال‌های بعد، پدرشان را در برخی از رویدادهای عمومی در داخل و خارج بریتانیا همراهی کردند.

شاهزاده ولز روز نهم آوریل ۲۰۰۵ ازدواج خود با کامیلا پارکر بولز را در شهرداری شهر ویندزور ثبت کرد. بعد از آن مراسمی هم در کلیسای سنت جورج قلعه ویندزور گرفته شد. کامیلا بعد از ازدواج با چارلز عنوان دوشش کورنوال را گرفت. با به سلطنت رسیدن چارلز، کامیلا لقب شاهدخت همسر را خواهد گرفت.

Most viewed topics today