کانادا هند را به ترور رهبر سیک‌ها متهم کرد؛ با اخراج دو دیپلمات، تنش‌ها بین دو کشور بالا گرفت

Submitted on س., 09/19/2023 - 06:52

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه هند روز سه‌شنبه ۱۹ سپتامبر اعلام کرد که یک دیپلمات عالیرتبه کانادایی را از خاک خود اخراج می‌کند. اطلاعیه وزارت خارجه هند با اشاره به «نگرانی روزافزون» نسبت به «دخالت دیپلمات‌های کانادایی در امور داخلی هند»، به دیپلمات مورد اشاره پنج روز فرصت داد تا خاک این کشور را ترک کند.

خبر اخراج دیپلمات کانادایی در پاسخ به اخراج یک دیپلمات عالیرتبه هندی توسط اوتاوا روی داد.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا پیش از این در سخنانی در مقابل پارلمان این کشور گفت که «شواهد معتبری» وجود دارد که نشان می‌دهد احتمالا هند مسئول ترور هاردیپ سینگ نجار، رهبر سیک‌ها و شهروند کانادایی در ژوئن گذشته در غرب کانادا باشد.

وی در سخنرانی خود در پارلمان افزود: «دست داشتن هر دولت خارجی در قتل یک شهروند کانادایی در خاک کانادا نقض غیرقابل قبول حاکمیت ما است».

هند اتهامات کانادا را «غیرمنطقی» خواند و انجام هرگونه «اقدام خشونت‌آمیز در کانادا» را تکذیب کرد. وزارت خارجه هند در بیانیه‌ای با اشاره به اینکه این کشور «دموکراتیک» و «متعد به حاکمیت قانون» است، افزود اتهامات کانادا علیه دهلی‌نو با هدف «منحرف کردن توجه تروریست‌ها و افراط‌گرایان خالصتانی است که به کانادا پناهنده شده و به تهدید حاکمیت و تمامیت ارضی هند ادامه می‌دهند».

هاردیپ سینگ نجار که برای ایجاد یک ایالت مستقل سیک در شمال هند به نام خالصتان مبارزه می‌کرد، از سوی مقامات هندی به اتهام اعمال «تروریستی و توطئه برای ارتکاب قتل» تحت تعقیب بود. به گفته سازمان جهانی سیک‌های کانادا، آقای نجار این اتهامات را رد کرده بود.

بر پایه گزارش خبرگزاری فرانسه، جمعیت ایالت پنجاب واقع در شمال هند از حدود ۵۸ درصد سیک‌ و ۳۹ درصد هندو تشکیل شده. این ایالت در دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی شاهد یک جنبش جدایی طلب خشونت آمیز بود که هزاران کشته بر جای گذاشت.

کانادا میزبان بیشترین تعداد سیک‌های خارج از هند است. هند دولت جاستین ترودو را متهم می‌کند که چشم خود را بر روی فعالیت‌های ناسیونالیست‌های تندرو سیک که از ایجاد یک ایالت مستقل سیک در شمال هند حمایت می کنند، بسته است.

نشانه‌های دیگری از روابط بحرانی میان دو کشور وجود دارد. اتاوا اخیراً مذاکرات برای رسیدن به توافق تجارت آزاد با هند را به حالت تعلیق درآورد. وزیر بازرگانی این کشور نیز هفته گذشته سفر برنامه‌ریزی شده خود به هند را که قرار بود در ماه اکتبر صورت بگیرد لغو کرد.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز