امضای توافقنامۀ امنیتی میان ایران و عراق؛ شمخانی خواستار جلوگیری از فعالیت احزاب کرد مخالف در اقلیم کردستان عراق شد

Submitted on ی., 03/19/2023 - 14:36

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، در راس هیاتی شامل رئیس کل بانک مرکزی، معاون اقتصادی وزارت امور خارجه و دستیار وزیر خارجه در امور کشورهای حوزه خلیج فارس، روز یکشنبه ۲۸ اسفند، وارد بغداد پایتخت عراق شد.

دفتر نخست وزیری عراق اعلام کرد که در جریان دیدار علی شمخانی با قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق، توافقنامه ای برای همکاری‌های مشترک امنیتی میان دو کشور به امضا رسیده است.

دفتر نخست وزیری عراق، تصریح کرد که امضای این توافقنامه به هدف «هماهنگی در حفاظت از مرزهای مشترک» و «تحکیم همکاری ها در چندین حوزۀ امنیتی»، میان تهران و بغداد صورت گرفته است.

علی شمخانی مشاور امنیت ملی ایران در جریان دیدار با همتای عراقی خود، سند همکاری‌های مشترک امنیتی میان تهران و بغداد را «تضمین‌کنندۀ ثبات و بهبود شرایط امنیتی در مرزهای دو کشور» دانست و مدعی شد که «اجرای دقیق مفاد این توافقنامه، می تواند به طور کامل و اساسی به فعالیت‌های شرورانۀ عناصر ضد انقلاب، تهدیدات تروریستی و ناامنی‌های مرزی در اقلیم کردستان عراق پایان ‌دهد».

علی شمخانی روز یکشنبه همچنین با محمد شیاع السودانی نخست‌وزیر عراق نیز دیدار و گفتگو کرد و خواستار مقابله با «تهدیدهای نظامی نیروهای آمریکایی مستقر در عراق» علیه ایران شد.

خبرگزاری های داخلی ایران گزارش داده اند که توافقنامۀ تهران و بغداد حاصل چندین ماه گفتگو و تبادل‌نظر است. ایران در این سند همکاری های مشترک امنیتی، خواستار جلوگیری از فعالیت احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی ایران در اقلیم کردستان عراق شده است.

دولت محمد شیاع السودانی از سوی احزاب و گروه‌های شبه‌‌نظامی نزدیک به تهران حمایت می‌شود.

سند همکاری‌های مشترک میان ایران و عراق، در شرایطی امضا شده است که سپاه پاسداران بارها اردوگاه‌های احزاب کرد و حتی اردوگاه غیرنظامیان را در اقلیم کردستان عراق، هدف حمله‌های موشکی و پهپادی قرار داده است.

رسانۀ حقوق بشری هه‌نگاو، پس از حمله گسترده موشکی و پهپادی در تاریخ ۳۰ آبان سال جاری به مقر احزاب کرد در اقلیم کردستان عراق که در میانۀ اعتراضات جاری در ایران صورت گرفت، اعلام کرد که در جریان این حملات، اردوگاه غیرنظامیان حزب دموکرات و بیمارستان داخل آن هدف حمله موشکی قرار گرفته‌ است.

گروه‌های کرد ایرانی مخالف جمهوری اسلامی پس از انقلاب، پایگاه‌های خود را به عراق منتقل کردند. ایران مدعی است که این گروه‌ها عامل قاچاق اسلحه از مرزها و برانگیختن اعتراضات داخلی در ایران هستند و حملات خود به احزاب کرد را با این ادعا توجیه می کند.

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اخبار جهان را با بارگیری اَپ ار.اف.ای دنبال کنید

منبع
rfi
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز