گزارش حال‌وش: ۶۲۸ بلوچ در سال ۱۴۰۱ کشته شدند؛ جمعه خونین زاهدان خونین‌ترین روز استان سیستان و بلوچستان

Submitted on ی., 03/26/2023 - 11:00

بر اساس پایگاه اینترنتی حال‌وش، در گزارش سالانه این منبع خبری که بطور عمده اخبار سیستان و بلوچستان را منعکس می‌کند، آمار کشته‌شدگان بلوچ در سال ۱۴۰۱ در پنج حوزه جمع‌آوری شده است.

بر اساس این آمار، ۱۸۲ شهروند بلوچ در ۲۳ زندان در سراسر در سال ۱۴۰۱ اعدام شدند. مجموعه فعالان حقوق بشری حال‌وش یادآوری می‌کند که این آمار را «ثبت و تا حدودی مستندسازی» کرده‌اند.

همچنین، ۱۶۷ نفر بر اثر شلیک ماموران، ۱۲۱ نفر در جمعه خونین زاهدان، ۷۶ نفر بر اثر شلیک افراد مسلح ناشناس (هویت قاتلان برای مردم به صورت دقیق مشخص نیست) کشته شدند. ۸۲ سوخت‌بر هم حین «سوخت‌بری» کشته شدند.

آمار این مجموعه حقوق بشری نشان می‌دهد حدود یک پنجم از کشته‌شدگان یک سال گذشته مربوط به جانباختگان جمعه خونین زاهدان و خاش است. در درگیری‌های روز ۸ مهر میان مردم معترض به تجاوز فرمانده نیروی انتظامی به یک دختر بلوچ و نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، ۹۶ نفر در زاهدان کشته شدند.

در این گزارش، با اشاره به آمار اعدام‌شدگان شهروندان بلوچ در سال ۱۴۰۱، آمده است: عمده‌ترین دلیل اعدام این افراد، اتهامات مرتبط با جرائم مواد مخدر بوده است. قصاص نفس و اتهامات سیاسی-امنیتی، از دیگر موارد اصلی اجراء احکام اعدام بوده‌اند.

همچنین در میان اعدام‌شدگان در سال ۱۴۰۱، دست‌کم دو فرد اعدام‌شده بوده‌اند که در زمان ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشته‌اند. به این افراد اصطلاح کودک-مجرم اطلاق می‌شود.

سه تن از اعدام‌شدگان، زن بوده‌اند که دو تن از این زنان در ذیل حکم قصاص و یک فرد دیگر در ذیل حکم مواد مخدر اعدام شده‌اند.

این مجموعه فعالان حقوق بشری بلوچ، در بررسی‌های خود دریافته است که بسیاری از خانواده‌ها ونزدیکان افراد اعدام شده، صدور و اجراء احکام اعدام را زیر سوال برده و گفته‌اند که این اتهامات را نمی‌پذیرند.

همچنین در این گزارش در مورد شلیک ماموران به شهروندان یادآوری شده است: «شلیک بی‌ضابطه در سطح شهر و اماکن شلوغ»، از جمله مهمترین دلایل کشته شدن شهروندان عادی در سطح استان بوده است.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز