سقوط بورس و خروج تاریخی پول های‌ حقیقی

Submitted on Mon, 12/14/2020 - 13:28

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل بورس، باز هم ریزش کرد و به کانال 1.4 میلیونی منتقل شد. شاخص کل 31 هزار واحد پایین آمد و به سطح یک میلیون و 484 هزار واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز به 451 هزار و 921 واحد کاهش یافت.

در پیشگشایش معاملات امروز بورس، 210 نماد معادل 30 درصد بازار صف خرید و 153 نماد معادل 22 درصد صف فروش داشتند. بیشترین صف خرید به شرکت‌های پتروشیمی بوعلی (بوعلی)، مدیریت سرمایه‌گذاری کوثر بهمن (وکبهمن) و بانک پارسیان (وپارس) تعلق داشت و شرکت درخشان (پدرخش)، بانک سینا (وسینا) و شرکت ایران دارو (دیران) بیشترین صف فروش را داشتند. در نیم ساعت ابتدایی شاخص کل 2 هزار واحد بالا آمد اما پس از آن روندی نزولی پیدا کرد.

در پایان معاملات امروز، شاخص کل 31 هزار و 632 واحد نزول کرد و به رقم یک میلیون و 484 هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز 4 هزار و331 واحد افت کرد و به رقم 451 هزار و 921 واحد رسید و شاخص کل فرابورس با افت 274 واحدی در رقم 19 هزار و 493 واحد ایستاد.

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 123 نماد رشد قیمت داشتند که 80 نماد بورسی و 43 نماد فرابورسی بودند. همچنین 324 نماد کاهش قیمت داشتند که 237 نماد بورسی و 87 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 26 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 70 درصد بازار افت قیمت داشتند.

در معاملات امروز همانند روز گذشته، شرکت ملی صنایع مس ایران (با نماد معاملاتی فملی) بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل بورس تهران داشت و به تنهایی شاخص بورس را 3 هزار و 326 واحد پایین کشید. پس از فملی، فولاد (فولاد مبارکه)، فارس (صنایع پتروشیمی خلیج فارس) و شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) بیشترین تاثیر را بر افت  شاخص بورس  داشتند و همگی در مجموع شاخص کل را 10 هزار و 256 واحد پایین کشیدند. 

در معاملات امروز بورس پایتخت، ارزش معاملات کل بازار با افت 1.6 درصدی به رقم 21 هزار و 150 میلیارد تومان رسید، اما ارزش معاملات خرد بورس 3 درصد رشد کرد و به رقم 18 هزار و 700 میلیارد تومان رسید.

بورس در روز دوشنبه شاهد خروج هزار و 970 میلیارد تومان پول‌ حقیقی بود. بیشترین خروج پول حقیقی به نمادهای فولاد (فولاد مبارکه)، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران)، وتجارت (بانک تجارت)، خودرو (ایران خودرو) و خساپا (سایپا) اختصاص داشت.

امروز در سمت تقاضا، 81 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و 19 درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، 90 درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و 10 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

در پایان معاملات روز ‌دوشنبه ارزش صف‌های خرید نسبت به دیروز 32 درصد کاهش یافت و هزار و 404 میلیارد تومان شد و ارزش صف‌های فروش به رقم 2 هزار و 97 میلیارد تومان افزایش یافت که نسبت به روز معاملاتی قبل 275 درصد بیشتر شده است.

امروز پس از 13 روز متوالی، ارزش عرضه‌های بازار از تقاضا‌ها بیشتر شد. رقم مازاد عرضه امروز 693 میلیارد تومان بود.  

در پایان معاملات امروز، شرکت پتروشیمی بوعلی با صف‌ خرید 543 میلیارد تومان در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از بوعلی، وکبهمن (مدیریت سرمایه‌گذاری کوثر بهمن) و چخزر (صنایع چوب کاسپین خزر) بیشترین صف خرید را داشتند. بیشترین صف فروش به نماد شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) تعلق داشت ارزش صف فروش این نماد حدود 769 میلیارد تومان برآورد می شود. پس از شپنا، شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) و خساپا (سایپا) بیشترین صف فروش را داشتند. 

در معاملات روز دوشنبه بانک پارسیان (با نماد معاملاتی وپارس) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد. ارزش معاملات سهام بانک پارسیان 833 میلیارد تومان بود.

پس از وپارس، بانک تجارت بیشترین ارزش معاملات را داشت و ایران خودرو رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، شستا و فولاد مبارکه در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز، بانک تجارت با تعداد 1 میلیارد و 941 میلیون و 838 هزار و 124 سهم در صدر قرار گرفته است. بانک پارسیان در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به ایران خودرو تعلق داشت. سایپا و بانک صادرات نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

در سه روز اخیر سهم‌های پرتقاضا با عرضه سنگین حقوقی‌ها مواجه شده است. در روز شنبه فولادی‌ها صف خرید داشتند، یکشنبه پالایشی‌ها و در روز دوشنبه نمادهای بانکی با صف خرید و سپس عرضه چشمگیر حقوقی‌ها روبه‌رو بودند. تکرار این اتفاق در سومین روز پیاپی، شائبه نوسان‌گیری از جانب بازارگردانان را ایجاد کرده است.

در سه روز ابتدایی این هفته، مجموع فروش حقوقی‌ها در 15 شرکت بیش از 80 میلیارد تومان بوده است که در 10 شرکت مجموع فروش حقوقی بیش از خریدها بوده است. در چنین شرایطی عده‌ای از فعالان بازار معتقدند که نهادهای بازارگردان به نوسان‌گیری روی آورده‌اند و عامل اصلی سقوط شاخص‌های بازار سهام هستند.

منبع
eghtesadnews
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز