تحریم زبان انگلیسی در مذاکرات و اسناد توافق تهران و ریاض

Submitted on Mon, 03/13/2023 - 07:55

به گزارش همشهری آنلاین، روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» به نقل از منابع آشنا به مذاکرات صورت گرفته بین طرف‌های ایرانی و سعودی در چین که به توافق از سرگیری روابط تهران و ریاض منتهی شد، گزارش داده در گفت‌وگوهای انجام شده با موافقت همه طرف‌ها برای استفاده نکردن از زبان انگلیسی، سخنرانی‌ها و اسناد به زبان‌های عربی، فارسی و ماندارین (چینی) انجام و نوشته شد. 

چین میانجی‌گری توافق احیای روابط میان ایران و عربستان سعودی را که از هفت سال پیش قطع شده بود، انجام داد. طبق این گزارش، افراد مطلع گفتند که برنامه‌ریزی برای برگزاری نشست گسترده‌تر میان سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و ایران که تا پیش از این اعلام نشده بود، همچنان در حال انجام است. 

به نوشته وال استریت ژورنال، در نشست پیشین سران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با شی جین‌پینگ که در ماه دسامبر در ریاض برگزار شد، رئیس‌جمهور چین پیشنهاد داد که نشست سطح بالایی میان سران کشورهای حاشیه خلیح فارس و مقامات ایران طی سال ۲۰۲۳ در پکن برگزار شود.

بر اساس گزارش‌ها، سران کشورهای شش‌گانه شورای همکاری خلیج فارس از پیشنهاد رئیس‌جمهور چین برای برگزاری نشست عالی رتبه با ایران در راستای کاهش تنش‌ها استقبال کرده‌اند. 

منبع
hamshahrionline
نوع خبر

بیشترین بازدید اخبار امروز