ورود دادستان به اقدام توهین آمیز سامسونگ

Submitted on جمعه, 02/09/2018 - 15:58

دادستان کل کشور در پی اقدام توهین آمیز شرکت سامسونگ با ورزشکاران ایران طی دستور ویژه‌ای به معاون خود در حقوق عمومی خواستار پیگیری ویژه موضوع شد.
به گزارش ایسنا به نقل از دادستانی کل کشور، دستور حجت‌الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری به شرح زیر است:

جناب آقای حشمتی
معاون محترم در حقوق عمومی

سلام علیکم

به دنبال اقدام توهین آمیز شرکت سامسونگ کره جنوبی با ورزشکاران عزیزمان که نماینده ملت بزرگ و رشید ایران اسلامی هستند و در پی آثار سوء سیاسی و اجتماعی آن در سطح بین‌المللی و با توجه به کسب منافع سرشار سالانه شرکت مذکور در فروش محصولات خود در جمهوری اسلامی ایران، مقرر می دارد در اولین فرصت مدیر شرکت سامسونگ در ایران را احضار و نسبت به موضوع، اخذ توضیح و بررسی صورت گیرد.


چنانچه متعهد به جبران خسارت معنوی به نحو متناسب با اقدام اهانت آمیز خود شدند، زمان مناسبی را تعیین و به مرکز شرکت اعلام نمایند.

در غیر این صورت شرکت سامسونگ به عنوان شخصیت حقوقی و در اجرای بند الف ماده ٨ و مواد ١١، ١٤ و ٦٨٨ قانون آیین دادرسی کیفری و مواد ٢٠ و ١٤٣ قانون مجازات اسلامی به دادسرای عمومی و انقلاب تهران جهت بررسی موضوع معرفی شوند.

گزارش اقدامات صورت گرفته فورا به اینجانب ارائه شود.

ورزشکاران کره شمالی حاضر به پذیرش گوشی سامسونگ نشدند
خبرگزاری فرانسه از سئول گزارش داد که ورزشکاران کره شمالی از قبول تلفن‌های گلکسی نوت ۸ شرکت سامسونگ خودداری کرده‌اند.
به گزارش دئيچه وله، شرکت سامسونگ بر آن بود تا تلفن گلکسی نوت ۸ را در اختیار ورزشکاران کره شمالی هم قرار دهد، مشروط به آنکه آن‌ها پس از پایان رقابت‌ها گوشی خود را تحویل دهند. ورزشکاران کره شمالی حاضر نشده‌اند هدیه سامسونگ را بپذیرند.


کمیته برگزار کننده رقابت‌های المپیک زمستانی کره جنوبی، پیش‌تر اعلام کرده بود که این تلفن‌ها در اختیار همه ورزشکاران قرار می‌گیرد، اما ورزشکاران کره شمالی و ایران موظف هستند، پس از پایان رقابت‌ها گوشی‌ها را تحویل مقامات دهند.

شرکت سامسونگ كره جنوبي، اسپانسر رقابت‌های المپیک پیونگ چانگ است. این شرکت برای ورزشکاران و دست‌اندرکاران فدراسیون المپیک نسخه معینی از تلفن‌های گلکسی نوت ۸ تولید کرده که حاوی اطلاعات لازمه درباره المپیک زمستانی است. اطلاعاتی که شامل جدول زمانی و محل برگزاری رقابت‌ها می‌شود.

روز چهارشنبه ۷ فوریه (۱۸ بهمن) خبر کوتاهی که توسط خبرگزاری فرانسه منتشر شد، به جنجالی دامن زد. این خبرگزاری اعلام کرده بود که هدیه شرکت سامسونگ شامل ورزشکاران دو کشور ایران و کره شمالی نمی‌شود.

در همین رابطه هشتگ تحریم سامسونگ در شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی شد و بسیاری از کاربران با انشتار کامنت‌هایی ناخشنودی خودشان را از این تبعیض بیان کردند. در همین راستا سفیر کره جنوبی در تهران نیز برای پاسخگویی پیرامون موضوع به وزارت امور خارجه ایران احضار شد.

وزارت امور خارجه ایران به سفیر کره جنوبی اعلام کرد که این تبعیض با روح رقابت‌های المپیک سازگار نیست. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در واکنش به این سیاست، مسئولان سامسونگ الکترونیکس را تهدید کرد که اگر تا پایان پنجشنبه ۸ فوریه در این سیاست تجدیدنظر نکنند و پوزش نخواهند، از تلفن سامسونگ استفاده نخواهد کرد.

وزارت امور خارجه ایران حتی اعلام کرد که اگر مسئولان سامسونگ رسما عذرخواهی نکنند، این موضوع می‌تواند به دامنه فعالیت این شرکت در ایران آسیب برساند.

به‌رغم آنکه شرکت سامسونگ در ارتباط با ورزشکاران ایران عقب‌نشینی کرده و گفته‌که ورزشکاران ایرانی می‌توانند تلفن‌های خود را پس از پایان رقابت‌ها کماکان حفظ کنند، اعتراضات و واکنش مسئولان ایران ادامه دارد.

خبرگزاری مهر روز جمعه ۲۰ بهمن به نقل از روابط عمومی دادستانی جمهوری اسلامی اعلام کرد که موضوع "اقدام توهین‌آمیز شرکت سامسونگ" پیگیری خواهد شد. معاون دادستانی کل جمهوری اسلامی موظف شده است مدیر شرکت سامسونگ در ایران را احضار کند و از او توضیح بخواهد.

منبع
hamshahrionline
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز