اطلاعات تازه در بارۀ کشته‌شدگان دمشق: حاج صادق معاون اطلاعات نیروی قدس بود

Submitted on ش., 01/20/2024 - 13:09

روز شنبه ۳٠ دی، چند ساعت بعد از حملۀ موشکی اسرائیل به ساختمانی در دمشق، سپاه پاسداران با صدور یک اطلاعیه، اسامی چهار سپاهی کشته‌شده را چنین اعلام کرد: حجت‌الله امیدوار، علی آقازاده، حسین محمدی و سعید کریمی. 

ساعتی قبل، کانال‌های تلگرامی سپاه و نیروی قدس حجت‌الله امیدوار را تحت عنوان «سردار حاج صادق امیدزاده، معاون اطلاعات نیروی قدس» معرفی کرده بودند.

بدین ترتیب ظاهراً این فرد در موقعیت‌های مختلف از اسامی حجت‌الله امیدوار، صاق امیدزاده و همچنین لقب «حاج صادق» استفاده می‌کرده است.

نیروی قدس یکی دیگر از کشته‌شدگان را «جانشین حاج صادق» معرفی می‌کند و وی را «حاج غلام (محرم)» می‌نامد. اما به درستی معلوم نیست که این «حاج غلام» با کدام یک از اسامی اعلام‌شده در فهرست رسمی تطبیق می‌کند. ساعتی پیش، رسانه‌های جمهوری اسلامی این فرد را «حاج غلام (حیدر)» نامیده بودند.

سید رضی موسوی که شانزده روز قبل در جنوب دمشق کشته شد، مسئولیت «پشتیبانی و لجستیک نیروی قدس در سوریه» را به عهده داشت. وی به عنوان یکی از تأثیرگذارترین فرماندهان نظامی ایران در سوریه معرفی شد.

به نظر می‌رسد که کشته‌شدگان اخیر، به ویژه «حاج صادق» و جانشینش نیز مسئولیت‌های بسیار حساس و مهمی را در سوریه به عهده داشته‌اند. ساعتی بعد از حملۀ اسرائیل، شایع شد که اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس و زیاد نخاله دبیرکل سازمان جهاد اسلامی هم در این حمله کشته شده‌اند. اگرچه این شایعه بلافاصله تکذیب شد اما روشن است که ساختمانی که در محلۀ «المزه» دمشق هدف قرار گرفت، محل رفت و آمد (یا سکونت) برخی از مهم‌ترین فرماندهان نظامی جمهوری اسلامی بوده است.

در تابستان گذشته (اول ژوئن ۲٠۲۳) روزنامۀ واشنگتن‌پست گزارشی مشروح در بارۀ طرح‌های نظامی جمهوری اسلامی در سوریه منتشر کرد و از جمله نوشت که «یکی از مسئولان نیروی قدس به نام صادق امیدزاده خودروهای زرهی آمریکایی نوع "هاموی" و "کوگار" را به عنوان هدف شناسایی کرده و از اعزام مأمورانی برای شناسایی مسیر خودروها سخن گفته است.»

اگرچه اسرائیل هیچگاه رسماً مسئولیت این نوع حملات را به عهده نمی‌گیرد اما روشن است که با شروع جنگ غزه، اسرائیلی‌ها مرحلۀ جدیدی را در نبرد با جمهوری اسلامی آغاز کرده‌اند.

کانال تلگرامی سپاه پاسداران، فهرست «ترور مستشاران سپاه در سوریه» را توسط اسرائیل چنین خلاصه کرده است:

- سردار الله دادی در قنیطره، سال ۱۳٩۳

- ٧ کشته در پایگاه "تی-۴" (T-4)، سال ٩٧

- ٢ کشته حومه دمشق، سال ١۴٠٠

- ۲ کشته حومه دمشق، سال ١۴٠٢

- ۲ کشته جنوب زینبیه، سال ١۴٠٢

- سردار سید رضی موسوی زینبیه، سال ١۴٠٢

- ۴ کشته منطقه المزه دمشق، سال ١۴٠٢

علاوه بر اعضاء سپاه، اسرائیل اخیراً برخی از مسئولان حماس، حزب‌الله لبنان و سازمان جهاد اسلامی را نیز کشته است.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز