بدون توجه به تشنگی آب بنوشید/طراوت پوست با نوشیدن آب

Submitted by fariba on ی., 05/22/2016 - 22:40
انجمن‌ها

بدون توجه به تشنگی آب بنوشید/طراوت پوست با نوشیدن آب

افرادی که بیشتر آب می‌نوشند صورت و پوست آنان از طراوت و شادابی بیشتری برخوردار است.

حمیدرضا شیرآشتیانی در گفت وگو با ایرنا با بیان اینکه برخی افراد مانند سالمندان با توجه به مکانیسم بدن آنان کمتر تشنه می‌شوند، ادامه داد: این افراد شاید در طول روز یک لیوان آب بنوشند که توصیه می‌شود در حد یک بطری یک و نیم لیتری آب باید در روز مصرف شود.

کارشناس ارشد تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مازندران یکی از مهمترین فواید آب را بویژه برای خانم‌ها، زیبایی و طراوت پوست عنوان کرد و گفت: یکی از عوامل مهم گود افتادن پای چشم، چروک پوست و ناطراوتی آن، کم بودن وزن آب در بدن است.

وی افزود: افرادی که بیشتر آب می‌نوشند صورت و پوست آنان از طراوت و شادابی بیشتری برخوردار است.

شیرآشتیانی، نوشیدن چای کمرنگ را خوب دانست اما در عین حال، اظهار کرد: نوشیدن چای هیچگاه جایگزین آب نمی شود و برخی افراد فکر می کنند چون در روز شش لیوان در محل کار خود چای می نوشند پس نیاز به آب ندارند و آب بدن آنان تامین می شود که این تصور اشتباهی است.

وی چای را یک دفع کننده برشمرد و ادامه داد: از آنجا که وزن وسیعی از بدن ما را آب تشکیل می دهد لذا می خواهیم آب در بدن باقی بماند نه اینکه مانند چای دفع شود.

شیرآشتیانی با مناسب دانستن نوشیدن مواد دارای املاح مانند آب میوه‌ها، گفت: برای باقی ماندن آب در بدن و همچنین تامین ویتامین‌ها، می‌توانیم از آب میوه‌ها نیز استفاده کنیم.

وی با تاکید بر مصرف آب میوه‌های طبیعی افزود: منظور از آبمیوه‌های طبیعی، آب میوه‌های صنعتی نیست که روی آن نوشته شده طبیعی؛ بلکه میوه‌هایی است که خودمان آن را آب گرفتیم.

این کارشناس ارشد تغذیه ادامه داد: آب میوه‌های غیرطبیعی ویتامین بدن را تامین نمی‌کنند و البته در برنامه‌هایی که به آب میوه‌های طبیعی دسترسی نداریم می‌توان از این آب میوه‌ها استفاده کرد.

وی هندوانه را انتخاب خوبی برای رسیدن آب به بدن و تامین ویتامین دانست و افزود: مصرف خود میوه به صورت تازه بهتر از مصرف آب میوه است و هندوانه نیز گزینه مناسبی برای این امر است.

شیرآشتیانی با بیان این موضوع که باید خود را به خوردن آب عادت دهیم، تصریح کرد: برخی معمولا عادت کرده‌اند در یخچال را باز کرده وریزه خواری کنند که این افراد می‌توانند به جای ریزه خواری کردن، آب نوشیده و به این امر عادت کنند.

شیرآشتیانی با رد این جمله که آب بخوریم چاق می‌شویم، گفت: این عبارت 100درصد غلط است که متاسفانه در بین مردم جا افتاد.

وی با بیان اینکه انرژی آب برابر با صفر است و آب حتی یک کالری نیز ندارد، ادامه داد: با نوشیدن آب نه تنها وزن بالا نمی‌رود بلکه مقدار اضافه آب معمولا دفع می‌شود.

این کارشناس ارشد تغذیه خاطرنشان کرد: آب اتفاقا متعادل کننده وزن بدن و در همه شرایط یکی از نیازمندی‌های اصلی بدن است.

وی ادامه داد: از لحاظ تغذیه‌ای می‌گوییم آب بدن باید تامین شود و باید در تمام طول روز بین پنج تا هشت لیوان آب نوشید و توصیه می‌شود افرادی که اشتهای کمتری دارند قبل از غذا آب نخورند.

Most viewed topics today