اسرائیل: چگونه دولت نتانیاهو برای نابودی دموکراسی کمر بسته است

Submitted on ی., 03/26/2023 - 11:00

بخش بزرگی از مردم اسرائیل معتقدند که بنیامین نتانیاهو با یک‌دندگی و لجاجت، کشور را به سوی بحرانی عظیم و بی‌سابقه هدایت می‌کند. حتی یهودیان آمریکا در اعتراض‌هایی بی‌سابقه از نتانیاهو خواسته‌اند که در طرح خود تجدید نظر کند. آنان نگرانند که این طرح حق مخالفت با دولت را از میان بردارد و با برداشتی تنگ‌نظرانه و افراطی از «هویت یهودی»، پایه‌های دموکراسی اسرائیلی را متزلزل کند.

بر اساس طرح پیشنهادی دولت نتانیاهو، اختیارات دیوان عالی کشور محدود، و درعوض اختیارات دولت بیشتر خواهد شد. اگر این طرح به طور قطعی تصویب شود، دیوان عالی دیگر نخواهد توانست بعضی قوانین را لغو کند، اما پارلمان مجاز خواهد بود قوانینی را که دیوان عالی رد کرده، دوباره به تصویب برساند. علاوه بر این، دولت اجازه خواهد داشت تا در انتصاب قضات مداخله کند.

منتقدان این طرح معتقدند که نتانیاهو می‌خواهد اصل تفکیک قوا را نابود کند و دولت را صاحب‌اختیار مطلق سازد. مخالفان سیاسی نتانیاهو نیز می‌گویند که انگیزۀ اصلی وی کسب مصونیت قضایی و بی‌اثر کردن پرونده‌های فسادی است که علیه او تشکیل شده.

نتانیاهو که برای دستیابی مجدد به کرسی صدارت با مرتجع‌ترین جناح‌های سیاسی-مذهبی اسرائیل ائتلاف کرده، اینک باید به ناچار رفتارهای افراطی و خطرناک برخی از اعضای کابینه و مؤتلفان خود را نیز تحمل نماید. وی که برای دستیابی به پیمان ابراهیم و عادی‌سازی روابط با کشورهای عرب بسیار تلاش کرد، حال شاهد بدبینی، بی‌اعتمادی و فاصله گرفتن مجدد برخی از این دولت‌هاست.

روز یکشنبه ۶ فروردین، شورای همکاری خلیج فارس در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که در واکنش به اظهارات اخیر وزیر دارایی اسرائیل، به واشنگتن شکایت برده است. شورای همکاری در نامه‌ای به آنتونی بلینکن، وزیر خارجۀ آمریکا، خواهان مداخلۀ بیشتر واشنگتن برای حل مشکل فلسطین شده است.

اخیراً بزالل (بتسلايل) اسموتریچ، وزیر دارایی اسرائیل که یکی از مرتجع‌ترین اعضای کابینه است، گفته بود چیزی به نام «ملت فلسطین» وجود ندارد. او فلسطین و فلسطینی‌ها را یک بدعت سیاسی دانست که کمتر از صد سال قدمت دارد. او گفته بود: «آیا یک تاریخ یا فرهنگ فلسطینی وجود دارد؟ خیر، ما فلسطینی نداریم، فقط عرب داریم».

این اظهارات با واکنش‌های بسیار تند بین‌المللی مواجه شد. اینک، شورای همکاری خلیج فارس عصبانیت خود را به واشنگتن کشانده و از بلینکن خواسته است که «در قبال همۀ اقدامات و اظهارات مربوط به ملت فلسطین»، مسئولیت‌پذیر باشد.

در اسرائیل، بسیاری از شخصیت‌های مخالف دولت نگرانند که این نوع رفتارهای افراطی، تمام اقدامات انجام‌شده برای آشتی با کشورهای عرب را نقش برآب کند. چنان که درگیری‌های اسرائیلی-فلسطینی یک ماه قبل در کرانۀ باختری، اعتراض شدید اردن و نگرانی سایر کشورهای عرب را برانگیخت.

در چنین شرایط بحرانی،یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل که خود به حزب راست لیکود تعلق دارد، هشدار داد که ادامۀ اختلافات درونی «امنیت اسرائیل را به خطر خواهد انداخت». او افزود: «ما باید روند اصلاحات قضایی را برای یک ماه متوقف کنیم». گالانت این سخنان را زمانی ایراد کرد که رسانه‌های اسرائیل شمار تظاهرکنندگان مخالف در تل‌آویو را حدود ۲٠٠هزار نفر تخمین زدند. این تظاهرات عظیم و کم‌سابقه نه تنها شب گذشته – شنبه ۵ فروردین – که شنبه‌های قبل نیز برگزار شده بود.

با اینحال، نتانیاهو و مؤتلفان تندرو او تأکید می‌کنند که اصلاحات قضایی «برای ایجاد تعادل میان دیوان عالی و پارلمان» ضروری است. قرار است که هفتۀ آینده، یکی از مواد مهم و حساس طرح دولت در مورد نحوۀ انتصاب قضات در پارلمان به رأی گذاشته شود.

ریک جاکوبز، خاخام آمریکایی که نزدیک به دو میلیون تن از یهودیان آمریکا خود را پیرو او می‌دانند به روزنامۀ فرانسوی لوموند گفته است: «در این لحظۀ حساس باید برای دفاع از یک دولت دموکراتیک یهودی به پا خیزیم... ائتلاف کنونی در اسرائیل که ناسیونالیست‌های افراطی و مذهبی‌های افراطی را در کنار هم قرار داده، استنباطی برتری‌جویانه از یهودیت دارد و سکولارها و اصلاح‌طلبان را از خود نمی‌داند. اما برای من تصور یک دولت یهودی غیردموکراتیک ممکن نیست». او با اشاره به طرح اصلاحات قضایی دولت نتانیاهو گفت: «با چنین تغییراتی، همۀ اقلیت‌ها به خطر می‌افتند زیرا دیگر دیوان عالی یا هیچ قانون دیگری نمی‌تواند از آنان دفاع کند».

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز