املاک تجاری کانادا به شدت آسیب دیده است!

Submitted on Mon, 01/16/2023 - 20:46

علیرغم بهبود اقتصادی گسترده، نرخ مشاغل در بازار ملی، دفاتر اداری کانادا در بحبوحه چالش‌های جدید، از جمله عقب‌نشینی در بخش فناوری، به رکورد بالایی رسیده است.

بر اساس گزارشی که توسط شرکت املاک تجاری CBRE منتشر شد، نرخ خالی دفاتر اداری ملی در سه ماهه چهارم به رکورد ۱۷/۱ درصد رسید.

در میان بزرگترین شهرهای کانادا، نرخ خالی دفاتر تورنتو در سه ماهه چهارم به ۱۳/۶ درصد افزایش یافت، در حالی که نرخ دفاتر اداری خالی ونکوور به شدت به ۹/۸ درصد افزایش یافت.

در حالی که تغییر به کار از راه دور توسط بسیاری از شرکت‌ها به دلیل همه‌گیری تا حدودی مقصر است، CBRE گفت که عوامل دیگری نیز در افزایش نرخ‌های خالی مشاغل نقش دارند، از جمله ی آن عوامل پروژه‌های جدیدی که اخیراً آنلاین شده‌اند، می باشد.

طبق گزارش CBRE، پنج میلیون فوت مربع فضای اداری جدید در سراسر کشور در طول سه ماهه مورد بهره برداری قرار گرفت.

پل موراسوتی، رئیس CB ریچارد الیس کانادا، از طریق ایمیل به Yahoo Finance Canada گفت: «بسیاری از مردم دلیل این امر را به شرکت‌هایی نسبت می‌دهند که به اجرای کارهای از راه دور ادامه می‌دهند، اما دلایل اصلی افزایش نرخ‌های دفاتر خالی عبارتند از: ۱. عرضه جدید ( به ویژه در ونکوور و تورنتو)؛ ۲، قیمت گذاری مجدد در بخش فناوری؛ ۳، ترس از رکود اقتصادی احتمالی در سال ۲۰۲۳."

نرخ دفاتر خالی تجاری افزایش یافته است و سازندگان تمایل به ساخت دفاتر اداری ندارند
رکود در بخش فناوری باعث شده است که بسیاری از شرکت ها برنامه های توسعه خود را متوقف کنند یا فضای اداری خود را کوچک کنند. در یک مثال واضح از تأثیر عقب‌نشینی فناوری بر بخش فضای اداری، Shopify برنامه‌های خود را برای نقل مکان به یک مجتمع مجلل در مرکز شهر تورنتو رها کرد و به جای آن تصمیم گرفت فضای اداری فعلی خود را بازسازی کند.

بنا بر گزارش تورنتوپرشنز، بازار اداری تورنتو نیز تحت تأثیر «ساختمان های قدیمی فراری» قرار گرفته است، که در آن مستاجران فضاهای بلند مرتبه را به ساختمان های قدیمی ترجیح می دهند.

در همین حال، CBRE گفت، مستاجران در بازار ونکوور فضای اداری را در حومه شهر به جای هسته مرکزی شهر ترجیح می دهند.

کلگری که در دهه گذشته متحمل چندین سقوط در قیمت نفت خام شده و سال‌ها با کمبود فضای اداری مواجه بوده است، در سه ماهه چهارم شاهد کاهش اندکی نرخ جای خالی دفاتر خود بود، اما در سطح ۳۲/۶ درصد باقی ماند.

در این گزارش آمده است: «وینیپگ، منطقه واترلو و هالیفاکس تنها مناطقی بودند که شاهد بهبود شرایط بازار بودند، چه در بازارهای فرعی درون شهری و حومه خود ثابت ماندند یا در حال کاهش بودند.» علاوه بر این، هالیفاکس اولین بازاری است که به سطوح دفاتر خالی قبل از بیماری همه گیر بازگشته است. ."

CBRE گفت: با توجه به اینکه اقتصاد کانادا احتمالا امسال رکود را تجربه خواهد کرد، نرخ های دفاتر خالی همگی بد نیستند، زیرا مستاجران اکنون گزینه های بیشتری دارند و صاحبخانه ها امتیاز های بیشتری ارائه می دهند. قبل از همه‌گیری، فضای اداری در مرکز شهر با نرخ‌های دفاتر خالی حدود ۲ درصد در بازارهای اصلی کمبود داشت.

یک عامل تثبیت کننده احتمالی برای بازار اداری این است که ساختمان های کمتری در حال ساخت هستند.

CBRE گفت، تنها ۱۱ میلیون فوت مربع از فضای اداری در حال حاضر در سراسر کشور در دست ساخت است، که پایین ترین سطح از پاییز ۲۰۱۷ است و دلیل آن این است که سازندگان رویکرد محافظه کارانه تری برای ساخت و ساز دارند.

برخی ازسازندگان نیز قبل از ادامه پروژه ها به سطوح بالاتری از تعهدات قبل از اجاره نیاز دارند.در همین حال، موراسوتی گفت که بهبود در بخش فناوری به بازار ادارات نیز کمک خواهد کرد.

"ما در درازمدت، انتظار داریم که تقاضای فناوری بازگردد، با عرضه جدید به آن رسیدگی خواهیم کرد و سپس از رکود عبور خواهیم کرد. پیش بینی تاثیر طولانی مدت کار از راه دور سخت تر است."
تورنتوپرشنزداتکام
https://www.torontopersians.com/

منبع
torontoPersians
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز