مساله سرود در آستانه دومین دیدار؛ از حفظ نبودن تا ایران‌دوستی را شرک نامیدن

Submitted on پ., 11/24/2022 - 12:43

چند روز پس از آن‌که بازیکنان ایران در بدو دیدار با انگلستان، سرود رسمی جمهوری اسلامی را هم‌خوانی نکردند، اردشیر مطهری، نماینده گرمسار در مجلس شورای اسلامی، روایتی متفاوت از این ماجرا داشته‌است.

او مدعی شده که فقط برخی از بازیکنان سرود را نخوانده‌اند. نماینده گرمسار می‌گوید: «من که نگاه کردم، دیدم که یک‌خط درمیان، بازیکنان سرود را خواندند». مطهری همچنین خواسته‌است که «این بخش» از موضوع «پررنگ» شود.

این سرهنگ سابق نیروی انتظامی در آستانه دومین مسابقه تیم ملی جمهوری اسلامی ایران که قرار است روز جمعه مقابل ولز، انجام شود، مچ‌بند مشکی را که در دیدار با انگلستان بر دست بازیکنان ایرانی بسته شده‌بود نیز در راستای «پشتیبانی از نظام» ارزیابی می‌کند.

اردشیر مطهری می‌گوید: «این‌که برخی ورزشکاران، مچ‌بند مشکی به دست بستند یا شادی پس از موفقیت نکردند، می‌تواند به‌خاطر حادثه شاه‌چراغ هم باشد». او خواستار «خوشبین بودن» در این زمینه شده‌است.

مطهری در بخشی دیگر از سخنان خود، انتخاب ورزشکارانی را که از دستورات تبعیت نمی‌کنند، تقصیر «وزارت ورزش» دانسته و به مسئولان امر، دشنام می‌دهد.

او که پیش‌تر فرماندهی قرارگاه ستاد کل نیروهای مسلح، را نیز برعهده داشته، گفته‌است: خاک بر سر وزارت ورزشی کنند که مسئولانی را در کار قرار داده که این افراد را برای مسابقات، برگزیدند.

نماینده گرمسار در مجلس شورای اسلامی افزوده‌است که اگر نظام نبود، سلبریتی‌ها «پشم» هم نبودند.

در سوی دیگر، روزنامه جوان، نزدیک به «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» سبب «نخواندن سرود» توسط فوتبالیست‌ها را «بلد نبودن» آن عنوان کرده‌است.

روزنامه جوان با ادعا بر این‌که ورزشی‌ها به‌ویژه فوتبالی‌ها، زیر «فشار عده‌ای معدود» قرار داشته‌اند، این فشار را دلیلی می‌داند که آن‌ها سرود نخواندن‌شان را «نوعی اعتراض و همراهی با مردم» قلمداد کرده‌اند.

این رسانه نزدیک به سپاه با اشاره به این‌که سرود نخواندن قدمتی طولانی دارد، می‌نویسد که آن‌ها پیش از این نیز به سرود ملی چندان اهمیتی نمی‌دادند.

روزنامه جوان افزوده که این سرود نخواندن، یا به این علت است که آن را حفظ نیستند، یا این‌که سلیقه قبلی‌شان «نخواندن و گوش‌کردن» بوده‌است.

نویسنده مطلب در نشریه نزدیک به سپاه پاسداران، تاکید کرده که نخواندن «سرود ملی» به‌هدف «همدردی با مردم» صورت نگرفته است.

این تحلیل در شرایطی منتشر شده که در روزهای اخیر باور عمومی بر این بوده که بازیکنان باوجود فشار نیروهای امنیتی، به‌دلیل همراهی با مردم آسیب‌دیده و معترض، از هم‌خوانی سرود سر باز زده‌اند.

در سویی دیگر اما مصطفا هاشمی‌طبا، رئیس اسبق سازمان تربیت بدنی می‌گوید که «تیم ملی» در شرایطی پا به مسابقات جام‌جهانی گذاشته که دو ماه از آغاز «ناآرامی‌ها» گذشته و این امر تاثیرگذار بوده‌است.

هاشمی‌طبا می‌گوید «طبیعی است که افراد تحت تاثیر قرار بگیرند». او همچنین پرسیده‌است: «مگر می‌توان درون افراد را تغییر داد؟».

معاون وقت ریاست جمهوری در دوران اکبر هاشمی رفسنجانی، به کسانی که به نخواندن سرود توسط بازیکنان ایراد می‌گیرند، یادآور شده که «ایران‌دوستی» تا ییش از این «نفی» می‌شده‌ است.

مصطفا هاشمی‌طبا می‌گوید: در سال‌های گذشته، ایران‌دوستی نفی و حتی «شرک» خوانده می‌شد.

او با اشاره به این‌که هرگز «آموزش این کار» به ورزشکاران داده نشده‌است، می‌پرسد: وقتی «احساس ایران‌دوستی نفی می‌شود» چه جای گله است؟

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز