تاکید امیرعبداللهیان بر حمایت جامعه بین‌المللی از راه حل سیاسی در بحران اوکراین

Submitted on Mon, 08/07/2023 - 11:56

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان که بنا به دعوت رسمی همتای ژاپنی خود در حال دیدار از این کشور است، در دیدار با یوشیماسا هایاشی، وزیر امور خارجه ژاپن، در خصوص موضوعات دوجانبه و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار باز آرائی روابط فی‌مابین و ترسیم نقشه راه همکاری بلند مدت را برای گسترش روابط حائز اهمیت دانست و آمادگی کشورمان برای تداوم رایزنی‌ها در چارچوب شورای همکاری و تداوم مشورت‌های معاونین و مدیران کل وزارت امور خارجه‌های دو کشور را اعلام کرد.

امیرعبداللهیان ظرفیت‌های موجود در دو‌ کشور برای توسعه مناسبات را درخور توجه خواند و بر ضرورت تدوین سازوکارهای لازم برای ارتقاء  همکاری‌های متنوع تاکید کرد.

در این دیدار همچنین آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌ها، همکاری‌های پادمانی جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مورد رایزنی قرار گرفت.

طرفین به علاوه در مورد مسائل منطقه‌ای شامل بحران اوکراین و ثبات و امنیت در منطقه غرب آسیا و افغانستان تبادل نظر کردند. 

وزیر امور خارجه کشورمان سیاست اصولی کشورمان در ارتباط با بحران اوکراین را ناظر بر ضرورت راه حل سیاسی دانست و تاکید کرد ضروری است جامعه بین‌المللی از این رویکرد حمایت کند.

یوشیماسا هایاشی، وزیر امور خارجه ژاپن نیز در این دیدار اهمیت استمرار گفتگوها و همکاری فی‌مابین را مورد تاکید قرار داد و دیدگاه کشورش در حوزه‌های مرتبط با تحولات منطقه خلیج فارس، مذاکرات لغو تحریم‌ها، تحولات اوکراین و همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و ژاپن در ارتباط با موضوعات مرتبط با افغانستان را تشریح کرد.

انتهای پیام/

منبع
tasnim
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز