یونیسف خواستار محافظت از کودکان و نوجوانان در برابر هرگونه خشونت در اعتراضات ایران شد

Submitted on س., 10/11/2022 - 12:31

کاترین راسل مدیر کل صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، طی بیانیه ای اعلام کرد: «ما به شدت نگران گزارش های مداوم دربارۀ کشته شدن، زخمی شدن و بازداشت کودکان و نوجوان زیر ۱۸ سال در جریان اعتراضات عمومی جاری در ایران هستیم».

کاتریل راسل در ادامه افزود: «فکر ما با خانواده های کشته شدگان و مجروحان است و در غم آنها شریک هستیم».

مدیر کل صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، تصریح  کرد: «علاوه بر آمار گزارش شده از قربانیان، بسیاری از کودکان شاهد خشونت در خیابان‌ها یا تصاویر منتشر شده در رسانه‌‌ها بوده‌اند که می‌تواند تاثیری درازمدت بر سلامت آنها داشته باشد.»

در ادامۀ بیانیۀ کاترین راسل آمده است: «یونیسف خواستار حمایت از همه کودکان در برابر هر گونه خشونت و آسیب، از جمله در هنگام درگیری‌ها و تنش های سیاسی است».

مدیر کل صندوق کودکان سازمان ملل متحد، تأکید کرد: «خشونت علیه کودکان از سوی هر کسی و در هر زمینه‌ای، غیر قابل دفاع است».

کاترین راسل تأکید کرد: «ما درخواست آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران را تکرار می کنیم و از آنها می خواهیم که از استفاده از ابزارهای فشار نامناسب یا متناسب، خودداری کنند».

مدیر کل صندوق کودکان سازمان ملل متحد، افزود: «کودکان و نوجوانان باید بتوانند به طور ایمن، مسالمت آمیز و همیشگی، از حقوق خود بهره مند شوند».

پیش از این، مهتاب کرامتی بازیگر ایرانی که چند سالی است به عنوان سفیر حسن نیت صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) در ایران نیز شناخته می شود، روز پنج‌شنبه ۱۴ مهر، در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت که گزارش های مربوط به بازداشت، کشته و زخمی شدن کودکان در اعتراضات اخیر ایران را به اطلاع مقام های یونیسف رسانده است.

مهتاب کرامتی تصاویر ۹ کودک و نوجوان جان باخته در اعتراضات اخیر ایران، از جمله نیکا شاه‌کرمی دختر ١۷ ساله و سارینا اسماعیل‌زاده که تنها ۱۶ سال داشت را به همراه نوشتۀ خود، در اینستاگرام منتشر کرده بود.

وی ضمن درج هشتگ های #مهسا امینی و #خشونت علیه کودکان، تأکید کرد: «همراه و همدل با مردم کشورم هستم و هرگونه خشونت علیه مردم، خصوصاً زنان و کودکان را محکوم می کنم».

مهتاب کرامتی در ادامه نوشت: «من هم در جریان گزارش‌های دلخراش مربوط به کشته و زخمی شدن و بازداشت تعدادی از کودکان و نوجوانان در اعتراضات و استفاده از کودکان زیر ۱۸ سال برای مقابله با معترضان هستم».

وی افزود: «تمامی این موارد را با مقام‌های صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) در ایران مطرح کرده و در این زمینه پیگیر هستم.»

به غیر از نیکا شاه کرمی و سارینا اسماعیل زاده، امیرحسین بساطی ۱۵ ساله، از دیگر کودکانی است که در جریان اعتراضات جاری در ایران جان باخته است.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز